domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

JAK NA OBTISKY?

Obtisky jsou specifická záležitost, při realizaci modelu. Celkový vzhled modelu, podle toho jak moc dobře vyjde jejich umístění, buď celek zvednou a nebo naopak totálně pohřbí. Co tedy udělat, aby nám pečlivě připravený povrch nezkazily stříbřité obtisky, se pokusím co nejjednodušeji vysvětlit.

Nejdůležitější věcí je, aby povrch modelu byl co možná nejhladší. Většinou při nástřiku syntetických barev se na povrchu vytvoří velejemná jakoby krupička, kterou je nutné odstranit. Nevím jak je to možné, ale při použití barev Model Master, Humbrol a Revell, jsem tuto skutečnost zaregistroval vždy, i když byla barva dokonale naředěná a nastříkaná v co možná nejtenčí vrstvičce. Odstranění je v zásadě velmi prosté – stačí použít velejemný smirkový „waterproof“ papír, dostatečně jej namočit a velmi opatrně přeleštit celý povrch. Kdo se bojí smirku, může použít leštící pasty. Mě se velmi osvědčila leštící tekutina GSI Fine Compound, která se prodává ve stejné skleničce, jako například stříkací tmely Surfacer. Tento výrobek má obrovskou výhodu v tom, že nikdy nezůstane v rytí a paneláži. Mám též zkušenost s konkurenčním výrobkem, leštící pastou Tamiya Rubbing Compound, ale ta mi vždy zůstala v paneláži a vzhledem k tomu, že je bílá nepříjemně vynikne v kamuflovaném mpovrchu. Navíc se velmi nesnadno odstraňuje z rytí, tak jí už používám výhradně na leštění průhledných dílů, protože na ně je opravdu skvělá. U akrylátových a vodou ředitelných barev jsem nikdy nezaznamenal problém s hrubým povrchem, zvláště jsem si v poslední době oblíbil japonské barvy GSI a Tamiya.

Dalším nutným krokem k přípravě podkladu pro obtisky je nástřik lesklého laku. Lesklý lak by měl vytvořit jednolitý lesklý povrch bez krupičky, aby bylo zajištěno dokonalé přilnutí umisťovaného znaku na model. Lesklé laky vyrábí spousta výrobců jak v syntetickém provedení, tak v akrylovém. Velmi dobré zkušenosti mám s lesklým lakem Tamiya X-22 Clear, GSI Super Clear II a Model Master Gloss Clear Lacquer. První dva jsou akrylátové a poslední je syntetický. V každém případě je nutné použít originální ředidla a nepřemýšlet nad levnějšími náhradami ředidel. Poměr při ředění laků bez výjimky používám minimálně 1:4 ve prospěch ředidla. Nižší naředění = krupička a hrubý povrch. Lépe je naředit lak více a nastříkat třeba 3 tenké vrstvičky laku. Jakmile jsou laky dokonale vyschlé, doporučuji je nechat alespoň přes noc, i když akrylové jsou suché v zásadě do 15 minut.

Neméně důležité je snímání obtisku od nosného papíru. Nutné je vystřihnout obtisk z aršíku s asi tak 3-5 mm širokým okrajem. Není dobré obtisky obstřihávat, neboť by mohl vzniknout po aplikaci na modelu schod. Vystřižený obtisk se ponoří do vlažné vody a jakmile se nasytí papír vodou, tzn. za cca 10 vteřin, se obtisk i s papírem vyjme z vody a položí na nějakou nesavou podložku. Obtisk se i s papírem zkroutí, ale za chvilku se sám narovná. Poté je nutné vydržet zhruba půl minutky dokud se obtisk sám nepustí papíru. Pak je teprve možné obtisk umístit na předem připravený povrch.

