domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  walkaround  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Plotr Silhouette Portrait

Představte si hypotetickou situaci. Máte vybraný neodolatelně parádní marking na model, který byste si rádi postavili. Nicméně na trhu nejsou obtisky a samotné zbarvení je natolik komplikované, že byste jej v domácích podmínkách jen těžko vyřešili pomocí maskovací pásky. Popřípadě budete chtít masky na stříkání rámování kabinek, ale zrovna na vybraný model je nedělá nikdo. Pak právě pro vás je určený tento plotr.

Plotr je americký výrobek, který je zaměřený na domácí použití a lze s ním řezat nejen folie, ale také textil. Proto lze koupit dva druhy řezacích nožů – tyrkysový na karton a textil a černý na folie. Pomocí plotru lze zrealizovat mnoho nápadů počínaje dekoracemi z kartonů až po šablony pro nažehlování ornamentů na trika či leptání obrazců na sklo. Plotr je zaměřený na tvořivé ženy v domácnosti a nejen pro ně. To ale není to, čemu se chci věnovat v mém článku. Ve svém článku se zaměřím na nás plastikové modeláře.

Popis plotru

Silhouete Portrait je kompaktní malý plotr pro velikost řezání A4 (šířka 210 mm x max. délka 3000 mm). Skříň plotru má hezky tvarovaný zaoblený válcovitý tvar s odklápěcím víkem, které ukrývá ovládací panel s několika tlačítky. Dvě tlačítka ovládají natažení a vysunutí folie z plotru, největší tlačítko plotr zapíná do pohotovostní polohy. Přístroj je vybavený mikrokrokovými motory.

Součástí balení získáte i software k ovládání plotru a tvorbu křivek. Byť je součástí CD se softwarem Silhouette Studio, rozhodně doporučuji navštívit web výrobce, kde je vždy aktuální verze, Nyní dokonce již i s českou lokalizací, což je skvělé.

Po instalaci softwaru stačí připojit pomocí USB kabelu plotr k PC a už se nemusíte starat o žádné ovladače. V tomhle ohledu je vše příkladně "blbuvzdorné".

Na komentovaných fotografiích jsem nafotil i způsob nastavování nože z hodnoty 0 na hodnotu 10, respektive na potřebné vysunutí nože pro řezání. Obsluha je bezproblémová.

Neaktivní plotr se zavřeným víkem Po otevření víka se dostanete k ovládání Aktivační tlačítko a tlačítka pro natažení a vysunutí folie Upevněný nůž s aretačním kroužkem
Povolením aretačního kroužku lze vyjmout nůž z plotru Po obvodě nože jsou čísla, která značí vysunutí nože Prohlubeň v plotru slouží k nastavení úrovně vytažení nože Otáčením nože v prohlubni si nastavíte požadovanou úroveň
Upevněný nůž v plotru zajištěný aretačním kroužkem      

Tvorba křivek pro řezání

Naskenujte si obrázek, například obtiskový aršík, který budete chtít později řezat na plotru. Optimální je skenovat obtisk na hodnotu minimálně 300 dpi, raději ale skenujte na co nejvyšší dpi. Čím kvalitnější scan, tím lepší výsledky při tvorbě křivek.

Tvorba křivek pomocí funkcí v programu Silhouette Studio je skutečně jednoduchá a zvládne jí i člověk, který neumí pracovat v jakémkoli grafickém programu, což je i můj případ. Pokud máte naskenované obtisky, pak není problém vytvořit křivky několika kliky myší.

Zvolte otevřít soubor a otevře se okno s průzkumníčkem. Nyní musíte dole vybrat možnost „all files“, takže se ukáže vše, co nemá příponu .studio, tedy příponu z programu plotru. Nalistujete si naskenovaný obtisk a otevřete. Obtisk se načte na zobrazenou řezací plochu a lze s ním pohybovat pomocí šipky pro posun. Vybraný emblém si nejdříve musíte označit funkcí trasování a posléze posuvníky zvýraznit, co vše budete chtít řezat. Teprve poté si vyberte jednu ze tří možností. Pro naše potřeby budeme používat buď jen vnější obrys, popřípadě vnitřní a vnější křivky (pro písmena apod.). Klikem program vykreslí křivky pro řezání.

