domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

DORÝVÁNÍ A OBNOVA PANELÁŽE

Jaké nástroje je vhodné použít na opravu paneláže, nebo kompletního přerytí modelu s pozitivním rytím a ryje se od ruky, nebo podle šablon?

Takových otázek je mnoho a proto se pokusím tuhle záležitost vysvětlit a rovnou tak případně poradit. Už nějakou dobu vlastním rydlo z tvrzené čepelky, která se používala na odřezávání ampulek v lékařském prostředí. Kdysi bylo možno takové rydlo koupit v Plzni v Plzeňském modeláři, bohužel dnes už zmíněný obchod neexistuje. Rydlo má podobný tvar, jako nástroj, který prodává Tamiya (Olfa). Jenže mě se rydlo od Tamiye zdá poněkud hrubé a proto používám nástroj z Plzně (viz obrázek). S rydlem je možné dorývat jen tak od ruky, například pokud je nutné prohloubit stávající negativní rytí. Pokud se realizuje nové rytí na modelu, který měl původně pozitivní linky paneláže, pak je nejvhodnější původní rytí odstranit broušením smirkovým papírem jemnosti zhruba 400-500. Pak je vhodné si přenést z výkresu hlavní linky paneláže a tužkou je narýsovat na obroušené díly modelu. Není potřeba na obroušené díly modelu překreslit kompletně paneláž, stačí si naznačit jen rysky. Šikovné je odpichovátko, se kterým je možné přenášet rozteč jednotlivých linek na levém a pravém díle křídla. Sám většinou ryji podle nastříhaného ocelového svinovacího metru - mám jej nastříhaný na zhruba 10-15 cm dlouhé plátky. Na složitější dorývání používám stejný svinovací metr, ale navíc podélně rozstřižený. Aby pravítko při práci neuhnulo a nevznikla vícepráce s nechtěným škrábancem, lepím si pravítka k modelu pomocí pásky Tamiya, nebo lakýrnické krepové vykrývací pásky. V místech, kde není možné přilepit páskou svinovací metr je šikovným pomocníkem tzv. DYMO páska, která se používá například na štítky se jménem. Páska má silné lepidlo a je zhruba 0,5 mm silná. Je možné jí velice jednoduše použít jako pravítko.

Další typ dorývacího nástroje vyrábí firma Plus Model. Rydlo je v podstatě kalený hrot na svém konci zbroušený ze třech stran do ostrého hrotu. Při práci je nutné dávat pozor, protože rydlo má snahu se zapíchnout do plastiku hlouběji než chceme. Rydlo je perfektní na drobné opravy, ale nehodí se na kompletní přerytí celého modelu. V sadě je navíc dodávaná jehla, která je perfektní na rytí podle šablonek.

Na krytky s úspěchem používám šablonky od Eduardu a nebo Artillery a dorývám pomocí hrotu, vybroušeného z pérové oceli, který je opravdu velmi tvrdý a doposud se mi jej nepodařilo ohnout. Po kompletním přerytí povrch přebrousím smirkovým papírem zrnitosti 800 tzv. "pod vodou" a dokonale vykartáčuji nové rytí od nabroušeného materiálu. Poté všechno rytí protáhnu štětcem s tekutým lepidlem Tamiya Extra Thin, které zlikviduje zbývající prach uvnitř nové spáry. Tento postup se začišťováním opakuji tak dlouho, dokud nejsem s výsledkem své práce opravdu maximálně spokojený. Dříve jsem na čištění spár používal filmové lepidlo LN 301, které se už bohužel neprodává. Další alternativou je pročištění paneláže acetonem.

V poslední době se mi též osvědčilo velice jednoduché rydlo zhotovené ze střepu odlomeného z žiletkové pilky. Střep upínám do držáku na skalpely X-Acto. Takové rydlo zanechá velmi ostrou spáru a je velmi výhodné na prohloubení a zostření paneláže u modelu, který má sice negativní rytí, ale jemné a mělké. Ostřejší a hlubší rytí se vyplatí později, při aplikaci patiny pomocí olejových barev. Naposledy jsem takto zlepšil vzhled modelu Junkers Ju 87 G-2 Stuka v měřítku 1/48 od japonské Hasegawy. Model je to sice velice pěkný, ale rytí má opravdu přehnaně mělké a stačí pár tahů smirkovým papírem a je víceméně pryč. Výsledek opravdu perfektně zvedl celkový vzhled povrchu modelu.

Vynikající pomůcku pro tvorbu nové paneláže přináší na trh irský modelář Radu Brinzan - RB Productions. Jedná se o pružná poměrová fotoleptaná měřítka 1/48 a 1/32. Na měřítcích je vyleptáno měřítko v milimetrech a palcích a na protilehlé straně to samé ale už rovnou v měřítku 1/48 respektive 1/32. Takové měřítko velice urychlí rozměřování paneláže či nýtování přímo na modelu už v daném měřítku. Pružnost měřítek je přínosná při přerývání zaoblených ploch.

Za poskytnutí recenzních měřítek RB Productions děkuji dovozci panu Prantlovi z firmy Modelbox.

 

Odpichovátko, svinovací metr, úhelník, rydlo z pérové oceli, rydlo z odřezávacího plíšku od lékařských ampulek, rydlo z žiletkové pilky, ocelové pravítko Filmové lepidlo LN 301, DYMO páska, Tamiya páska, lakýrnická krepová páska Různé typy dorývacích šablonek od Eduardu a Artillery Rydlo z odřezávacího plíšku od lékařských ampulek
Rydlo z rozlámané žiletkové pilky uchycené v rukojeti od výměnných skalpílků Pružná měřítka RB Productions RB-T32 pro měřítka 1/32 a RB-T48 pro měřítka 1/48    
     

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)