domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Instalace hvězdicového motoru

Dnes je už zcela běžné nahradit nemodelový motor ze stavebnice nějakým pěkný odlévaným. Mnohdy se nejedná o detail set s motorovým ložem a budete nuceni motor osadit svépomocí. Dnešní kratičký návod vám pomůže vysvětlit, jak to lze provést.

Vytvoření přesných kruhových přepážek a destiček

Pomocí odpichovátka, tedy kružítka, které má mna obou nožkách jehly, lze vyříznout z plastu požadovaný průměr kruhové destičky. Po naměření poloměru (vykroužením získáme budoucí průměr kruhové destičky) odpichovátko napíchneme do plastové destičky a několikrát s ním budeme otáčet, aby jsme docílili narývání. Pokud odpichovátko mírně nakloníme, narývání bude jednodušší.

U plastových destiček síly do 1 mm stačí vykroužit asi šest až desetkrát. Narytý kruh poté z destičky mírným tlakem a prohýbáním opatrně vyloupneme. Stačí destičku vylomit na jedné straně a poté jde vylomení už skutečně jednoduše.

V případě tvorby kruhové destičky tloušťky do 2 mm je to komplikovanější. Tady musíte odpichovátkem nejdříve narýt kruhovou stopu a poté pomocí rycí jehly tuto narytou stopu prohloubit.

Nejmenší průměr se mi podařil kolem 5 mm a největší prozatím asi kolem 50 mm, což mi pomohlo pokrýt prakticky veškeré potřeby stavby modelů v měřítcích 1/72 - 1/32.
 

Nezapomeňte, že průměr narývaného kruhu musí být trochu větší, protože po vylomení budete muset začistit otřepy po vylomení z plastové destičky.

 

výchozí materiál a odpichovátko (vykružovátko) narytí potřebného průměru pomocí odpichovátka vylomení narytého plastového kruhu vylomená kruhová destička ještě vyžaduje začištění po svém obvodě

 

Výroba šablonky pro osazení odlévaného hvězdicového motoru

Jak si vytvořit kruhové destičky už umíme a nyní si povíme, jak je využít pro pomoc s instalací odlévaného hvězdicového motoru do motorového krytu. Využijeme dva průměry destiček. První destičky bude přesně odpovídat čelnímu otvoru v motorovém krytu. Druhá destička bude o cca 3 mm větší. Obě destičky k sobě slepíme. Větší průměr nám zajistí, že destička nepropadne skrz čelní otvor v motorovém krytu a menší destička šablonu vystředí.

Díky odpichovátku máme přesně naznačený střed destiček. Obě tedy k sobě slepíme a pojistíme silnými svorkami a provrtáme skrz ně otvor, který bude odpovídat průměru hřídele hvězdicového motoru.

Při instalaci motoru do krytu nejdříve zezadu vložíme sestavený motor a poté zepředu přiložíme připravenou šablonku z destiček. Provrtaným otvorem protáhneme hřídel hvězdicového motoru a samotný motor natočíme tak, aby přesně odpovídal své poloze válců vůči motorovému krytu. Můžete si dopředu dovnitř namalovat měkkou tužkou vodící osy, aby byla instalace co nejvíce bezproblémová.

Nyní zezadu pojistěte válce gelovým sekundovým lepidlem a nechte zatuhnout. Pokud válce nedosahují až k vnitřním stěnám motorového krytu, připravte si další plastovou destičku buď z černého plastiku, nebo jí nabarvěte černou barvou a tu zezadu vložte do krytu a samotný motor k ní přilepte ve svém středu. Zde budete muset přilepit i přidanou destičku k motorovému krytu. Teprve po zaschnutí lepidla sejměte pomocnou šablonku. Tak budete mít přesně instalovaný motor uvnitř motorového krytu i se správnou vzdáleností reduktoru od hrany motorového krytu.
 

Tuto pomoc využijete zvláště u vícemotorových letounů. Zde je prezentován jeden ze čtyř motorů modelu Focke Wulf Fw 200 Condor v měřítku 1/48 (Trumpeter)

 

 

tvorba šablonky pro osazení motorového krytu - menší průměr odpovídá čelnímu otvoru motorového krytu - během vrtání si obě destičky pojistěte svorkami hotová šablonka s přesně vyvrtaným otvorem pro osazení hřídele hvězdicového motoru šablonku k motoru samozřejmě nelepíme, je to jen pomocník po instalaci motoru můžete za motor vlepit destičku, která zamezí průhledu za motor - destičku nabarvěte načerno
 
šablonka s vymezením hvězdicového motoru hřídel motoru v žádném případě nelepte k šablonce! vycentrovaný a osazený motor - nyní stačí válce pojistit gelovým sekundovým lepidlem, popřípadě vytvořit plastovou destičku, kterou vlepíte zezadu do krytu na motorovou skříň a pojistíte lepidlem.  

Jakub "Kubrt" Vilingr, 5. 1. 2014
aktualizace 26. 7. 2017

Stavba a galerie modelu Focke Wulf Fw 200 Condor v měřítku 1/48 (Trumpeter)

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)