domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Vlastní tuhá brousítka

Opracovávání plastu broušením je zcela zásadní dovedností, kterou by si měl modelář osvojit. Vedle klasicky nastříhaného smirkového papíru na proužky či čtverce si můžete doma vytvořit tuhá brousítka, kterými přesně ohraníte hrany dílů bez toho, aniž byste hrany zakulatili, jako v případě použití brousítek na molitanu, tedy měkkých brousítek.

Tvorba vlastních tuhých brousítek není žádnou novinkou, takové se v modelářských klubech používají léta. Tento fotopostup představuje vlastně takový jednoduchý návod jak na to, v případě, že jste se s takovou pomůcklou doposud nepotkali.

K vlastní tvorbě si sežeňte plastovou destičku tloušťky alespoň 2 mm, rydlo pro dělení plastikových desek (stačí jen podle pravítka několikrát protáhnout a poté zlomit tlakem proti desce stolu), smirkový papír různých zrnitostí, silnou oboustrannou lepenku z hobby marketu a skalpel.

Šířku plastikové destičky si udělejte podle šířky oboustranné lepenky. Odmotejte kousek lepenky o něco větší, nežli je délka destičky a destičku přesně nalepte na oboustranku. Poté destičku i s lepenkou položte na řezací podložku a skalpelem přesně natlačeným k hraně plastové destičky lepenku zařízněte. Nyní pečlivě vyhlaďte lepenku na destičce a odstraňte veškeré bubliny, které se mohly pod destičkou objevit.

Vyberte si potřebnou zrnitost smirkového papíru a sejměte voskový papír z druhé strany lepenky a destičku i s lepenkou nalepte na smirkový papír a silně přimáčkněte. Poté opět kolmo posazeným skalpelem natlačený k hranám destičky smirkový papír kolem dokola ořežte.

Nyní máte hotovou jednu stranu brousítka a v případě, že postup zopakujete i na druhé straně, pak získáte oboustranné brousítko v několika málo minutách. Jestliže pro vás bude brousítko příliš široké, můžete podle pravítka smirkový papír naříznout až do plastikové destičky. Hrany obkružte skalpelem až na druhou stranu a propojte naznačené zářezy a opět podle pravítka prořízněte. Nyní již stačí destičku tlakem o stůl zlomte a máte dvě oboustranná brousítka.

Příprava brousítka je skutečně jednoduchá a rychlá a zvládne jí každý modelář. Tímto způsobem si můžete vytvořit jakékoli množství brousítek o různé zrnitosti a navíc lze vytvářet brousítka kombinovaná. Rozmanitosti se meze nekladou.

Jakub "Kubrt" Vilingr

Obecný článek na brousítka

 

Oboustranná lepenka TESA z hobbymarketu, kousek plastové destičky tl. 2 mm, smirkový papír, rydlo a skalpel - není potřeba nic více Odloupněte kousek lepenky a nalepte na ní připravený kousek plastikové destičky Plastovou destičku pevně přitiskněte na oboustrannou lepenku a pečlivě vyhlaďte Poté lepenku zařízněte ostrým skalpelem na řezací podložce, sejměte krycí papír a opatrně přitiskněte k zadní straně smirkového papíru
Pomocí skalpelu ořežte smirkový papír těsně kolem hran plastikové destičky - stejný postup můžete provést i na druhé straně destičky, aby bylo brousítko oboustranné Široké brousítko lze jednoduše oddělit tak, že pomocí ocelového pravítka několikrát proříznete skalpelem destičku kolem dokola... ...a poté jednoduše zlomíte Výsledek podomácku vyrobených tuhých brousítek, kterými lze hranit například kolmé strany plastových dílů

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)