fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Národní vojenské muzeum, Johannesburg, Jihoafrická republika

Vojenské muzeum v Johannesburgu se nachází ve čtvrti Randburg, na severním okraji místní ZOO. Jelikož místní MHD defacto neexistuje (místní mikrobusy nazývané „baboon taxi“ nedoporučuji), nezbývá, než použít klasický taxík. S řidičem se dá domluvit, že Vás odveze i zpátky do hotelu. Pohoda. Na prohlídku muzea si rezervujte aspoň tři hodiny. Vstupné je 25 Randů za dospělého. Oficiálně se nesmí fotit, ale personál focení toleruje focení v mezích zákona (stativ a světla by už asi neprošly).

Muzeum je klasicky rozděleno na několik částí. Na svoje si přijdou jak milovníci letectví první i druhé světové války, tak i technikáři a částečně i ponorkáři. Relativně velká část expozice je věnovaná búrským válkám a polnímu maršálovi (a premiéru) Janu Smutsovi. V areálu muzea jsou krásné subtropické stromy poskytující stín, když si potřebujete od historie na chvíli odpočinout. Je možné si koupit pití a něco malého k jídlu ve stánku. Pokud chcete domů suvenýr, tak krámek v areálu muzea je narvaný až po strop vším možným. Tak, seznamovací kolečko máme za sebou a jdeme omrknout exponáty.

V prvním hangáru (G/Cpt. „Sailor“ Malan Hall) stojí Bf-109E (Bf 109E-3 1289, ex-SH + FA, ex-2/JG 26 (Schlageter) "Red 2", Red 2), Fw-190A W.N.550214, Me-262 W.N.110305 (noční, dvojmístná verze). Všechna tři letadla se dají obejít ze všech stran. Venku před hangárem je pěkná sbírka protitankových děl (PaK 37, 50 i 75 a FlaK 88) a několik polních děl z obou světových válek.

Další hangár (GE Brink Hall) je rozsáhlý a jeho prohlídka zabere asi nejvíc času. Právě tady jsou na bocích už zmiňované expozice J.Smutse a búrských válek. Velkým lákadlem návštěvníků je Spitfire Mk.IXc, u kterého jsou schůdky a dá se kouknout do kokpitu (překryt je bohužel zavřený). Další stroj je prvoválečná SE.5a s polovinou trupu odkrytou, takže není problém okouknout interiér pro případnou stavbu modelu. Mezi další letadla patří Bf-109F Trop., De Havilland Mosquito, Hawker Hurricane Mk.IIc, a další.

Venkovním průchodem mineme další polní kanóny (Dan Pienaar Gun Park) a zanoříme se do další haly (FB Adler Hall). Ta je plná ručních zbraní a lehčí techniky a jednoho Shermana, na kterého je možné taky vyšplhat a prozkoumat interiér. Tak až se dost nabažíte, tak půjdeme ven a můžete obdivovat další vzácné kousky.

Mirage III, Blackburn Buccaneer, Dakota, Carro Veloce CV-35, Churchill AVRE a další a další tanky, děla, obrněná vozidla. Všechno vyrovnané pod přístřešky nebo na trávníku a krásně udržované. Tady bude srdce plesat taky lodním a ponorkovým modelářům. K vidění je dělová věž a hlavně německá miniponorka Molch. Do „kokpitu“ se dá otevřeným průlezem nakouknout. Nechápal jsem, jak se tam vůbec někdo mohl vejít.

Poslední hala byla na podzim 2010 ve výstavbě, ale dovnitř se už mohlo. Pro milovníky exotických vojenských vozidel hotový ráj. A zase se dalo každé vozidlo obejít ze všech stran.
Pokud se nějakým řízením osudu dostanete do Johannesburgu, tak si tohle muzeum rozhodně nenechte ujít!
 

Informace:

Ditsong National Museum of Military History 22 Erlswold Way, Randburg 2132

OPENING HOURS:
Daily from 09:00 to 16:30 (excluding Good Friday, Christmas Day and the first Sunday in September when the Jazz on the Lake concert is held at Zoo Lake)

ADMISSION CHARGES:
Adults R 25, 00
Senior Citizens R 15, 00
Scholars over the age of seven R 15, 00
Children R 15, 00
Children below the age of two Free

 

312 Karl, 16. 1. 2012
Kompletní galerie fotografií z muzea
adresa muzea

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2016 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)