domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Pomůcky pro broušení

Nutnou součástí výbavy modelářského kutlochu jsou rozhodně brousící pomůcky. Tak si o nich dnes něco málo povíme.

Smirkové papíry

Pro naše potřeby jsou nejvhodnější smirkové papíry na kov označené jako waterproof (voděodolné, tedy určené k broušení „mokrou cestou“). Jsou většinou černé, šedočerné anebo červenohnědé dle konkrétního výrobce. Smirkové papíry se vyrábějí v různých zrnitostech (jemnost/hrubost). Čím nižší číslo, tím hrubší smirek. Sám nejčastěji používám papíry jemnosti 400, 600, 800, 1000, 1200, 1500 a 2000. Takový „šmirgl“ seženete většinou v prodejnách pro kutily a lakýrníky a nejhrubší arch stojí kolem desetikoruny za kus (velikost zhruba jako arch papíru A4). Smirkové papíry si většinou nastříhám na proužky cca 15x100 mm a během broušení si je postupně skládám do harmoniky po cca 5 mm - když je přeložený proužek smirku obroušený a už neodebírá materiál, tak opět stačí jen přeložit a přetočit a následně pokračovat dokud celý proužek nezpracuji.
Broušení „mokrou cestou“, popřípadě „pod vodou" znamená, že se smirkový papír namočí a i na broušený povrch se nanese trochu vody a takto se potřebná plocha vybrousí/vyleští. Nabroušené „těstíčko“ vzniklé z mokrého odbroušeného prachu většinou stírám do papírových kuchyňských utěrek. Díky broušení mokrou cestou nebude odbroušený materiál prášit, jako v případě broušení nasucho. Navíc při mokrém broušení nedochází k poškrábání povrchu, ale spíše k jeho zalešťování, což je pro nás modeláře výhodné.

Komerčně prodávaná brousítka

Na trhu je několik firem, které prodávají hotová modelářská brousítka s různou zrnitostí na molitanu. Takové brousítko je výhodné pro zabrušování kupříkladu náběžných hran křídla, či na klenuté trupy. Pokud totiž budete takovou zakřivenou plochu zabrušovat, díky tomu, že je smirek na měkkém molitanovém srdci, nedojde k nechtěnému zbroušení zakřivené plochy do roviny. Pokud byste na takovou plochu použili tuhé brousítko na destičce, pak je téměř jisté, že na krásně zaoblené ploše vytvoříte rovnou plošku a to je nepatřičné. Na takovéto zakřivené plochy jsou proto „měkká“ brousítka jako stvořená. Navíc se neobejdete bez těchto měkkých brousítek na leštění kabinek, pokud má taková kabinka na vrchu pozitivní spáru z rozdělené formy (vypouklé kabiny, jako má například F-14, F-15, F- 16 nebo F-18). Odstranění stopy tuhým brousítkem by rozhodně vedlo ke zničení nebo alespoň poškození čirého dílu. Oprava špatně zbroušené spáry je mnohdy nemožná. Údržba takového brousítka je velmi jednoduchá, protože ho stačí vyprat v proudu vody. Tím se dostávám k důležité radě a to, že je potřeba takové brousítko vždy namáčet při broušení. Důvody jsou jasné – brousítko vydrží mnohonásobně déle a také tolik neubývá.
Tuhá brousítka jsou vyrobena většinou ze smirkového papíru o různých zrnitostech nalepeného na plastové destičce. Takové brousítko je skvělé, pokud potřebujeme zabrousit styčné hrany dílů stavebnice do přesného úhlu. Na takové práce se v žádném případě nehodí měkká brousítka na molitanu, protože takový pomocník hranu nezostří, ale zaoblí a to je nepatřičné, chceme-li mít na dílu ostrou hranu.
Setkal jsem se s názorem, že nemá smysl kupovat drahá brousítka od modelářských firem, že stačí koupit pouze obyčejné brousítko z drogerie pro úpravu nehtů. Jsem odpůrcem takového řešení už jen z toho důvodu, že se mi doposud nepodařilo sehnat takové brousítko, které by se nerozmazalo bezprostředně po namočení do vody. Takže pozor, sice budete mít velmi levné brousítko, které ale neodvede ani třetinu práce v porovnání s modelářským speciálním brousítkem.

Speciální brousky

Jestliže jste alespoň jednou navštívili obchod pro kutily a řemeslníky, možná jste objevili brousící mřížku na sádrokarton. Je to vlastně nějaká tkanina obalená korundovým prachem, což je stejný materiál, který je na smirkových papírech. K čemu je taková věc dobrá, když je to tak hrubé? Různé odlévané sady z PUR mají mnohdy velmi masívní nálitek, který je potřeba zabrousit do roviny. Při zabrušování na smirkovém papíře dochází k zanesení papíru prachem z PUR. Nikoli ale na brousící mřížce, ze které prach propadne pryč. Navíc je mřížka hrubá a ostrá, takže nálitek zmizí prakticky za pár okamžiků. Pokud se zdá zanesená, stačí jí přes ruku vyprášit a bude opět připravená k dalšímu použití. Samotná mřížka se dá koupit v ceně kolem 30-50 Kč za kus.

Pomůcky

Aby se nám se smirkovými papíry lépe pracovalo, je možné si pomoci špalíkem dřeva, do kterého provedeme šikmý zářez. Do zářezu zasuneme pásek smirku a obtočíme špalík – tím si jednoduše vytvoříme brusnou pomůcku, kterou posléze můžeme použít pro vybroušení nějaké plochy, kde je potřeba použití větší síly, popřípadě tam, kde potřebujeme broušením vytvořit ostrou hranu či úhel. Pokud nemáte možnost si vytvořit takový špalík, máte možnost se podívat kupříkladu k firmě Agama, která takového pomocníka vyrábí z plechu.
Pro kolmé zabrušování plastu je možné koupit japonský výrobek Wave, který představuje několik plastových dílů, ze kterých se složí pravoúhlá stěna se šoupětem, na které se umístí broušený díl a posunováním se hrana zabrousí pěkně kolmo. Je to docela jednoduše vyrobený šikovný pomocník.
No a konečně vynikající pomůcku prodávají kolegové z KPM Bratislava – jedná se o duralový profil stočený do U. Na koncích jsou zářezy, do kterých se vloží slepený pás smirku. Takový držák je výborný na zabrušování kupříkladu hlavní, nebo podvozkových nohou (obecně kulatých dílů).

 

brousítko
Hobby Dragon
brousítko
Hobby Dragon
brousítko
Hobby Dragon
brousítko

Hobby Dragon

leštící oboustranná pomůcka určená speciálně na kabinky (Hobby Dragon) z jedné strany je velejemný lapovací papír a z druhé strany "gumová" finální leštící plocha pomocné brousítko Flex-I-Flex od KPM Bratislava molitanové velejemné brousící houbičky od KPM Bratislava
brusná mřížka na sádrokarton "waterproof" (voděodolný) smirkový papír a udaná hrubost zrna nastříhané pásky různých smirků připravené k použití průmyslový kovový špalík Agama
pomocné "sáňky" Wave pro broušení kolmo a pod úhlem pomocné "sáňky" Wave pro broušení kolmo a pod úhlem tuhé brousítko (smirkový papír nalepený na plastové destičce) tuhá brousítka

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)