domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Krytky z vinylové folie Silhouette

Nedávno jste si mohli na stránkách Modelplacu přečíst test práce s plotrem Silhouette Portrait. Americký výrobce Silhouette vyrábí vedle plotrů také různé folie a další materiály pro tvůrčí práce s plotrem.

Po odzkoušení odolnosti vinylové samolepící folie jsem usoudil, s ohledem na jejich tloušťku, že by nebylo špatné folii využít pro potřeby nás modelářů. Napadlo mne zkusit vyrobit krytky na povrch modelu. Použitelné to je pro měřítka 1/48 a 1/32. Pro dvaasedmy už je folie poněkud tlustá, nicméně si myslím, že určitě existuje nějaká tenčí folie, kterou by bylo možno použít i sem.

Výhoda vinylových folií spočívá v tom, že je ideálně pružná a solidně kopíruje zakřivení modelu. Zjistil jsem, že na tuto folii lze pomocí rozpouštědlového lepidla Tamiya Extra Thin lepit plastové profily, například Evergreen. Zároveň folie výtečně drží na plastovém povrchu stavebnice a není problém jí přestříkat stříkacím tmelem, protože jejich povrch je polomatný a proto se na něm vše pěkně udrží.

Nerad narývám krytky, zvláště tam, kde je složité udržet šablonku a hrozí, že by se mohla spolu s ní smeknout rycí jehla. Zde je ideální použití nařezaných krytek. Ty jednoduše nalepím na povrch a je hotovo prakticky hned. Po nástřiku surfaceru a barev lze po obvodě napustit wash, který objede krytky. Po zalakování lze použít techniku drybrush, pro zvýraznění hran krytek. Navíc odpadá nutnost odstranění přeteklého lepidla v případě lepení leptaných krytek. Samolepící leptané krytky, které vyrábí například Eduard mají zase "gumové" lepidlo, které na povrchu moc nedrží a krytky se bohužel pohybují a navíc nedrží na zakřivených plochách.

Není nutné řezat jen krytky, lze tak tvořit například aerodynamické přechody kolem VOP apod. Experimentům se meze nekladou.

Pro řezání folie jsem použil rychlost 2 a přítlak (tloušťku) 9 v programu Silhouette Studio, ve kterém si tvořím veškeré krytky.
 

test plotru Silhouette

vinylové folie Silhouette vlastní masky pro stavebnici Heinkel He 115 od Special Hobby v měřítku 1/48 Arado 234 B-2 Blitz v měřítku 1/32 od výrobce Fly Krytky použité na trupu
pokus s řezáním hliníkové samolepící folie nedopadl ideálně hliníková samolepící folie tupila nůž a navíc se folie deformovala při řezání folie Silhouette byla naopak skutečně vynikající Henschel Hs 293 ve čtvrtce od firmy Condor
     
veškeré krytky jsou vyrobeny z folie Silhouette      

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)