Křivky lze dále upravovat. Základním krokem je označení tažením myší. Do označené křivky kliknete pravým klikem a tím si vyvoláte místní nabídku, ze které vyberete možnost "uvol nit složenou cestu". Poté můžete odmazat a odstranit veškeré nepotřebné části emblému. Po očištění pak můžete dvojklikem na křivku vyvolat body, kterými lze lokálně doopravit a doladit  tvar křivky. Program obsahuje samozřejmě mnoho dalších funkcí, které ale využijete postupně při používání programu. Popisované úpravy jsou ty nejjednodušší a nejzákladnější.

 
V předvolbách nezapomeňte nastavit měrnou jednotku na milimetry V předvolbách naleznete také českou lokalizaci Během listování průzkumníkem si nastavte možnost all files pro viditelnost všech souborůl Funkce trasování vybere konkrétní rozsah budoucí křivky
Myší vyberte rozsah řezání Horní propust zažlutí rozsah řezáni Výběrem funkce trasovat zrealizujete křivky Funkce uvolnit složenou cestu uvolní jednotlivé emblémy na samostatné bloky
Nyní lze vybrat jen jeden konkrétní emblém Dvojklikem lze editovat Nastavení řezání pro Oracal 810  

Praktické ukázky

Plotr dokáže naprosto skvěle řezat grafiku už od skutečně drobných nápisů a emblémů. V případě pečlivé přípravy s rozdělením masek, lze nastříkat i několikabarevné emblémy s naprostým přehledem.

Silhouette samostatně prodává háček pro vytrhávání přebytečné folie, kterým lze odstranit nepotřebné části folie, případně si zvednout okraj masky, kterou jste právě vyřezali.

Pro řezání je nutné si nastavit nůž, přítlak (tloušťku) a rychlost. Každý atribut se nastavuje samostatně a každá folie vyžaduje něco jiného. Stejně tak je rozdílné, zda řežete do vinylové folie, popřípadě do šablonovky Oracal 810. Ta je ideální pro naše potřeby. Pokud řežete obdélník, lze ponechat vyšší rychlost řezání. Pokud ovšem budete řezat nějaký skutečně složitý emblém, pak je nutné použít nejmenší rychlost, aby nedocházelo k vytrhávání folie v průběhu řezání.

Konkrétně pro folii Oracal 810 mi vyhovuje pro složité emblémy následující nastavení:

  • rychlost 1
  • přítlak (tloušťka) 5
  • nůž 2

Toto nastavení je optimální v případě folie Oracal 810 nalepení na samolepící řezací podložce. Samolepící podložka drží folii včetně podkladového krycího papíru, aby se nesmýkala. Nicméně do plotru lze vložit folii samostatně i bez podložky, ale pak musí její šířka být na vodící kolečka, které folii vedou a přitláčejí. Pokud by folie byla položena jen ledabyle uprostřed plotru, pak se bude pohybovat a řez bude značně nepřesný.

Silhouette umí řezat i do plastiku, konkrétně do plastu Evergreen tl. 0,13 mm. Plotr zvládne ještě folii 0,2 mm. Při pokusu řezání do plastu tloušťky 0,4 mm už plotr neproříznul celou tloušťku tabulky, i když byl nastaven dvojitý řez a největší vytažení nože.

Pro řezání do plastu tl. 0,13 - 0,2 mm jsem na plotru nastavil:

  • rychlost 1
  • přítlak (tloušťka) 30
  • nůž 8-9
  • dvojitý řez
  • řezací podložka

Takto si tvořím vlastní drobné díly a například přepážky. Stačí si naskenovat výkres a podle něj si vytvořit křivky a tyto použít pro řezání do plastiku Evergreen.

