domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Vyrážečky od JMC Hobby

Tuzemská firma JMC Hobby se před několika lety uvedla na trh se svými skvělými ohýbačkami fotoleptů (prezentováno zde) a v současné době rozšířila svůj sortiment o vyrážečky. Vyrážečky jsou nabízeny ve dvou variantách Miniround a Maxiround. Samotné vyrážečky mají následující průměry otvorů:

Miniround

Rozměry 90 x 30 mm, průměry vyrážečů - 0,6; 0,8; 1,0; 1,2; 1,4; 1,6 mm

Maxiround

Rozměry 90 x 30 mm, průměry vyrážečů - 1,8; 2,0; 2,5; 3,0; 3,5; 4,0 mm

Základ vyrážeček je vyrobený z duralu o rozměrech základny 90 x 30 mm, v rozích jsou umístěny ocelové trny, na které se nasouvá čirý plastový kryt. Samotné vyrážečky mají mosaznou rukojeť a trn z tvrdé oceli.

Na co je vyrážečka dobrá?

Dejme tomu, že jste se rozhodli stavět bombardér s prosklenou přídí, skrz kterou je vidět zadní strana palubní desky, kde by měly být vidět zadní strany těl přístrojového vybavení. Tak přesně toto je jedna z mnoha možností, jak tyto přístroje naznačit. Vyrazíme si kruhové základy přístrojů a ty nalepíme na zadní stranu palubky. Popřípadě máme nějaký model, kde není kokpit a my si jej potřebujeme vyrobit sami. Výroba palubní deky pak není problémem. Stačí si na plastovou destičku nakreslit umístění přístrojů, následně pomocí vyrážeček otvory vyrazit. Pak stačí dolepit vystouplé detaily, nabarvit, nalepit na čitý plast (zasklení přístrojů) a celou přístrojovku pak přilepit na základ, kde budeme mít nalepené přístroje z obtisků kupříkladu (předtím stačilo jen nakreslit umístění přístrojů tužkou a na označená místa nalepit jednotlivé přístroje). Dále mne napadá například vyšperkování podvozkových nohou letounu. Všude tam, kde má stroj čepy pohyblivých součástí (protistřihové nůžky, klouby zalamovacích vzpěr...) stačí dolepit vyražené čepy z plastu a po nabarvení už stačí jenom napustit wash a po zaschnutí pro zvýraznění drybrushem hrany čepu... Možnosti vyrážeček jsou obrovské, protože můžeme dělat jak otvory, tak používat jednotlivé vyražené kruhové stopy z plastu a ty dále využívat pro detailování modelu. Není podmínkou, že se musí jen vyrážet plastik. Vyrážet lze klidně měděný plech, olověnou folii...

Jak to funguje?

Je to velice prosté. Vybereme si průměr, který chceme vyrazit, a zvedneme čirý kryt z plexi a pod něj vložíme plastik a plexi přimáčkneme k duralovému základu. Následně vybereme adekvátní vyrážečku pro konkrétní kruhový otvor v duralovém základu a opatrně proklepneme kladívkem. Po otočení těla vyrážečky nalezneme vyražený plastový díl. Ještě než začnete se samotným vyrážením nasucho proklepněte vyrážečkou všechny otvory v duralovém základu a odstraňte případné „groty“ (otřepy vzniklé při výrobě vrtáním). Nejlépe je odstranit „groty“ pomocí kulové frézky. Nikoli ale na vrchní straně duralového základu, ale pouze zespodu. Vrchní hrana musí zůstat co nejostřejší. Ze začátku při vyrážení občas vypadne spolu s vyraženým materiálem ještě špona duralu, což není nic, z čeho bychom měli mít těžkou hlavu. Zatím se mi podařilo vyrazit plast do tloušťky 1,0 mm, měděný plech do tloušťky 0,3-0,4 mm a olověnou folii, která je velice měkká.

Dle mého názoru je to zase jeden z nástrojů, který člověk prostě doma musí mít :-)

Vyrážečky byly zakoupeny u výrobce JMC Hobby

 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)