domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

STŘÍKÁNÍ POMOCÍ CO2

Většina modelářů dnes již zcela běžně k barevné úpravě svých modelů používá stříkací pistoli. Protože nanášíme poměrně malé množství barvy v tenké vrstvě, používané pistole vystačí s relativně nízkým tlakem a množstvím stlačeného plynu. K pohonu proto stačí i malé pístové kompresory, používané v chladničkách i mrazničkách.
Málokdy se podaří ideálně skloubit parametry kompresoru a stříkací pistole, takže se většinou používá soustava kompresor, zásobník stlačeného vzduchu (tlaková nádoba) a regulační, respektive redukční ventil. Tlaková nádoba bývá doplněna tlakovým spínačem, který automaticky udržuje přetlak v určitém rozpětí. V souladu s bezpečnostními předpisy je tlaková nádoba opatřena pojistným ventilem.
Výčet parametrů takového kompresoru se odrazí na ceně, kterou musí koupěchtivý modelář zaplatit. Například mezi modeláři hojně rozšířený kompresor HANSA - typ 20a dnes na pultech modelářských prodejen stojí téměř 11 tisíc Kč. A tak někteří modeláři shání jednotlivé díly sami a snaží se o totéž, ovšem za cenu nižší. Když ale sečteme cenu komponent, stejně přesáhne částku 3.000,- Kč, plus čas, vynaloženou námahu atd.
Jinou alternativou kompresoru jako zdroje stlačeného vzduchu je použití tlakové lahve a stlačeného technického plynu. Úmyslně píšu o technickém plynu, nikoliv o vzduchu. Stlačený vzduch totiž vždy obsahuje vlhkost, kterou pak pracně a ne vždy úplně odstraníme. Navíc stlačený vzduch je pro nás hůře dosažitelný.
Řeč tedy bude o nejvhodnější variantě – CO2. Tento plyn není jedovatý, ani výbušný, je také snadno dostupný . Jak dále uvidíte, pořízení a provoz nejsou drahé, takže vlastně ta největší položka je stříkací pistole. A abychom mohli začít stříkat s CO2, potřebujeme tlakovou nádobu a redukční ventil.
Následující řádky vycházejí z mých osobních zkušeností. Obojí jsem mnohokrát sháněl nejen pro sebe, ale i pro kamarády a modelářské kroužky a všichni zúčastnění jsou maximálně spokojeni.Proto dávám k dispozici konkrétní informace všem zájemcům. Protože „socík“ již dávno skončil a SMC (státní maloobchodní ceny) také neplatí, nemusí uváděné ceny platit vždy a všude.

Tlakové lahve

Oxid uhličitý je v hasicích přístrojích i tlakových lahvích dodáván kapalný, pod tlakem 200 barů (dříve 200 atmosfér).
Pokud se používá k hašení požáru, je tlaková nádoba v červené barvě, což signalizuje dvě základní skutečnosti – otevřením ventilu vypouštíme kapalný CO2, vytváříme sníh – hasící prostředek. A aby tomu tak bylo, musí být ventil opatřen sací trubicí , dosahující až na dno lahve, takže z lahve uniká zkapalněný plyn.
Pokud používáme odpařený plyn (čepování nápojů, ochranná atmosféra při svařování a také naše stříkání modelů), musíme odebírat odpařený plyn nad zkapalnělou částí, tedy nahoře u hrdla. Proto vypouštěcí ventil nemá sací trubici. V tomto případě je tlaková láhev v barvě černé.
Pro naše potřeby asi nejlépe zvolíme pořízení tlakové lahve s CO2 o objemu 8 litrů, kterou koupíme všude, kde se prodává svařovací technika. Cena nové lahve se pohybuje okolo 3.500 Kč, výhodnější je zakoupení repasované 8 litrové lahve s CO2, a to v místě, kde se provádí opravy a plnění hasících přístrojů a CO2 lahví. Cena 8 litrové lahve s náplní 6 kg je 1.350,- Kč, nové naplnění (6 kg CO2) stojí 135,- Kč.
A kde najdete tyto plnírny ? Doporučuji navštívit internetové adresy www.vyzbrojna.cz , nebo www.hastex-haspr.cz, zde najdete adresy plníren v celé ČR.
Další cestou je získat ve výzbrojnách požární ochrany vyřazený sněhový hasicí přístroj, navštívit nejbližší plnírnu a nechat si zde předělat hasicí přístroj na láhev s CO2. Tuto práci Vám provedou vyškolení lidé odborně, navíc pokud je třeba prošlá tlaková zkouška (platí 5 let), provedou zkoušku novou. Předělání stojí do 300,- Kč, 1 kg CO2 náplně okolo 23,- Kč. Toto je také varianta v případě, že chcete jiný objem lahve, než standardních 8 litrů.
V současnosti můžete sehnat ve Výzbrojnách požární ochrany a.s. tyto velikosti vyřazovaných hasících přístrojů na CO2 :
náplň 1,5 kg – pro nás malá láhev, navíc má kulaté dno a nevhodný ventil
náplň 2 kg – objem 3 litry, rovné dno, vhodné pro jednotlivce. Tato láhev naplněná a s redukčním ventilem váží okolo 6 kg, je vysoká 50 cm, prostě ideální řešení, máte-li plnírnu
ve svém okolí. Cena asi 300,- Kč
náplň 6 kg – objem 8 litrů, zásobárna na rok, nebo ideální řešení pro kroužek. Ovšem výška 80 cm a váha 20 kilogramů. Cena asi 700,- Kč.
Jen pro úplnost uvádím, že je také možné zakoupit nové hasicí přístroje CO2 , které mají tlakovou láhev hliníkovou, ovšem jsou opatřeny rychlouzávěrem (pro naše potřeby méně vhodné řešení..) a hlavně – ta cena… 2kg CO2 hasicí přístroj bez DPH 1.300,- Kč, 5kg pak o tisíc více…

