domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

SIDOLUX - AKRYLOVÝ LAK NA PARKETY

Co je to Sidolux?

Sidolux není ve skutečnosti modelářským lakem, nicméně jej lze k lakování modelů s úspěchem použít. Vlastně se jedná o prostředek, kterým můžeme získat lesk a ochranu na různých površích, jakými jsou kupříkladu dřevo, PVC apod. Na etiketě nenaleznete informaci o tom, že se jedná o akrylový, vodou ředitelný lak. Na první lahvi Sidoluxu, kterou jsem si před lety koupil se ještě tato informace nacházela, ale nyní tam již takovou informaci nenajdete.

Sidoluxem lze opravdu jednoduše vytvořit velmi hladké, vysoce lesklé povrchy. Pokud dodržíme níže uvedený postup, připravíme si tak odolný povrch, který nenaruší například patinovací přípravky na enamel základu, či olejové barvy. Sidoluxem si také připravíme ideální povrch po aplikaci obtisků.

Sidolux lze nanášet neředěný, ale takto nastříkaný povrch je někdy nutné přebrousit a přeleštit. Sidolux lze nanášet neředěný pomocí štětce, nebo houbičkou a samozřejmě pomocí stříkací pistole. Pokud se rozhodnete Sidolux nanášet stříkací pistolí, tryska by měla mít velikost minimálně 0,30 mm. Menší tryska se může ucpávat a povrch může být díky ní hrubý, či krupičkovatý. Pro nanášení stříkací pistolí doporučuji použití tlaku vzduchu v rozmezí 0,50 – 0,80 bar.

Jak nanášet Sidolux stříkací pistolí?

Během stříkání Sidoluxem NESTAČÍ jen stříknout jednu vrstvu Sidoluxu. Tím vznikne jen lehký polomatný povrch. To ale není to, co od tohoto akrylového leštidla/laku očekáváme. Sidolux je určený na savé i nesavé podklady a náš model má do jisté míry savý podklad. Při hrubém naředění Sidoluxu v poměru asi 1:3 (to je orientační poměr, nutno vzít v potaz hustotu Sidoluxu!!!) například ve prospěch ředidla Tamiya Acrylic Thinner (bílé víčko) anebo jiného ředidla určeného k naředění akrylových barev (Lifecolor, Vallejo, Model Master, Pactra apod.), získáme směs vhodnou k začátku lakování.

Nástřik provádíme "osmisměrkově", tady podélně, příčně a úhlopříčně ve všech směrech tak, aby se povrch dokonale překryl a nasytil. Stříkáme vždy velmi tenké vrstvy Sidoluxu přes sebe a dbáme na to, aby Sidolux nikde netvořil louže a hlavně aby netekl a netvořil pramínky stékajícího laku. Během stříkání budou první vrstvy Sidoluxu mizet v lakované barvě, ale povrch nebude lesklý, bude pouze polomatný! Teprve v momentě, kdy je podklad zcela nasycený a nepřijme už do sebe žádný další lak, pak teprve začne být povrch lesklý. V tu dobu se začne tvořit hladká a lesklá "sklovina" a Sidolux se pěkně začne rozlévat po povrchu. Po nástřiku je nutné ponechat povrch v bezprašném prostředí vyzrát asi 24 hodin. Ano, Sidolux bude po asi hodince (s ohledem na tloušťku nastříkané vrstvy) na dotek suchý, ale ne v celé vrstvě! Na to dejte pozor. Zvláště v případě, že chcete začít na takový povrch nanášet různé patinovací přípravky a nebo obtisky. Během schnutí si lak sedne a rozlije se po povrchu (proto jsme jej také na začátku naředili).

Čištění Sidoluxu ze stříkací pistole

Během procesu čištění jako první vystříkejte z pistole veškerý Sidolux. Následně nádobku vytřete hadříkem navlhčeným v ředidle, kterým jste Sidolux ředili. Poté do nádobky vlijte trochu toho ředidla, kterým jste Sidolux naředili a probublejte a nebo pomocí štětce dobře pročistěte vše v pistoli. Zbytek ředidla opět vystříkejte do čistící nádobky. Pak vytáhněte jehlu, otřete jí a pokuste se očistit trysku a další části pistole. Nakonec vraťte jehlu do pistole a znovu prostříkněte čističem určeným pro akrylové barvy a nebo technickým lihem. Pokud byste totiž během čištění vlili čistič do Sidoluxu v pistoli, zcela jistě by se srazil a přichystali byste si tak pár zábavných chvilek během rozebírání pistole

Jak se zbavit nechtěné krupice na povrchu?

Pokud někde vznikne krupička (typicky přechod křídlo-trup), lze povrch po zaschnutí přehladit dobře odmočeným smirkovým papírem jemnosti 1500 a následně 2000. Není vhodné leštit Sidolux pomocí vlněného kotoučku upevněného ve vrtačce, protože vlivem tepla se může povrch natavit a nebo zkrabatět. Leštění provádějte vždy mokrou cestou, leštícími pastami a nebo jen obyčejným flanelovým hadříkem, popřípadě speciálními leštícími utěrkami od Tamiye, či GSI.

Matný Sidolux?

Sidolux vytvoří primárně velmi lesklý povrch. Co ale dělat, když bychom chtěli mít matnou verzi Sidoluxu? K tomu lze použít tzv. „matnou bázi“, kterou vyrábí kupříkladu Tamiya (pozor, musí být akrylová!) pod označením Tamiya X-21 Flat Base. Jak s ní pracovat? Matná báze je vlastně matovací pasta. Musí se s ní opatrně. Pokud budeme Sidolux zmatňovat, měli bychom mít na paměti, že můžeme přidat maximálně 30% obsahu matné báze do NENAŘEDĚNÉHO Sidoluxu. To je důležité. Nicméně takové procento vytvoří velmi tvrdý mat a navíc se můžou po nástřiku objevit bílé mapy a jakoby šedivý film, který povrch nehezky zadusí. Proto je lepší používat pouze malé množství matné báze. Pro polomatný lak asi poměr do 10% matné báze a pro matný do 15% matné báze. Teprve po vytvoření směsi kupříkladu 90% Sidoluxu a 10% matné báze, můžeme vzniklý mix naředit třemi díly ředidla.
 

Jakub "Kubrt" Vilingr; 16. 11. 2012

Jak vypadají modely opatřené Sidoluxem se můžete inspirovat prakticky ve všech mých stavbách, protože tento lak používám neustále.

Konkrétně například zde:

Focke Wulf Fw 190 A-4, 1/48 Tamiya
Focke Wulf Fw 190 A-6, 1/48 Eduard
Fokker Dr. I, 1/32 Roden

 

Ingreadience použité pro ředění a matování Sidoluxu Takováto informace se nacházela na původním Sidoluxu. Na nových Sidoluxech už nenaleznete žádnou informaci o "akrylovém laku"! Vlevo se nachází novější láhev se Sidoluxem z roku 2006 a hned vedle stojí láhev se Sidoluxem, který jsem koupil už někdy v roce 2004 Etikety ze zadní strany Sidoluxu z roku 2006 respektive 2004
   
  Data výoby... V srpnu 2007 jsem v drogerii Sušici v pořídil snímek úplně nového balení Sidoluxu! Rok výroby byl uveden jako 2007, takže se rozhodně vyrábí. Pozor na lahve z čirého plastu, to jsou pouze saponáty. Pro naše použití se hodí tyto všechny tři zobrazené lahve. Nejlepší se zdál Sidolux na dřevo, kde se píše, že zaceluje drobné škrábanečky.  

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)