domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Tónování surfaceru

Použití přípravků Mr.Surfacer nebo Liquid Surfacer se již pro mnoho modelářů stalo zcela standardním mezikrokem mezi stavbou vlastního modelu a jeho finálním barvením. Přestože se o přípravě povrchu modelu před stříkáním kamufláže na stránkách Modelplacu již psalo. Neustále jsem přemýšlel, jak vyřešit drobný problém se surfováním kabinek.
Jestliže jsem na model před nástřikem surfaceru nalepil vymaskovanou kabinku, spoj vytmelil a pak celek i s kabinkou nasurfoval a nakamufloval, po sejmutí masek se objevil drobný problém, resp. nehezká drobnost, kterou měl na svědomí surfacer, resp. jeho šedý odstín. Při stříkání surfaceru se na kabince podél hrany masky vytvoří určitá vrstva světlé barvy, kterou nepřekryje ani kamuflážní barva. Ve výsledku jsme pak konfrontováni s faktem, že ač se nám podařilo kabinku nádherně vyleštit, vymaskovat ji, nikde barvu nepodfouknout pod masky je podél rámování kabiny pod kamuflážní barvou patrný světlešedý nehezký lem ač tenké, ale viditelné vrstvy surfaceru.
Přemýšlel jsem jak tento problém vyřešit. Ano lze kabinku nesurfovat, ale pro sjednocení povrchu by to bylo lepší. Napadlo mě surfacer jednoduše natónovat. Použil jsem k tónování polomatnou černou barvu Gunze C092 Semi Gloss Black. Za stálého míchaní jsem do surfaceru přidával černou barvu do surfaceru a on uspokojivě tmavnul, až jsem se dostal k tmavě šedé barvě odpovídající přibližně odstínu RLM66. Pak se již množství černé barvy přestalo na výsledném odstínu „barevného surfu“ přestalo výrazně projevovat. „Obarvený“ surfacer jsem naředil na obvyklou hustotu pro aplikaci stříkací pistolí a nastříkal zkušební „vzorky“ na právě rozestavěný model. Po zaschnutí jsem zkoušel vlastnosti obarveného surfaceru. Choval se stejně jako neobarvený tj. šlo jej standardně brousit a leštit.
Myslím si, že by toto jednoduché barevné dotónovaní by mohlo vyřešit problém s prosvítajícím surfacerem na kabinkách modelů a zjednodušit nám fázi barvení modelu.

Auter textu a fotografií: Luboš Pavel

 

     

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)