Na obrázcích níže si ůlžete prohlédnout různé pokusy, které jsem s plotrem konkrétně odzkoušel, abych si ověřil jeho funkčnost pro naše potřeby modelářské.

Omezení

V případě, že budete chtít do folie řezat písmenka výšky pod 4 mm, pak tyto budou mírně zdeformované. Takto malá písmena je vhodnější tisknout na laserové tiskárně na obtiskový papír. To je ale logické. Menší písmena lze za určitých okolností řezat, ale ne do folie Oracal 810. Je moc měkká a poddajná, občas se natahuje. Ideální by byla skutečně pevná a tenká folie. Zatím jsem takovou nenašel pro tyto účely.

Problematické u programu je nastavení výšky písma, protože program nad a pod písmem vytvoří proužek prostoru a v případě, že zadáte kupříkladu 10 mm vysoké písmo, vyřeže se písmo asi 7,5 mm vysoké. Toto je myslím bug v programu, Věřím, že v případě použití Corelu, či AutoCADu tato starost odpadá. Do řezacího programu Silhouette Studio lze importovat z grafických programů soubory typu .dxf.

Plotr Silhouette má svojí řezací plochu uzpůsobenou na papír velikosti A4, tedy 210 mm, ale na délku lze použít folii až 3 metry dlouhou.

Pokoušel jsem se řezat i hliníkovou samolepící pásku, od čeho jsem si sliboval výhru v podobě samolepících krytek na povrchu modelu. Výsledek ale nebyl přesvědčivý, docházelo k deformacím a navíc jsem ztupil nůž. Tudy tedy cesta nevedla. Nicméně v případě použití klasické vinylové folie šlo vyřezat krytky, ty nalepit na povrch modelu a klasicky přestříkat surfacerem. Ve finále bylo vše bez problémů.

 
Naskenovaný nápis na F-51H z obtisků HiPM Americké znaky převedené do folie Oracal 810 Háček Silhouette využijete při protrhávání folie Hotový znak
Pokus s vyřezáním složitého emblému Špatně nastavený přítlak - vytrhané písmo Přenášení a vykrývací folie Hansa a šablonovka Oracal 810 Pokus s nastříkáním kódových písmen na DFS 230 ve čtvrtce
Pokus vyšel poměrně dobře Umístění pruhu s obtiskem by bylo složité v napojení Vrstvená maska hypotetický problém jednoduše vyřešila Připravené křivky pro vyřezání lebky od Jolly Rogers
Masky vyrobené pro Honzu Novotného vhodně doplnili Phantoma a podložku Přední část kabiny je vymaskovaná a nastříkaná z obou stran Masky byly vytvořeny pomocí maskovací pásky, skeneru, programu Silhouette Studio a plotru Pro lepší skenování je maskovací páska nalepena na černém plastu kvůli kontrastu

Plotr mám k dispozici zhruba rok a docela jsem si zvykl jej využívat. Některé modelářské firmy prodávají masky pro vykrytí čirých dílů jen z vnější strany, takže si běžně tvořím masky i do vnitřních prostor, abych mohl stříkat i vnitřní rámování. Stejně tak využívám plotr pro řezání zaoblených tvarů kamufláže na přechodu mezi horní a spodní barvou, abych měl přechod zcela stejný na levé i pravé straně. Když se zamyslíte, najdete obrovské množství možností, jak plotr využít. Plotr neznamená řezání 3 mm vysokých písmenek. Plotr lze využít mnohdy skutečně variabilně a při troše přemýšlení si doma vytvoříte i zdánlivě komplikované masky, které využijete třeba i pro stříkání kamufláží či znaků výsostného označení. Fantazii se meze nekladou.

Jakub "Kubrt" Vilingr

 
Za poskytnutý testovací exemplář bych chtěl poděkovat výhradnímu dovozci, společnosti ForART.cz
Krytky z vinylové folie Silhouette

 

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2014 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)