Redukční ventily

Připojovací závit tlakových lahví na CO2 (tedy i všech hasících přístrojů) je G ¾. Na tento závit pomocí převlečné matice připojujeme redukční ventil na CO2. V zásadě máme dvě možnosti, jaký ventil použít.
Ve všech prodejnách svařovací techniky je standartně nabízen redukční ventil na CO2 tuzemského výrobce GCE Chotěboř (obr. 3), cena se pohybuje do 2.000 Kč. Tento ventil má dva manometry, jeden udává výstupní tlak (regulovaný), druhý udává tlak v lahvi ( nikoliv množství zbývajícího plynu) , takže nám ukazuje hodnotu okolo 200 barů, dokud je v lahvi minimální množství zkapalnělého plynu (cca 100 gramů). Potom tlak prudce klesne na minimum. Proto je lepší si láhev občas zvážit. Na hrdle je vyražena jak hmotnost prázdné lahve, tak hmotnost náplně.
Druhou možností je použití redukčního ventilu CO2 Mini italského výrobce Oxy Turbo
(obr.4), který určitě dostanete ve všech prodejnách CHOBOLA – svařovací technika (síť prodejen po ČR – viz www.chobola.cz), případně si jej můžete na dobírku objednat v prodejně v Hradci Králové – tel. 495 408 810. Tento ventil stojí okolo 600,- Kč, tedy výrazně méně. Ventil je podstatně menší, lehčí, má sice jen 1 manometr na regulovaném výstupu ventilu, ale ten je kalibrován pro tlak i množství v litrech za minutu, takže si dokážete hravě spočítat, na kolik Vám vystačí náplň CO2 při nepřetržitém stříkání (z 1 kg kapalného CO2 se odpaří cca 540 litrů plynu).
Poslední záležitost, kterou potřebujete vyřešit, je připojení hadičky od stříkací pistole k redukčnímu ventilu. U velkého ventilu od GCE je výstupní nátrubek upevněn převlečnou maticí a je určen pro tlakové hadice svařovacích souprav. Nejjednodušší je nechat u soustružníka zhotovit nátrubek nebo redukci, jakou potřebujete.
Ventil MINI má na výstupu nátrubek průměru 5 mm (obr.5 – vlevo), takže může vyhovovat našim potřebám, nebo ho můžeme vyšroubovat, v tělese ventilu je závit G 1/8, což je pro nás vítaný rozměr. Většina koncovek hadiček a modelářských pistolí totiž používá tento závit (Hansa, Tamiya, Revell a další). Potom nám stačí spojka s tímto závitem na obou koncích (obr.5 vpravo) , hadičku připojíme přímo. Další alternativa je použít rychlospojek s tímto závitem (obr.5 uprostřed). Všechny tyto věci určitě dostanete v prodejně Vaňouch – modelář (www.modelar-vanouch.cz), Korunovační ulice v Praze,
Ještě než připojíte redukční ventil k naplněné lahvi, doporučuji krátké pootevření ventilu lahve, abychste profoukli ventil a zbavili se případných nečistot z plnění a manipulace. Na základě letitých zkušeností nepoužívám žádný další filtr mezi lahví a pistolí, je to zbytečné.
Jak vidíte na úvodním obrázku, používám upravený 3litrový hasící přístroj (2 kg náplně CO2), redukční ventil Oxy Turbo Mini, rychlospojky, kroucenou hadičku a pistoli Badger 100 (obr.6) s tryskou Fine (0,3 mm) - doporučovaný tlak okolo 1,2 baru (1,2 atmosféry), kdy má pistole spotřebu do 5 litrů za minutu (odečteno na manometru).
Protože mi plně vyhovuje nižší hmotnost, snadná manipulace a možnost postavit tuto láhev kamkoliv – na stůl, pod stůl, dávám přednost této velikosti. Běžně s jednou náplní nastříkám tři modely střední velikosti.
Pokud si spočítáte cenu 8 litrové lahve a redukčního ventilu, dále cenu jedné náplně ročně (postavíte tolik modelů ročně ?) a třeba 10tiletý provoz, stále jste na částce několikrát nižší, než stojí uváděný kompresor. To určitě stojí za zvážení, stejně tak stojí za zvážení ušetřené peníze investovat do kvalitní stříkací pistole.
Tento článek v žádném případě není reklamou firem, na které odkazuji, ale má zájemcům dát konkrétní informace jak, kde, za kolik… bez zbytečného shánění a hledání. Stejně tak určitě není vyčerpávající informací na dané téma.
Pokud některý ze čtenářů tohoto článku poskytne k danému tématu další důležité informace, určitě budeme tuto stránku „upgradovat“…
Závěrem si dovoluji poděkovat provozovateli těchto stránek - Jakubovi za poskytnutý virtuální prostor !

Autor textu a fotografií: Pavel Jelínek
 

kontakt na autora článku

 

Stříkací sestava obr. 1 - Sací trubice obr. 2 - redukční ventil obr. 3
 
obr. 4 obr. 5 obr. 6 - Badger 100  

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)