domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Jak na tupování?

Jedním ze způsobů jak docílit kvalitního povrchu bez použití pistole je tzv. tupování.

Co všechno je k tomu potřeba? Verzatilka nebo-li krajón a molitan. Nejvíce se mi osvědčil tenký a jemný molitan, ale dá se i použít i silnější. Z molitanu si vyřízneme obdélníček 10x10mm výšky 5mm, na větší plochy je možné použít i větší. Pak si uděláme z molitanu "kuličku" a strčíme do krajónu.

Stejně jako pří stříkání modelu nebo barvení štětcem je důležitá příprava barvy, to znamená důkladné promíchání barvy v plechovce. Barvu je potřeba naředit. Přesný poměr si už nepamatuji, většinou jsem ředil od oka, ale řekl bych v poměru tak 1:1 až 1:3 ve prospěch ředidla. Záleží jak je barva hustá. Na připravený povrch začneme nanášet barvu. Barvu nanášíme poskakováním krajónu po modelu. Tady se nelekejte, že na modelu budou místa, kde bude míň barvy a bude prosvítat plast. Druhý den se bude nanášet druhá vrstva.

Tento způsob má svojí výhodu, je možné jím dosáhnout velice pěkného povrchu. Na tupování se mi osvědčily syntetické barvy. Používal jsem barvy HUMBROL, REVELL, AGAMA, TAMYIA nebo MODEL MASTER. U posledních dvou je opravdu nutné počkat do druhého dne. Tyto barvy sice zasychají rychle, ale na tupování je potřeba aby byla barva pořádně zaschlá, protože při nanášení druhé vrstvy barva "ožívá" a nezakryjí se tak všechny "bílá" místa.

Lze natupovat i stříbrná barva, ale zde je problém se vznikáním bublinek během tupování a vzhledem pomerančového povrchu. Tupováním se dají krásně znázornit německé "flekaté" kamufláže a přechody barevTímto způsobem se dají nabarvit modely v měřítku 1:72, v měřítku 1/48 a dokonce i v měřítku 1/32.

autor článku: Daniel "Skřivan" Křivánek

 

stříbrná barva německé "flekaté" kamufláže německé "flekaté" kamufláže německé "flekaté" kamufláže
měřítko 1/72 měřítko 1/72 měřítko 1/72 měřítko 1/72
měřítko 1/72 měřítko 1/48 měřítko 1/48 měřítko 1/32
   
  měřítko 1/32 měřítko 1/32  

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)