domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Miliput

Miliput je britský výrobek a má opravdu široké spektrum využití. Hlavní výhoda tmelu spočívá v jeho stálosti (po vyschnutí se nepropadá), skvělé zpracovatelnosti (od smísení je s ním možno pracovat cca 30 minut), rychlosti tuhnutí (po 2 hodinách se již dá brousit) a možnosti uhladit povrch Miliputu pomocí vody.

Na trhu je možné koupit celkem pět druhů tmelu Miliput

  • standard yellow-gray
  • silver gray
  • superfine white
  • black
  • terracotta

Práce s Miliputem

V obdélníkové papírové krabičce naleznete vždy návod psaný v anglickém jazyce a dva válečky středně tuhé hmoty zabalené v igelitovém sáčku. Práce s tmelem je velmi jednoduchá. Z každého válečku si odříznete dva stejně veliké kousky a ty spojíte a vzájemně mezi sebou smísíte. Jedna ze složek časem okorává na povrchu, což není úplně dobré. Okoralý okraj rozhodně doporučuji odřezat a zahodit, protože se s hmotou nespojí a ani později nijak zpracovat. Okoralé zlomky navíc znemožní pozdější uhlazení. Spojení obou složek v jedinou homogenní hmotu jde jednoduše žmouláním v ruce. Zhruba po dvou minutách směs změní barvu a pak je připravena k nanášení na model, či k modelování například pytlů s pískem pro diorámy či bojovou techniku. Již jsem se zmiňoval, že Miliput má širokou škálu použitelnosti, takže jej lze využít jak ke klasickému tmelení velkých spár na modelech, tak například k vytváření svárů na bojové technice, či pro konverze a opravy figurek. Myslím, že by bylo možno Miliput použít i jako materiál pro tvorbu zimmeritu na modelech bojové techniky. Uhlazovat nanesený tmel lze pomocí vody a například zubařských kovových nástrojů. Z kovů lze přebytečný tmel dobře omýt vodou, nebo otřením do hadru. Po spojení obou složek máte zhruba 20 minut na zpracování, takže rozhodně doporučuji si dopředu rozmyslet, co stačíte zpracovat a vždy si připravit zhruba takové množství Miliputu, které stihnete zpracovat. Bez vody se při práci s Miliputem rozhodně neobejdete. Například nejjemnější druh Miliput Superfine white se dá skvěle použít pro vytmelení spár například uvnitř dvoudílného sacího kanálu u moderních letounů (například F-16). Stačí si vyválet tenký váleček a ten pak vmáčknout do spoje a pomocí namočených nástrojů vyhladit. I namočeným uchošťouchem je možné přebytečný tmel jednoduše odstranit a tmelený spoj perfektně vyhladit. Nevýhodou Superfine white Miliputu je skutečnost, že při zahlazování se vymývá bílý lepkavý šlem a člověk i model je během chvíle zasviněný až za ušima... Po zaschnutí tmelu, což je u bílého Miliputu něco přes dvě hodiny v závislosti na síle tmelu a u standard yellow-gray kolem hodiny je možné dále tmel upravovat klasicky broušením „waterproof“ smirkovými papíry na kov. Pokud se ale rozhodnete zaschlý tmel brousit, rozhodně doporučuji tmel nechat zaschnout do druhého dne.
Na nejběžnější práce je ideální Standard yellow gray. Silver gray je obdobný a navíc vydrží velmi nízké teploty, takže vedle modelářských aktivit je možné jej použít na domácí údržbu. Na jemné práce pak Superfine white a Black a poslední nejhrubší Terracotta, kterou bych doporučil pro práce na diorámách.
Miliput je skvělý a hlavně všestranný pomocník a ještě nikdy mne nezklamal. Rozhodně stojí za zkoušku. Jeho cena není nikterak závratná a tmel vydrží při vhodném skladování i několik let.

Za testované vzorky bych chtěl poděkovat dovozci, firmě Nordland Models

 

všech 5 druhů tmelu Miliput Miliput Superfine white Miliput Terracotta Miliput Silver-grey
Miliput Standard yellow-grey Miliput Black připravený Miliput k práci takto vypadá Miliput po vybalení z ochranného sáčku
zde je zřetelně vidět nežádoucí okoralý okraj odstranění okoralého okraje obě složky připravené ke spojení pro jednodušší a rychlejší spojení je dobré hmotu rozkrájet na drobné kousky
částečně spojené složky Miliputu
správně připravený tmel pro nanášení
široká spára na přechodu VOP a SOP je tmelená válečkem Miliputu...  
   
  tmelený spoj bezprostředně po uhlazení namočeným uchošťouchem - Miliput byl za 2 hodiny zcela schopný broušení bez toho, aby se spoj propadl, jako při tmelení klasickým rozpouštědlovým tmelem    

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)