domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Jak na přepážky?

Jistě to moc dobře znáte – máte model a někudy je vidět někam, kam by být vidět nemělo. Co s tím? No jasně vytvořím si přepážku! No jo ale jak to udělám? Přesně takové problémy jsem měl až do doby, než jsem ve Velké Británii v roce 2004 na soutěži v Telfordu nesehnal jakýsi hřeben, kterým je tvorba přepážek rychlou a naprosto přesnou procedurou. Hřeben prakticky funguje tak, že se vtlačí do trupu modelu a díky 1 mm silným drátkům přesně okopíruje kýžený prostor. Abych to úplně přiblížil – zkuste udělat od oka přepážku do vnitřku britského letounu English Electric Lightning, který má trup tvaru „brokovnice“, tedy jakoby dvě trubky na sobě. Díky tomuto šikovnému pomocníkovi mám přepážky hotové prakticky hned.
Práce s hřebenem je příjemná a rychlá. Po vytlačení jedné poloviny trupu se toto překreslí na kousek plastiku libovolné síly. Na plastikové destičce je dobré mít dopředu namalovanou střední osu, popřípadě pravoúhlý kříž. Podle těchto pomocných os se díky hřebenu překreslí přesný tvar nové přepážky. Překreslenou přepážku je pak už velmi jednoduché vystřihnout nahrubo pomocí nožíků a pilníkem pak doladit plynulý tvar pro umístění uvnitř trupu modelu.
Je smutné, že se takovýto pomocník nedá v České republice nikde koupit a modelář se musí obrátit na zahraniční ishopy. Navíc cena hřebenu není nijak závratná, pořídil jsem jej kolem 2,50 Britské libry, což je něco přes 100 Korun.

 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)