domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

PŘENOSKA A JEJÍ VYUŽITÍ V MODELAŘINĚ

V Modeláři č. 8/2008 jsem se podrobně věnoval práci s vykrývacími maskami určenými pro stříkání například výsostného označení - tento článek jsem umístil i sem na Modelplac. V článku bylo jen velmi okrajově nastíněno přenášení hotových masek na povrch modelu. Následující snímky vás navedou po jednotlivých krocích k přesnému umístění masky na model. Jestliže masku jen tak sloupnete z podkladového papíru bez pomoci přenosky, může se stát, že se zdeformuje a výsledek by mohl celou snahu zhatit. To platí nejenom u vícedílných masek, ale vlastně u všech. Právě k přenášení masky je určena tzv. přenoska, kterou je možné koupit u každého DTP či reklamního studia za mrzký peníz. Přenoska zajistí nejenom správné proporce masky, ale také pomůže při vyhlazení a přilnutí masky k povrchu modelu. Přenosku je možno použít vícenásobně a s úspěchem je jí možno využít klidně i při maskování kupříkladu ostře lomených polí na německých druhoválečných mašinách...

podrobný článek stříkání označení pomocí šablonek

 

Nástroje, které budeme pro práci používat - stříkací pistole, ocelové pravítko, nůžky, pinzeta, maska a přenoska Krok 1 – Takto si připravíme přenosku, která by měla být větší než samotná maska. Na okrajích ponecháme krycí papír kvůli lepší manipulaci. Krok 2 – Přenoska připravená k umístění masky Krok 3 – Maska nalepená zespodu na přenosce. Na masce je stále krycí papír.
Krok 4 – Přenosku i s maskou otočíme lepivou stranou vzhůru a opatrně sejmeme krycí papír. Maska bude mít tendenci se z přenosky odlepovat, proto je potřeba jí opatrně přidržovat nějakým kovovým nástrojem (kovový nástroj nezanechá nepořádek na masce a přenosce) Krok 5 – Po sejmutí krycího papíru z masky můžeme přistoupit k umístění na model krok 6 – Pomocí přenosky umístíme masku přesně na model a od jednoho rohu pomocí měkkého hadříku dokonale zahladíme na povrch. Po vyhlazení masky na modelu snímáme přenosku od jednoho rohu a dbáme na to, aby byla maska všude dokonale přilnutá k povrchu.  
Krok 7 – Masku olepíme krycí páskou, aby nedošlo k nechtěnému poprášení hotového nástřiku modelu... Krok 8 – Pečlivě nastříkáme vyříznutý emblém přes masku na povrch modelu a necháme barvu dokonale zaschnout...   Krok 9 – Po zaschnutí nástřiku opatrně sejmeme masku.
     
Pokud má okraj nastříkaného emblému hranu po obvodě, opatrně vše přebrousíme namočeným jemným smirkovým papírem. Po přelakování emblém z povrchu už nevystupuje      

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)