domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   
měřítko 1/48 hodnocení
výrobce Meng Model (Hong Kong) 5/10
katalogové číslo LS-001 (Longiceps Series)
počet dílů 231 plast, 15 čirých, lepty složitost
cena 1250 Kč █ █ █

Me 410 B-2/U4 Meng

Pohled do krabičky

Ke konci roku 2012 se objevily zvěsti o zcela nové stavebnici Messerschmittu Me 410 B-2/U4 ve čtvrtce od asijského výrobce Meng Model (zcela nová firma založená v roce 2011 v Hong Kongu). Vzhledem k tomu, že na trhu byla krátkou dobu pouze letitá stavebnice (vydána v roce 1997) Messerschmittu Me 410 B-1 a B-2/U4 od společnosti Revell – Monogram, která je už mnoho let nedostupná a velmi žádaná, takže jsem tuto zprávu vřele přivítal. Stavebnice od Meng Model se začala prodávat v polovině ledna 2013.

Stavebnice je balena v hezky graficky zpracované dvojdílné krabici, v níž jsou jednotlivé rámečky samostatně zabalené a ochráněné tak proti poškození. Vedle plastových výlisků se uvnitř ještě nachází malá planžetka leptů, ve které naleznete síťky chladičů, upínací pásy a nějaké další drobné detaily. Stavební návod je ve formě perfektně přehledné knížečky o velikosti zhruba A5 a jeho zpracování je opravdu vynikající.

Výlisky s rytím do hloubky mají nepříliš ostrou paneláž a na některých místech se paneláž nepatrně ztrácí. Povrch bych přirovnal stavebnicím čínských výrobců Hobby Boss a nebo Trumpeter. U trupových žeber jsou doplněny pouze svislé nýtové řady, což se mi vůbec nelíbí, vzhledem k tomu, že chybí ostatní nýtové řady. Tento způsob „namátkově vybraných nýtových řad“ se mi zdá býti poněkud nešťastným. Výlisky jsou slušně odstříknuté bez zbytečných propadlin, stop po vyrážečích a otřepů. Stopy po vyrážečích jsou logicky umístěné tak, aby nebyly nikde vidět. Jako problematické považuji spojení licího rámečku s díly, protože po oddělení vtoků z licího rámečku zůstane na díle kostička matriálu, kterou bude taktéž nutné odstranit. Tento technologický krok je možná výhodný pro výrobce, ale velmi nepříjemný pro modeláře. Připravte se na velké zdržování se začišťováním dílů.

Model má kompletně vybavený pracovní prostor pilota i radioperátora/střelce a také solidně zpracovanou pumovnici se samostatně odstříknutými zbraněmi (MG 151/20, MG 131 a Bk 5). Padesátimilimetrový kanón Bordkanone Bk 5 je velmi slušně zpracovaný a vedle hlavně obsahuje i tělo se zásobníkem ukryté uvnitř pumovnice. Boční dálkově ovládané lafety s kulomety MG 131 lze zalepit i pohyblivé. Samotné zbraně však mají nemodelově tlusté hlavně, myslím si, že bude vhodné hlavně nahradit jinými, ať už odlévanými (např. Aires, CMK, Eduard Brassin) anebo soustruženými (např. Master Model).

Obtiskový aršík obsahující i kompletní popisky vytištěný u italského Cartografu se špičkovým soutiskem, obsahuje pouze dvě obtiskové varianty. První na německou mašinu označenou „VP“ od 6./ZG z Německa 1944, takové označení jednotky z návodu je ale nesmyslné (zatím se mi nepodařilo nalézt snímek tohoto stroje). Jedná o stroj ve standardní kamufláži složené z barev RLM 74/75/76. Druhou možností je kořistní stroj s rudými hvězdami – W.Nr. 130379, testovaný u NII VVS mezi lety 1945 a 1946. Potěšující je, že barevně provedené kamufláže v návodu obsahují všechny čtyři pohledy a navíc také pamatují na měkké přechody mezi „ostře lomenými“ kamuflážními poli barev RLM 74/75/76.
 

V krátké době bude tento článek aktualizován za pomoci různých podkladů.

13. 2. 2013, Jakub "Kubrt" Vilingr; aktualizace 14. 2. 2013

web výrobce MENG
porovnání stavebnice Meng Model a Revell - Monogram

 

pokračování bude následovat...

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)