domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Suder Tools

Petr Suder je český nástrojář, který vyrábí různé šikovné kovové nástroje využitelné v plastikovém modelářství i v jiných modelářských aktivitách.

K testování jsem obdržel dvě sady pomůcek pro opracování plastu a broušení "Sanding hand PL set 1" a "Sanding hand KK set 2". Nástroje jsou vyrobeny z duralu a jednotlivé nástroje jsou dlouhé do 100 mm, takže se slušně drží v ruce.

Sanding hand PL set 1

Tato sada zahrnuje nástroje v podobě podélně šikmo seříznutých trubiček (kulatinek), které tvoří vlastně otevřené žlábky. K čemu je to dobré? Představte si, že máte nějaký kruhový díl (podvozková noha...) a na něm je viditelná dělící rovina. Vyberete potřebnou velikost nástroje a provedete seškrábnutí viditelné linie po dělení formy. Je to velmi jednoduché a účinné. Stejně tak lze použít nástroje pro začištění kol podvozku. Dejte jen pozor abyste hranou nástroje nevytvořili nevhodné škrábance a vrypy na bocích. Nástroje lze taktéž použít pro tvarování plechů a leptů. Pokud použijete vhodnou velikost přítlačné kulatinky, můžete si jednoduše vytvořit například z tuhého alobalu malé nasávače (pro představu dva nasávače na každé straně Messerschmittu Bf 109 G), které posléze nalepíte na potřebné místo na modelu. Podle žlábků a kulatinek pak lze tvarovat i drátky pro potřeby různých úchytů či madel. Myslím, že použití je vícestranné.

Sanding hand KK set 2

Druhý set tvoří tři kulatinky , které jsou zakončeny podlouhlými kužely skoro do špičky. Nástroje jsou určené k použití se smirkovým papírem, kdy na ně buď jen přichytíte, nebo sekundovým lepidlem přilepíte smirkový papír a díky kuželovitému tvaru pak lze takový brusný kužel použít na těžko přístupných místech. Napadá mne přechod křídlo-trup, případě trup-VOP. Tato sada je jednoznačně použitelná, není tak všestranná, jako sada 1, nicméně i tak jí lze doporučit jako pomocníka při broušení a opracovávání plastu, tmelu či dalších modelářských materiálů

Jakub "Kubrt" Vilingr, 3. 8. 2016

za poskytnuté testované vzorky bych chtěl poděkovat panu Petru Suderovi
webová prezentace Suder Tools

 

sada 1 a 2 a originální praktické balení sada 2 sada 1 detail sady 1
detail sady 1 způsob sražení linky po dělení formy nástrojem Suder Tools viditelné obroušení plastu pozor na možné poškození dílu hranami nástroje!
pro odstranění vtoků nástroj není vhodný, použijte pilník a pro začištění nástroj Suder Tools viditelné sražení hrany nástrojem Suder Tools kuželovitý nástroj určený pro uchycení smirkového papíru ze sady 2  

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)