domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

ŘEDÍTKA OLEJOVÝCH BAREV

Před časem jsem sepsal článek, který se zabýval patinou modelů za pomoci olejových barev. Delší dobu jsem pak s úspěchem používal tzv. "přípravky rychleschnoucí a pomaluschnoucí", které nebyly vůbec špatné pro ředění olejových barev, ale přeci jen u nich byly nějaké ty nevýhody. Mezi největší nevýhody těchto přípravků patřilo hlavně drobné lepkání při vysychání a následné nachytávání prachu a chloupků. Také jsem nebyl spokojený se žlutým nádechem ředítek, kde při patinování velmi světlých modelů byla tahle nažloutlost poněkud nepříjemnou vlastností.
Zhruba před dvěma lety jsem si na soutěži Modelmania v Praze pořídil od Jindry "Jezevčíka" Štěrbáčka přípravek od Mig Productions - "Thinner for washes".Toto ředítko bylo jiné než mnou doposud používané přípravky rychleschnoucí a pomaluschnoucí. Jeho hlavní výhodu spatřuji nejvíce v absenci jakéhokoli zabarvení ředítka. Tento přípravek od Mig Productions je čirý a musím tedy podotknout, že jeho vlastnosti mnohonásobně převyšují má původní nažloutlá, terpentýnová ředítka. Ředítko od Mig Productions narušuje veškeré syntetické barvy, takže na to je potřeba brát zřetel, aby při provádění washe vám z modelu kamufláž nestekla dolů. Pokud ale budete aplikovat wash na akrylové barvy, popřípadě na akrylový, nejlépe lesklý lak, výsledky budou vynikající. Wash na povrchu zaschne za 3-5 minut a následně se po dobu cca 4-5 hodin dá libovolně z povrchu setřít, popřípadě roztupovat ostré okraje.
Nedávno jsem v potřebách po výtvarníky ještě objevil jiný druh ředítka pro olejové barvy. Jeho jméno je Windsor & Newton Artists White Spirit for oil colour. Při porovnání tohoto přípravku s přípravkem od Mig Productions jsem shledal, že se jedná patrně o totožné výrobky, protože naprosto stejně zapáchají a co je důležité, není rozdíl při použití toho či toho přípravku pro naředění olejových barev pro wash. Pokud tedy máte problém sehnat přímo konkrétně ředítko od Mig Productions, klidně se podívejte ve specializovaných prodejnách po White Spiritu. Cena obou přípravků se pohybuje dle místa prodeje v rozmezí 100 - 120 Kč při obsahu 75 ml, takže se dá říci, že není nutné preferovat ten a nebo ten výrobek.

 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)