domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Stříkací pistole Tagore TG 180

Na náš trh se nově dostává jeden z dalších výrobců stříkacích pistolí z Číny – Tagore. V portfoliu společnosti Tagore se nachází mimo jiné dvojčinná stříkací pistole Tagore TG-180, kterou mám k dispozici. Stříkací pistole je velmi podobná stříkací pistoli Fengda BD 180, kterou jsem před časem taktéž testoval.

Popis pistole

Jedná se o celokovovou stříkací pistoli se šroubovací tryskou o průměru 0,2 nebo 0,3 mm (pro testování jsem obdržel variantu s tryskou 0,2 mm). Kryt jehly je trnový, takže není možno pistoli čistit „probubláním“ při ucpání trysky (to lze pouze s plným krytem jehly). Dvojčinná spoušť funguje klasicky – stiskem se spouští vzduch (směrem dolů) a tahem (směrem dozadu) se reguluje množství barvy. Zadní kryt jehly je vybavený šroubovacím dorazem jehly, který jistě ocení hlavně začínající modeláři.

Tryska je šroubovací mosazná a upíná se pomocí klíčku, který je součástí balení. Aby bylo možné odkrýt jehlu, musíte odšroubovat kryt jehly (trnový difusor) a poté odšroubovat kryt, který kryje trysku. Pokud budete trysku odšroubovávat, postupujte velmi opatrně, abyste trysku neukroutili!

Pistole je vybavena jemným doladěním tlaku (malé šroubení na spodní části pistole), kterým lze zaškrtit vzduch a kterým si můžete korigovat stříkání například jemných hadů a flíčků, aniž byste museli ladit tlak na kompresoru.

Kalíšek má obsah 9 ml a také víčko, což je vhodná ochrana proti vylití barvy z pistole při neopatrné manipulaci s ní. Osobně preferuji větší kalíšek z důvodu jednodušší přípravy barev pro stříkání. Velmi jsem si oblíbil přípravu barvy, kdy do pistole nejdříve vpravím ředidlo a do něj za pomoci štětce vmíchám barvu z originálního balení. Velikost nádobky pak ideálně umožní perfektní promísení ředidla a barvy. Navíc si tak vždy připravím jen potřebné množství barvy.

Práce s pistolí

Díky velikosti nádobky a pístu pro jemnou regulaci tlaku je pistole poněkud těžká na hlavu. Musíte si na to zvyknout. Nicméně stříkání s dobře připravenou pistolí bylo bezproblémové. Práce s pistolí bude bezproblémová pro všechny ty, kteří již mají zkušenost s dvojčinnou spouští. Pokud s takovou spouští nemáte zkušenost, pak se rozhodně nejdříve věnujte ovládání. Teprve po získání návyků na práci s pistolí můžete jít na model.

Díky trysce 0,2 mm můžete s dobře připravenou a naředěnou barvou stříkat měkké přechody, flíčky a hady (freehand). Pro tvorbu kamufláží je tak tato pistole vhodná. Méně vhodná je pak už na stříkání tmelů (plnič, surfacer) a laků. Pro tyto práce se vyplatí použití trysky 0,3 mm.

Technická specifikace:

typ pistole: nezávisle dvojčinná pistole s jemným doladěním tlaku a gravitačním plněním
tryska: šroubovací mosazná tryska o velikosti 0,2 mm
jehla: kovová nerezová jehla
velikost kalíšku: pevně integrovaný o objemu 9 ml
pracovní tlak: 15 – 50 psi (1,03 – 3,45 bar)
těsnění: teflonové těsnění odolné vůči rozpouštědlům
ostatní: nastavitelný doraz jehly
připojení vzduchu: standardní šroubení G1/8"
Shrnutí

(+) pistole je solidně dílensky zpracována
(+) nízká cena kolem 1100 Kč
(+) ventil pro jemné doladění vzduchu
(+) funkční doraz jehly pro barvení
(-) nevyvážená pistole těžká na hlavu
(-) nemožnost pročištění pistole „probubláním“
 

Poznámka:

Tagore samostatně prodává plný kryt jehly, kterým lze nahradit trnový kryt jehly pro možnost probublání při čištění.

24. 7. 2013 Jakub Kubrt Vilingr

za poskytnutí stříkací pistole k testování bych chtěl poděkovat:

nemastné, netoxické mazivo bez silikonu pro pohyblivé části a jehlu pistole      

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)