domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Pokosník

3detail je tuzemský výrobce různých kovových pomůcek a přípravků pro modeláře. V jeho portfoliu naleznete různé ohýbačky leptů, nýtovadla, rydla a podobně. Z jejich produkce jsem si vybral na odzkoušení pokosník. Pokosník je šikovný nástroj, kterým dokážete přesně kolmo nakrátit různé plastové nebo kovové profily. Zářezy v pokosníku jsou optimalizovány pro žiletkovou pilku od JLC. Zářezy jsou dva, jeden pro kolmé řezání a druhý pro řezání pod úhlem 45°. Uvnitř žlábku v pokosníku se nalézá zarážka, kterou využijete, pokud se rozhodnete řezet větší množství stejně dlouhých profilů. Zarážka je z jedné strany rovná a z druhé v úhlu 45°, takže stačí vybrat rovnou, nebo skosenou stranu pro vybrání zarážky. To využijete, pokud budete dělat rámeček, který je spojený na pokos. Oproti výrobci jsem použil kratší šroubek, který nepřesahuje dolů pod pokosník, aby se mi přípravek nekolébal při řezání

Řezání je vhodné provádět jen jedním směrem. Pokud budete chtít řezat taháním na obě strany, pak je nutné řezaný profil dobře upevnit uvnitř žlábku, jinak se vám nepodaří provést opravdu kolmý řez.

Vedle řezání plastu jsem pokosníkem dokázal nakrájet i mosazné profily, či trubičky, nebo injekční jehly. V případě řezání kovových profilů jsem ale zarážku použil jako svěráček - do pokosníku jsem vložil profil, pomocí zarážky uchytil a utáhl šroubek. Tak jsem zajistil upevnění profilu.

Pokosník od 3detail je drobná a velmi užiteční pomůcka. Myslím, že takový pomocník se v modelářské dílně určitě neztratí.

 

Za poskytnutý vzorek bych chtěl poděkovat firmě 3detail

web výrobce 3detail

 

   

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)