domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Nýtovadla

Dnes bych rád představil tři druhy různých nýtovacích nástrojů. Vlastním celkem tři typy: Rosie the Rivetter, nebo-li nýtovadlo od pana Petra Douska, dále leptané nýtovadlo RB Productions od irského modeláře Radu Brinzana a nýtovadlo SBS Model, které jsem si koupil letos na výstavě v maďarském Mossyonmagyarováru.

Charakteristika

SBS Model je výrobce z Maďarska, který se zabývá výrobou odlévaných doplňků a různých nástrojů pro modeláře. Firma prodává po soutěžích celkem 3 druhy nýtovadel – pro tři základní měřítka 1/72, 1/48 a 1/32 označené přímo na nýtovadlu fixem napsaným konkrétním měřítkem. Nýtovadlo je jemné kolečko z obou stran zbroušené, takže jsou uprostřed ostré hroty, které jsou velice ostré. Nýtovadlo je vsazeno do kulatinky z měkkého dřeva, za které se pohodlně drží. Při nákupu byla přes nýtovadlo vsazena ochranná plastová trubička a čirý plastový pásek, jako pravítko pro přímé nýtování modelu. Po naznačení nýtové řady se vytlačí kolem každého nýtu trochu plastiku, takže je potřeba povrch přebrousit. Po onýtování mají jednotlivé nýty podobu drobných pomlček, což není úplně ideální.
Cena kolem 250 Kč.

Novinka v podobě fotoleptané sady RB Productions (Rivet-R Rivetting tool RB-T009) obsahuje malinkatý návod a 2 fotoleptané aršíky z velmi tvrdého materiálu. První problém nastane při vyjmutí hlavní části nýtovadla z planžety – materiál je tak tvrdý, že jsem si musel vypomci až silnými kleštěmi. Vtoky pak stačilo zabrousit pilníkem. Naopak skvěle se z planžetky vyprostí 4 varianty nýtovacích koleček – ty stačí jen otočením ukroutit. Nedoporučuji nýtovací kolečka vyprošťovat například skalpelem, protože je vše odleptáno z velice tvrdého materiálu a navíc by se jednoduše mohlo podařit ulomit nějaký zoubek a to by bylo velmi nepříjemné. Součástí balení je šroubek s matkou, ve které je pravděpodobně nějaká guma, takže při nýtování se šroub nepovoluje. Nástroj se upíná do kleštinek od vyměňovacích skalpelů například X-Acto, či Olfa. S nýtovadlem se pracuje překvapivě jednoduše a výsledky se zdají být absolutně skvělé, protože nástroj po onýtování nevytlačuje kolem nýtů přebytečný materiál. Super je také fakt, že samotné nýty vypadají jako kulaté! Na výběr jsou nýty v rozmezí 0,75; 1,0; 1,25 a 1,5 mm, takže to vypadá, že je nástroj použitelný pro měřítka 1/48 a větší. Problém může nastat v prostoru přechodu křídlo – trup, protože při nýtování sestaveného modelu se kolečko nedostane úplně až k trupu či křídlu a zbytek bude nutné dokončit pomocí rycí jehly. Pokud se však bude nýtovat postupně díly před slepením, pak tento problém odpadne.
Cena pod 200 Kč
Aktuálně se na trhu objevila obdoba RB-T009 s mnohem menším průměrem koleček, takže kritizovaný problém v podstatě odpadá. Novinka se jmenuje Rivet-R Mini RB-T010 a jedná se o menší variantu RBT-009. To je už mnohem zajímavější. Pro modeláře vyznávající měřítko 1/72 je pak nově dostupná minisada RB-T012 se dvěma kolečky s menšími kroky 0,55 a 0,66 mm. Radu Brinzan tak vlastně rozšířil použitelnost nástroje i pro další měřítka, což je skvělá zpráva.

Nýtovadlo Rosie the Rivetter prodává Petr Dousek v různých krocích, tedy rozteči nýtů a je možné si pořídit několik variant pro měřítka 1/72, 1/48 a 1/32 rozlišené barvami. Já vlastním pouze jednoduché kolečko, které si upínám do držáku pro žiletkové pilky JLC. Nýtovadla se však běžně prodávají vložené do dřevěné rukojeti. Kolečko je z velmi tvrdého materiálu a je jednostranně pod úhlem zbroušené. Po zatlačení nýtů do plastiku mají nýty tvar čtverce. Trochu také vytlačuje materiál plastiku do okolí nýtu, takže je nutné po onýtování modelu povrch přebrousit pod vodou a následně vykartáčovat z povrchu a nýtů nabroušený prach. Tohle nýtovadlo vlastním už mnoho let a je možné říci, že je nýtovadlo opravdu kvalitním nástrojem.
Cena kolem 300 Kč

Úmyslně nenapíšu konečný verdikt, ten nechám na vás. Stačí si otevřít snímek s konkrétními nýtovými řadami s označením konkrétního výrobce, kde je jasně vidět stopa. Jednotlivé nýtové řady jsem nijak neupravoval, vše je jen onýtováno a následně zvýrazněno pomocí washe olejovou barvou.

Za poskytnutí recenzních sad RB-T010 a RB-T012 děkuji dovozci panu Prantlovi z firmy Modelbox.

SBS Model
Modelbox.cz

 

Nýtovadlo RB Productions

Rivet-R (Rivetting tool) RB-T009

krok 0,75; 1,0; 1,25 a 1,5 mm
Nýtovadlo RB Productions

Rivet-R (Rivetting tool) RB-T009
Nýtovadlo RB Productions

Rivet-R Mini RB-T010

obdoba RB-T009 s menšími kolečky
Nýtovadlo RB Productions

Wheels for Rivet-R Mini RB-T012

krok 0,55 a 0,66 mm

určeno pro Eivet-R Mini RB-T010
SBS Model nýtovadlo (Maďarsko) Rosie the Rivetter (Petr Dousek) Přehled testovaných nýtovadel Porovnání nýtů po onýtování plastiku

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)