domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Čištění stříkací pistole probubláním

K technikám používaným v plastikovém modelářství patří i airbrush. Nanášení barev stříkací pistolí je dnes již naprostý standard, pokud chceme, aby nám pod rukama vyrostl alespoň trochu slušně vypadající model. Bohužel s tím jde ruku v ruce i pečování o tento nástroj a jeho čištění po dokončení práce, což je alespoň pro mě velice nezáživná činnost.

Pochopitelná je proto snaha nastříkat více barev najednou a mezi jejich výměnou pistoli vždy jen tzv. probublat. Postup je velice jednoduchý a modeláři běžně používaný, ale přeci jen pro úplnost článku jej zopakuji. Po vyprázdnění pistole a vytření kalíšku papírovou utěrkou se do nádobky na barvu nakape pár kapek příslušného ředidla. Prstem se ucpe ústí pistole a po stlačení a zatažení spouště se v kalíšku začnou objevovat bubliny což je vzduch, který se vrací tryskou kolem jehly a bere s sebou i zbytky naředěné barvy z přívodního kanálku. Takto stačí ředidlo obvykle dvakrát obměnit a můžeme stříkat další barvu.

Co ale v případě, že je pistole zakončena korunkovou nebo jinak tvarovanou krytkou jehly a prstem výstup z pistole ucpat nelze? K pročištění tohoto typu nástroje lze použít jednoduchý přípravek vyrobený z krytu injekční jehly. Jeho otvor je obvykle větší než ústí stříkací pistole v místě, kde by mohl těsnit, ale protože je kuželový stačí ho jen zkrátit tak, aby byl schopen utěsnit výstup z pistole, jak je vidět na fotografiích. Používání tohoto udělátka už je myslím více než jasné a není třeba jej dále popisovat.

Petr Kudláček
 

Test stříkací pistole Fengda BD 180
Test stříkací pistole Tagore TG 180

 

Korunková krytka pistole Fengda BD-180 Neupravený kryt injekční jehly Nezkrácený kryt by na zoubkování netěsnil Postupným zkracováním se dostaneme na správný průměr

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)