domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Antény z chemlonu

Jedním z velmi účinných a jednoduchých způsobů, jak vytvořit antény na modelech je použití chemlonové vlny. „Chmelonku“ jsem si koupil v galanterii za 9 Kč. Takovéto množství vlny je vhodné na zpracování několika tisíc modelů. Pro použití totiž stačí ze smotku vlny ustřihnout zhruba 30 cm dlouhý pramen vlny. V tomto pramenu se nachází minimálně 30-40 vlasů, ze kterých je možné později umotat anténu libovolné délky a síly.
Pro modely v měřítku 1/72 stačí použít jeden samostatný vlas, pro modely v měřítku 1/48 a 1/32 je vhodné smotat 3-5 vlasů dohromady. Po smotání několika vlasů dohromady vznikne realisticky vyhlížející motaná anténa, jak je znám z dobových fotografií různých letounů. Chemlon se velmi dobře lepí sekundovým lepidlem. Po smotání se však základ antény kroutí, proto je dobré mít jeden konec stisknutý například kulíkem nebo svorkou. Při lepení antény na model je potřeba si vytvořit na modelu malá očka a nebo postupovat při lepení postupně za pomoci sekundového lepidla. Pokud lepíme chemlonovou anténu na model, vždy je potřeba do kabinky či sloupku antény navrtat malou dírku, do které se vlepí jeden konec chemlonové antény. Na druhé straně pak už stačí jen anténu napružit a zakápnout sekundovým lepidlem. Jakmile se druhý konec chytí, stačí přebytečný konec antény zaříznout velmi ostrým skalpelem, či žiletkou. Jestliže si na modelu dopředu připravíme očka z tenkého drátku a tyto zalepíme do předem předvrtaných otvorů, stačí pak chemlon obyčejně vyvázat mezi nimi. V tomto případě je pak možné velmi dobře vyplést například dvouplošník. A bez vypínání teplem!
A v čem je vlastně ten chemlon dobrý? On je totiž stále pružný a jen málokdy se stane, abych anténu nechtěným zavaděním o ni utrhnul. Nalepená anténa je totiž tak pružná, že při stisknutí antény k trupu se tato zase vrátí na své místo bez toho, aby bylo znát jakékoli prověšení. Odpadá také složité vypínání za pomoci tepla, což v mnoha případech končí destrukcí antény, či vypínaného lanka. Hotová anténa je možná barvit jak syntetickými, tak akrylovými, či lihovými barvami, bez toho, aniž by došlo k jakémukoli poškození hotové antény. Pravděpodobně nejlepší zkušenosti mám se syntetickými metalizovanými kovovými odstíny Model Master. A kde jsem se dozvěděl o chemlonové vlně? Naše babi nám všem vnoučatům z tohoto materiálu pletla domácí ponožky a trepky a moc dobře si pamatuji, jak jsme babi vlnu natahovali a všemožně jí pletení sabotovali :-D

Výplety antén pomocí muškařské vázací nitě a výroba napínáků

 

chemlonová vlna "Chemlonka" Messerschmitt Bf 109 G-10, 1/72 Revell
- použit jeden samostatný chemlonový vlas
Messerschmitt Bf 109 K-4, 1/32 Hasegawa
- použitý svazek několika vlasů, vyvázaný do uchycení antény z leptů od eduardu
stejný model
- anténa je vepředu uchycena do očka smotaného z drátku a vlepená do předvrtaného otvoru
Focke Wulf Fw 190 A-8, 1/32 Hasegawa
- uchycení antény od sloupku na SOP je provedeno pomocí smotaného kousku drátku, anténa je pak vyvázána mezi dvěma smotanými očky z drátku
stejný model
- uchycení pomocí očka z drátku vlepeného do předvrtaného otvoru v kabině
Junkers Ju 87 A-2, 1/48 MPM
- anténa je nalepená natupo pomocí sekundového lepidla
Junkers Ju 88 G-1, 1/48 Dragon
- opět anténa vyvázaná mezi smotaná očka z drátku
     
stejný model
- uchycení antény v náběžné hraně SOP
     

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)