domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Rovnání drátků

Existuje mnoho velice jednoduchých nápadů, jak si pomoci během modelaření. Mezi takové rychlovky patří rovnání drátků. Znáte to, máte klubíčko zacuchaných drátků, ale vy zrovna potřebujete naprosto rovný drátek pro naznačení táhla či vzpěry.

Postup je následující. Z klubka drátu si odstřihněte kleštičkami asi 50 mm dlouhý kousek drátu. S delším drátkem se už hůře manipuluje a může se stát že se jeden konec zkroutí a drátek se přemuchlá. Proto je lepší rovnat vždy kratší drátky. Ten v ruce alespoň zhruba porovnejte, aby nebyl až tak zkroucený. Nahrubo srovnaný drátek si poté položte na rovnou a tuhou podložku (třeba kuchyňské prkénko na krájení masa a cibule) a připravte si tuhý rovný kus železa či tuhé ocelové pravítko. Mě se k tomuto účelu skvěle osvědčila šuplera.

Nyní vybraným nástrojem válejte drátek sem tam se současným přitiskáváním drátku k rovné a tuhé podložce. Válením se drátek perfektně vyrovná a můžete jej použít jako táhlo či vzpěru, popřípadě tam, kde potřebujete přesný a rovný kulatý profil. Tento postup můžete využít u měděných drátků do průměru asi 0,8 mm a u olověných či cínových lze porovnat i průměry do 1,5 mm. Olověné a cínové drátky jsou měkčí nežli měděné, proto pozor na intenzitu přítlaku při rovnání.

Nyní lze drátek nakrájet, nejlépe kvalitními štípacími kleštičkami, v případě tenčího drátku lze použít i odlamovací skalpel. Nezapomeňte, že drátky nelze lepit rozpouštědlovými lepidly na plast, ale musíte použít sekundových nebo epoxidových lepidel. Aby drátek dobře držel na svém místě je vhodné místo, kam jej budete lepit předvrtat a do připraveného otvoru poté vlepit požadovaný kousek rovného drátku. Aby na drátcích dobře držela barva, nezapomeňte je potřít nějakým přípravkem na kovové díly (například GSI Mr. Metal Primer MP242)

Jakub „Kubrt“ Vilingr


TIP!
Rovný drátek lze zastrčit do injekční jehly a tak si velice jednoduše sami vytvoříte pěkný píst. Je to jednodušší řešení, nežli začišťování přesazených plastových dílů stavebnice. Postup na opracování injekčních jehel naleznete v knize Průvodce světem plastikového modeláře 2
Průvodce světem plastikového modeláře 2

 

odstřihněte asi 50 mm dlouhý drátek nahrubo jej srovnejte v ruce přitiskněte pevným ocelovým pravítkem a začněte válet tam a zpět drátek se viditelně rovná při válení pod pravítkem
výsledek      

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)