domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

PŘÍPRAVA BARVY PRO STŘÍKÁNÍ

Příprava barvy je jednou z nejdůležitějších operací před tím, než se rozhodnete barvit model. Zaměřím se hlavně na přípravu barvy pro stříkací pistoli. Objevil jsem obrovskou výhodu lékařských stříkaček. Stříkačky jsou poměrně snadno dostupné ve zdravotnických potřebách nebo u známých lékařů :-). Je dobré mít stříkaček více, protože pokud pracujete s akrylovými barvami a stříkanou kamufláž není nutné maskovat lepenkou, můžete si dopředu připravit více odstínů. Stříkačky mají další obrovskou výhodu v poměrně velmi přesném ředění připravované barvy.
Jak na to tedy? V zásadě je to prosté. Pokud si připravuji konkrétní barvu, tak úplně první operací je dokonalé rozmíšení barvy ve skleničce popřípadě plechovce. Tohle dokonalé spojení všech složek originální barvy je velmi důležité, pro budoucí sytost odstínu a schopnost krytí barvy. Barvu míchám většinou ve třech vlnách. Toto je zvláště důležité, pokud je barva úplně nová. Barvu v originálním balení nejdříve pořádně „rozklepu“ v ruce. Poté barvu otevřu a pomocí špejle dokonale rozmíchám usazený pigment barvy. Jak jsem se již zmínil, obě operace vždy provedu asi dvakrát až třikrát po sobě. Mám pak jistotu, že je barva opravdu dobře připravená k barvení modelu.
Ředění provádím zpravidla originálními ředidly, protože mám pak většinou zajištěnu odpovídající kvalitu barvy. Velmi se mi osvědčil mísící poměr „půl na půl“. Tedy stejné množství ředidla i barvy. Do stříkačky, ve které budu ředit barvu, si nejdříve natáhnu například 5ml ředidla a až poté natáhnu zhruba opět 5ml již dříve rozmíchané a předem připravené barvy. Tento postup je nutný, abychom si neznečistili originální ředilo. Po natažení ředidla a barvy stačí píst stříkačky úplně vytáhnout, zepředu ucpat prstem a pořádně protřepat, aby se ředidlo a barva dokonale spojila. Po prokarblování stačí opět pístek stříkačky stlačit až k barvě a teď už je možné aplikovat připravenou barvu do pistole.
Ještě se trochu zastavím u ředění barev pro stříkání. Výše uvedený poměr není univerzální pro všechny práce se stříkací pistolí. Poměr „půl na půl“ je dobrý pro stříkání ploch. Samozřejmě dalšími faktory pro konečný perfektní nástřik jsou hustota základní barvy a tlak vzduchu, který se do pistole pouští. Znamená to, že čím hustější barva v plechovce, tím více je nutné přidat ředidla. Vše je otázkou určitého citu. Pokud z pistole barva nechce jít a nebo prská, je nutné buď přidat ředidlo, popřípadě tlak vzduchu. Stejně tak pokud barva nekryje a po povrchu se roztéká, je potřeba přidat barvu a směs trochu zahustit.
Pro stříkání měkkých přechodů, hadů a flíčků je potřeba rovnou použít poměr ředění zhruba 2 díly a více (ředidla) : 1 díl (barvy). Vyšší naředění je pak ještě nutné podpořit výrazně vyšším tlakem vzduchu. Pro plochy se mi osvědčil tlak zhruba 50 - 80 KPa a pro flíčky a hady pak tlak 100 – 200 KPa. Tento poměr naředění skvěle funguje u akrylátových barev, kde je možné ředit i více. U syntetických barev je pak lepší dodržovat poměr ředění půl na půl. Více naředěná syntetická barva, pak dělá poměrně problémy.

Související odkazy na práci s dalšími barvami

Barvy Revell enamel
Barvy GSI Aqueous Hobby H
Barvy Lifecolor

 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)