domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

PROMODELLER WEATHERING WASH

Při prohlížení staveb na Aircraftresourcecentru jsem narazil na několik modelů, které byly vypatinovány pomocí přípravků Promodeller Weathering Wash. Zaujalo mne to natolik, že za pár dní jsem si zásilku přípravků vyzvedával v Líních na poště. Hned jsem chvátal domů a začal s testováním. Skvělé je, že přípravky jsou nehořlavé, netoxické a bez zápachu. Patrně na nějaké vodní bázi. Na oficiálních stránkách výrobce jsem se dozvěděl, že s Weathering washes se pracuje „as easy as 1,2,3“. No tak to mě tedy nadchlo! Po našem řečeno - 1. natři, 2. nechej 20 minut oschnout a 3. utři to hadrem. No paráda! Jdeme na to.
Akorát jsem měl dostříkaného eduardího Fokouše Fw 190 A-5 Waltera Nowotnyho od JG 54 Grünherz z východní fronty, takže jsem měl na stole hned první testovací oběť. Nejdříve jsem začal spodkem. Vybral jsem lahvičku s nápisem Dark dirt a ještě před začátkem práce, přesně dle instrukcí na lahvičce „shake well“, jí pořádně rozkarbloval, aby se dobře smísil pigment a nosná složka. Po roztřepání se tekutina napění, ale to ničemu nevadí. K nanášení je ideální větší kulatý štětec s delším měkkým vlasem. Štětcem jsem povrch modelu natřel na úplně celou plochu a nechal zaschnout. Přípravek dělal na povrchu mapy, ale vše zasychalo takřka před očima. Paneláž, kde se dobře roztok neuchytil, jsem ještě naplnil pomocí štětce, aby byla spára zcela zaplněna. Zjistil jsem, že není třeba Promodeller wash nechávat oněch doporučených 20 minut schnout, protože je suchý velice rychle. Následovalo odstranění přebytečného washe z povrchu pryč. Vzal jsem tedy hadřík a ono...NIC! Mapy na letadle se ani nehnuly. Pokoušel se o mne infarkt. Vzpomenul jsem si ale na video, které je umístěné na stránkách výrobce a tam si figurant hadřík patrně nasliňuje. Namočil jsem tedy hadr a hele! Ono to šlo úplně jednoduše dolů, navíc po oživení vlhkostí se daly jednoduše vytvořit jakési čmouhy po směru, kterým jsem hadrem wash stahoval, paráda!
Příště určitě vyzkouším washe nanášet stříkací pistolí, myslím, že by to mohlo být také použitelné. Během testování mě napadlo, zda tyto washe nejsou něčím obdobným co znám už dlouho – Tensocrom. Ale ne, zdá se, že Promodeller je zase trochu něco jiného. Každopádně se dá říci, že se na trhu zase objevila zajímavá a prakticky blbuvzdorná alternativa k olejovým barvám navíc naprosto neškodná a nesmradlavá. Ještě bych uvítal zelený odstín washů, jejich použitelnost by se rozšířila. Washe je možné mezi sebou jakkoli míchat a snad i tónovat, ale prozatím netuším čím. Jako velmi reálné mi ale připadají pigmenty...

Doplněk

V době testování byly k dispozici pouze 4 odstíny, což již není pravda. Aktuálně je nabídka rozšířena ještě o další dva odstíny Rust (rez) a Sand (písek).

V prodeji jsou následující varianty Promodeller wathering washe:

  • Dark dirt
  • Light dirt
  • Black
  • Mud brown
  • Rust
  • Sand

Promodeler weathering wash můžete koupit v tuzemském e-shopu Nordland models

Aircraftresourcecentrum

 

   

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)