domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Modelářská LED lampička

Každý začínající modelář určitě nejednou zažil laborování s lampičkami nad svým modelářským stolkem. Dlouhou dobu mně hlavou vrtala myšlenka, jak levně a účinně osvítit pracovní místo. Za pořádné lampy si člověk musí připlatit, a tak jsem se prozatím spokojil se třemi obyčejnými lampičkami na stole.

Nedávno jsem viděl kamaráda Martina instalovat LED pásky pod skříňky kuchyňské linky a hned mě napadlo, že by to mohlo být to pravé. Čisté světlo, které svítí z více bodů, málo stínů na stole - to je to, co jsem potřeboval.

Už v první chvíli jsem si říkal, že světelný oblouk by byl skvělý, ale nevěděl jsem, na co a jak upevnit LED pásku. Po poradě s kamarádem nás napadlo nalepit pásku na hliníkový profil. Konkrétně jde o 25 mm široký a 2 metry dlouhý alu-profil. Problém byl vyřešen a já si mohl vymýšlet dál. Martin objednal všechno, co bylo třeba a tím jemu i malé firmě moc děkuji (www.ledinstal.cz). Samozřejmě, kdyby někdo z Vás chtěl to samé, stačí ho kontaktovat ...

Domů jsem si tedy přivezl zmiňovanou hliníkovou pásku, která se jednoduše ohnula do půlkruhu nad pracovní stůl, tak jak mně to vyhovovalo. Vzhledem k tomu, že k modelaření používám podomácku dělaný stůl, přivrtal jsem alu-profil rovnou k němu - na levé straně je pomocí svěráku ohnutá o 90°, na pravé straně se přímo přišroubovala do hrany stolu. Poté, co byl hliníkový oblouk hotový, začalo lepení LED pásky. Zvolili jsme denní bílou barvu Ra>92 o 4000-4500K s 60 LED diodami na 1 metru pásky, příkonem 12W/1m a úhlem svitu 120 stupňů. Páska krásně drží na hliníkové liště pomocí dvojité lepicí pásky od 3M. Z LED pásky vychází několik centimetrů úzký dlouhý kabel, na němž je zapojený manuální stmívač LED lampičky. Jde o jednoduchý, ale funkční potenciometr, kterým reguluji intenzitu svitu - což je dle mého jedna z nejdůležitějších věcí, která nesmí chybět. Poslední součástkou je zásuvkový LED zdroj, čili trafo, jež jednoduše zapojíte do zásuvky. A to je asi tak vše, co se instalace a materiálu týče.

„Stmívač“ můžete mít volně položený nebo si ho můžete přilepit oboustrannou lepicí páskou, kam se vám to hodí ... LED páska začíná a končí skoro v úrovni stolu. Lidé citlivější na ostré světlo přicházející z boku si pásku mohou snadno upravit. Stačí totiž z jejího konce (v mém případě z leva) odstřihnout po 5 cm kusech. Tím zkrátíme délku a můžeme LED pásku nalepit výše od stolu. Já osobně jsem si na to zvykl, ale možná časem drobné úpravy udělám. Na pravé straně, kde je vývod kabele se samozřejmě nic stříhat nesmí, ale světýlka se mohou přelepit např. tmavou lepicí páskou - LED diody se nepřehřívají, takže není problém. I po 4 hodinách svícení 120 LED diodami cítíte jen lehce zahřátý hliníkový profil. Půlkruh mám široký skoro 100 cm, výška v nejvyšším bodě je 66 cm a od přední hrany stolku je ukotvená po 15 cm. Celý oblouk je dostatečně velký a nepřekáží ani při lepení, ani při stříkání modelů.
To by bylo tak vše o tomto nápadu, který měl na FB pro mě až nečekaný ohlas. Domníval jsem se, že tato věc se nad modelářským stolem vyskytuje častěji a nejde tudíž o nic nového. 712 sdílení a přes 1 000 komentářů, ale hovoří za vše. Fotky zobrazilo skoro 87 000 uživatelů, což je pro mne velice potěšující a mám velkou radost, když mohu inspirovat své kolegy.

V blízké budoucnosti bych chtěl přidat další pásek - zhruba 35 centimetrů dozadu od stávajícího tak, aby okolí bylo opravdu beze stínů a osvícené z jakéhokoliv úhlu. Napadlo mě zkombinovat stávající LED pásku s jinou páskou o jiné teplotě svitu, aby se vyvážila barva svitu. Je to samozřejmě velká polemika, jak by to vlastně mělo svítit - žárovka je moc žlutá, LEDka moc bílá či s nádechem do různých barev... A také určitě všichni víte, že mít jedno či dvě bodová světla je na ledacos dobré, ale na něco jiné zase špatné. Každopádně se jedná o levnou alternativu světla, jak pro modelaření, tak i pro focení Vašich dílek.

Děkuji za přečtení a Jakubovi za nabídku k napsání článku.

 

text a foto: Matyáš Hošek
Osobní facebook stránka Matyáše Hoška

 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)