V tuto chvíli je ten pravý čas k umisťování obtisků na model. Ne všechny obtisky jsou shodné a ne všechny se chovají úplně stejně. Tuto skutečnost si je potřeba uvědomit. K umisťování obtisků se dají koupit rozličné pomocné roztoky. Zastavím se tedy jen u těch, které mám opravdu odzkoušené. Takže prvé, které jsem kdy používal, byly vodičky Aeromaster Set a Sol, určené hlavně na obtisky Aeromaster. Vodičky se nanáší štětcem pod obtisk, konkrétně Set a tato vodička zajistí přilepení obtisku. Vodička by se měla dostat pod celý obtisk a ten je dobré nechat alespoň 2-3 minutky nasytit. Poté je nutné veškerou tekutinu z pod znaku vysušit a obtisk perfektně vyhladit. Právě proto jsme už předtím připravili lesklý povrch, který není porézní a po zaschnutí obtisku nebudou nikde vidět stříbřité plochy a okraje obtisku. Hned po vysušení tekutiny z pod obtisku se na něj štětcem rozetře vodička Sol. A právě v tuto chvíli začne pro někoho hrůzná operace při lepení obtisků – znak se začne krabatit a kroutit. Nic se neděje! Jen je nutné se obtisku za žádných okolností nedotýkat, jinak dojde k jeho destrukci. Obtisk se sám vyrovná a zkopíruje detaily pod ním, tedy paneláž, nýty a podobně. Ještě abych vysvětlil co to je Set a Sol. Vodičky typu Set jsou vlastně lepidlem a zajistí dokonalé přilnutí obtisku k povrchu. Přípravek Sol je pak změkčovač. Pokud by se vodičky zaměnily a obtiskování by začalo vodičkou Sol, vznikne problém, protože se z obtisku stane žvýkačka a stoprocentně dojde k jeho deformaci a natažení.

Další přípravky se kterými mám zkušenost jsou přípravky Agama Adhesol, což je vlastně výše popsaný Set na umisťování obtisků a pak Tensol, což je Sol na změkčení a vypnutí obtisku a nakonec Hypersol, který je mnohem silnější a agresivnější vypínací roztok. Hypersol může v některých případech i rozmazat barvy na obtisku, takže se s ním musí pracovat velice opatrně. Vodičky jsou velmi dobré a na některé druhy obtisků i lepší než ty od Aeromasteru.

No a nakonec se ještě zmíním o roztocích od japonského výrobce GSI, tedy Mr. Mark Setter a Mr. Mark Softer. Tyhle vodičky jsou dle mého názoru určeny hlavně na boj s všeobecně známými „plechovými“ obtisky od firem Hasegawa, Tamiya, Fujimi a kupříkladu Dragon. Právě tyhle vodičky si s nimi perfektně poradí a dokonce ani není znát schod mezi povrchem a obtiskem. Nutné je začít Setterem, který je na umisťování. Jen je třeba mít na paměti, že je to přípravek poněkud agresivní, takže je nutné dbát na to, aby byla vodička opravdu jen pod obtiskem a ne nikde jinde. Mám zkušenost, že si Setter poradí s akrylovým lakem a klidně do něho vyžere díru. Zjemnit se dá trochou vody. Tím ale nechci říct, že musí být modelář superrychlý, ale je jen nutné veškerou přebývající tekutinu hned otírat. Pak není problém. Umístění je zase stejné jako při použití vodiček Aeromaster Set a nebo Agama Adhesol. Jakmile je obtisk vysušený, natře se po celé ploše Mr. Mark Softerem, což je změkčovadlo a opět se začnou dít kouzla a obtisk se začne krabatit a kroutit, ale nakonec se opět sám vyrovná a zkopíruje detaily. Opět je nutné mít na paměti, že pokud se otočí pořadí vodiček, je problém s obtiskem, který se začne natahovat jako „kšandy“.

Úplně poslední operací, když už jsou obtisky dokonale zaschlé (tzn. minimálně přes noc) je opětovné přestříknutí hotových obtisků lesklým lakem a dále konečné sjednocení finálním lakem ať už lesklým, polomatným či matným. Ještě jedna vrstva laku přes obtisky je ochrání před účinky oblíbených patinovacích postupů, například olejových barev a navíc sjednotí lesk obtisku a okolí a při následném finálním sjednocování už není potřeba stříkat větší počet vrstev konečného laku.

No, myslím, že tohle je asi vše z mých rad pro umisťování obtisků na modely. Protože mám tuto etapu modelaření už dobře prověřenou praxí, tak si myslím, že můj článeček pomůže dalším modelářům.

 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)