domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

MASKY MONTEX MASK

Nový opavský modelářský obchod Avax Models mi poskytl na inbox preview několik sad masek Montex Mask, které já osobně považuji za zcela skvělý produkt. Avax Models masky dováží z Polska a prodává je prostřednictvím svého on-line obchodu v České republice.

Práci s maskami Montex jsem se detailně věnoval prostřednictvím těchto dvou článků

přenoska a její využití v modelařině
stříkání označení na modelech pomocí šablonek
článek v časopisu REVI č. 66

Samotný polský výrobce Montex prodává své sady v několika výrobních sériích

Nejlevnější je série Mini Mask, ve které naleznete zpravidla masky pro stříkání čirých dílů a disků kol. Zde jsou masky vyřezané do černé neprůhledné pružné folie. Masky na čiré díly jsou zpravidla řešeny jako dvojdílná maska na vnitřní povrch a na vnější, takže jednoduše řečeno nastříkáte vnitřní i vnější rámování, což je ve výsledném efektu naprosto skvělé zvláště u větších měřítek 1/48 a 1/32. Při práci je pak nejvhodnější začít černou barvou pro navození dojmu skel vložených do gumového těsnění a navíc tak zajistíte zneprůhlednění rámování kabiny a připravíte s základ pro nastříkání vnitřního odstínu a zvenčí kamuflážní barvy. V tomto ohledu si myslím, že je takový produkt přínosnější než například konkurenční jednostranné masky od tuzemského Eduardu.

Druhou zajímavější sérií je řada Maxi Mask, která nahrazuje většinu obtisků z konkrétní stavebnice (samozřejmě vyjma popisek). Kupříkladu mám stavebnici Fokker D.XXI od Special Hobby ve čtvrtce, ale ve finském letectvu byly zpravidla kusová čísla stříkána přes přechod olivové a černé kamuflážní barvy a na rozhraní kamuflážních barev pak byla polovina evidenčního čísla olivová a druhá polovina černá, prostě zrcadlově prohozené barvy v kódu. Díky maskám, pak můžete zajistit stejné odstíny jak kódu, tak kamufláže. Navíc kompletně nastříkané označení vždy vypadá lépe než obtisk. Obtisk prakticky vždy překryje nýty či jiné detaily, i přes použití obtiskových vodiček. Sady vždy obsahují masky na stříkání čirých dílů a koleček, jako u základní řady Mini Mask, ale navíc je doplněna zelená průsvitná folie s nařezanými emblémy pro nastříkání výsostného označení, taktického označení a třeba výrobních čísel.

Nejvyšší výrobní řadou je pak Super Mask, což jsou zpravidla dvě různé kamufláže na letoun s kamuflážním schématem, zelenou folií s nařezanými emblémy, černou folií na čiré díly a disky kol a u některých sad jsou dokonce i obtisky na složité znaky, které by prakticky nešlo řešit maskou a nástřikem. Takovým příkladem je sada MM48138 na Focke Wulf Fw 190 A-3 (určeno na Hasegawu), kde je na výběr mašina "černá 13" od 8./JG 2 z Francie a pak mnohem zajímavější mašina "žlutá 16" od IV./JG5 Eismeer z Norska, která byla před několika lety vylovena z moře v Norsku. Zajímavý článek o výlovu tohoto pokladu jste před časem mohli číst na stránkách časopisu REVI č. 66. Pro tuto mašinu naleznete v sadě dva emblémy, které "Fokouš" měl na jedné straně namalované.
Super Mask bez obtisků reprezentuje například sada K32142 na stavebnici Messerschmitt Bf 110 C v měřítku 1/32 od Dragonu. V sadě naleznete opět dvě mašiny a to Bf 110 C-2, M8+NP v segmentové kamufláži zelených barev RLM 70/71/65 od 6./ZG 76, na které létal Oblt. Hans-Joachim Jabs ve Francii v průběhu května 1940 a nebo Bf 110 C-4, 3U+AA ve stíhací kamufláži tvořené šedivými odstíny RLM 74/75/76 od Stab ZG 26, na terém létal Obstlt. Johann Shalk v lednu 1941. Fotografie zmíněných mašin můžete nalézt v publikaci Messerschmitt Bf 110 C, D and E An Illustrated Sudy od Johna Vasca a Fernanda Estanislaua (Classic Books, Ian Allan Publishing). M8+NP na straně 157 a 3U+AA na straně 173.

Za poskytnuté vzorky bych chtěl moc poděkovat Rostislavovi Axmannovi z Avax Models.

 

Mini Mask
SM 48298
LAGG-3
ICM
Mini Mask
SM 48298
LAGG-3
ICM
Maxi Mask
MM 48291
Fokker D.XXI
Special Hobby
Super Mask
K48138
Focke Wulf
Fw 190 A-3
Hasegawa
   
Super Mask
K48138
Focke Wulf
Fw 190 A-3
Hasegawa
Super Mask
K32142
Messerschmitt
Bf 110 C
Dragon
   

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)