domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Rydla RB Productions

Irský modelář Radu Brinzan je známý svou někdejší spoluprácí s britsko-francouzskou společností MDC , se kterou již nyní ale nespolupracuje. Radu vlastní svojí firmu RB Productions a vedle resinových doplňků a modelů vyrábí zajímavé pomůcky a nástroje vyleptané z nerezového plechu.
Aktuálně vydal několik sad leptaných rydel, které se uchopují do násadky například pro nože X-Acto. Samotný nerezový plech, ze kterého je rydlo odleptáno, je poněkud tvrdý, ale pružný. Z planžety se mi jednotlivé části rydla podařilo vyštípat silnými nůžkami a stopu po úchytu jsem mírně zapilovat ostrým pilníkem. Chce to ale trochu námahy pečlivosti, plech je vážně tvrdý. Radu vymyslel šikovný systém dvojdílných rydel, které se po oddělení z planžety mírně naohýbají podle naznačených linek a křížem do sebe zasadí. Po uchopení do násadky se rydlo dokonale zpevní a je překvapivě velice tuhé. Rydlo se dobře vede a ze spáry správně vytahuje narytý materiál. Po okrajích je sice plast mírně nad úroveň povrchu, ale po přebroušení se toto ztratí. Ostatně přebrousit povrch po narytí je zcela standardní operací. Při narývání spáry se rydlo táhne k sobě, pak funguje. Při opačném směru moc rýt nejde a hrozilo by k poškození hrotu. Na protější hraně rydla je pak něco jako pilka, což je možné využít pro seškrábnutí hran, popřípadě na rozšíření spáry. K výběru jsou následující produkty:

Jednoduché rydlo SCRIBE-R (RB-T019)

Toto je běžné standardní rydlo a v planžetě naleznete nosný úchyt a tři náhradní rydla. Rovné rydlo je označeno piktogramem trojúhelníku.

Úhlové rydlo SCRIBE-R ANGLED - left-handed angle (RB-T021), right-handed angle (RB-T021R)

Úhlové rydlo je určeno pro vytváření různě zkosených linek s tím, že jedna strana je vždy kolmá a druhá pod určitým úhlem. K čemu to je dobré? Pokud se chystáte naznačit oddělení křidélek od potahu křídla, tak přesně na tohle ke úhlové rydlo určené. Nebo si potřebujete narýt žaluzie a výdechy, což s úhlovým rydlem není problém. V planžetě jsou tentokrát celkem čtyři nosné prvky a čtyři rydla s piktogramem položeného „V“ a udaným úhlem 30°, 45°, 60° a 75°. Radu též myslel na praváky i leváky a tak si můžete vybrat dle svých levých či pravých rukou :-D adekvátní sadu.

SCRIBE-R PARALLEL (RB-T020), SCRIBE-R PARALLEL WIDE (RB-T022)

Nové sady přinášejí vynikající dvojitá rydla, která mají myslím dost velký potenciál! Dvojitá rydla je možné pořídit ve dvou sadách o různých šířkách. Jedním tahem tak jednoduše naryjete rovnoběžky, které mají rozteč 0,33mm, 0,5mm, 0,75mm a 1,0 mm v sadě T020 a rozteče 1,25mm, 1,5mm, 1,75mm a 2,0 mm v sadě T022. K čemu je možné ještě použít dvojité rydlo? Tak namátkově mne napadá zcela geniálně jednoduchý způsob naznačení pantů na okraji nějakého revizního otvoru. Nejdříve se nějakou užší roztečí naryje dvojitá linka a poté jinou nebo stejnou roztečí opatrně naryjí příčně panty. Díky pevné rozteči pak bude každá z pomyslných částí klavírového pantu shodně veliká a kolmá. Nebo mne napadají všelijaké mřížky do chladičů, kde není nutné narývat jen pravoúhlým směrem, ale klidně pod 45°, kdy je možné zcela jednoduše vytvořit kosočtverce uvnitř chladiče. Napadá mne použití i při tvorbě různých vzorků na pneu letounů... Piktogramy na rydlech jsou tentokrát složeny z rovnoběžek a hodnoty rozteče.

Radiator mesh (vawy 22/10)

Spolu s dvojitými rydly Radu vytvořil ještě planžetku s mřížkou do chladičů s vlnovkovým vzorem. Planžetka je univerzálně použitelný výrobek, který stačí odstříhnout v potřebné velikosti chladiče a sekundovým lepidlem jej vlepit. Myslím, že to je dost dobrá pomůcka pro všechny, co rádi vylepšují své modely.

Za poskytnuté vzorky na testování bych chtěl poděkovat společnosti Modelbox
Model Design Constructions
Web Radu Brinzana

   

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)