domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Jak na antény?

Výplety antén pomocí muškařské vázací nitě a výroba napínáků

Jako doplnění Kubova článku o použití chemlonové vlny na výplety antén, bych rád zmínil její neméně zajímavou alternativu a to muškařskou vázací nit. Je k dostání běžně v rybářských potřebách za pár korun a navíc se vyrábí hned v několika odstínech, což je pro nás jako modeláře velká výhoda. Jedna rolka vázací nitě stojí okolo 30Kč a vystačí na hodně dlouho, ne-li na celý život. Práce s ní je trošku odlišná, protože narozdíl od chemlonky není pružná ale zato velmi pevná a rozhodně nehrozí její nechtěné přetržení. Je dobré si na modelu připravit nějaké uchycení, kde ji budeme moci navázat, protože lepení “natupo” je dost riskantní záležitost a navíc na modelu nevypadá dobře.

K vytvoření napínáku z měděného drátku nebudeme potřebovat žádné speciální nářadí, stačí nám jen štípačky, ploché kleště, sekundové lepidlo, tenká injekční jehla a samozřejmě měděný drátek (foto č. 1). Průměr drátku je potřeba mít co nejtenčí ale zároveň dost pevný na to, aby držel tvar po naohýbání.

Krok 1

Začneme jednoduchým ohnutím konce drátku, délka prvního ohybu určuje celkovou délku napínáku, tedy cca 3-4mm pro letadla v měřítku 1/48. (foto č. 2)

Krok 2

To samé zopakujeme ještě jednou,takže nám vznikne cosi jako ovál na konci drátku. (foto č. 3)

Krok 3

Napínáček potom uchopíme do kleští zhruba v 1/3 jeho délky a začneme drátek omotávat okolo. Tím dosáhneme jakousi imitaci napínací pružiny jako na skutečných letadlech (foto č. 4)

Krok 4

Zbytek drátku potom uštípneme kleštičkami a doladíme celkový vzhled srovnáním a zlpoštěním obou konců. Výsledek by měl pak vypadat zhruba takhle. (foto č. 5)

Krok 5

Jako další si musíme připravit fixaci nitě v SOP. K tomu se dá použít kousek tenké injekční jehly, kterým provlékneme nit. Na straně, která přijde zapustit do plastu uděláme několik uzlíků, které nám ušetří nepříjemnou trampotu s vytažením nitě po zalepení (foto č. 6).

Krok 6

Pak už stačí pouze vyvrtat dírku do SOP a jehlu i s nití pomocí sekundového lepidla zapasovat dovnitř (foto č. 7)

Krok 7

Podobně budeme postupovat i s napínákem na anténním sloupku, vyvrtáme si malou dírku, do které sekundovým lepidlem zafixujeme napínák. Vázací nit potom prostrčíme skrze očko na napínáku a jednoduchým uzlíkem nit dotáhneme a napneme (foto č. 8). Uzel potom zakápneme troškou sekundového lepidla a ořízneme nepotřebný zbytek nitě (foto č. 9).

Tohle je samozřejmě jen jedna z mnoha možností, jak si vyrobit něco na uchycení a vždy je potřeba se řídit tím, co je, nebo respektive bylo na skutečném letadle. Byl by pochopitelně nesmysl vyrábět napínák tam, kde ve skutečnosti žádný nebyl. Alternativ je spousta a jako odměnu za tu trošku práce navíc pak bude Váš model zdobit výplet, který nikde neudělá ostudu :-)

diskuse k článku na profilu Modelplacu na Facebooku

 

foto č. 1 foto č. 2 foto č. 3 foto č. 4
foto č. 5 foto č. 6 foto č. 7 foto č. 8
foto č. 9 foto č. 10 foto č. 11 foto č. 12

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)