domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Jehlové pilníky Bahco Oberg

O různých brousítkách na nehty, pěnových brousítkách, či smirkových papírech toho bylo napsáno již dost a na trhu je těchto pomůcek poměrně hodně. Už se ale tolik nepíše o jehlových pilnících, které byly v dřívějších dobách (a věřím, že jsou i dnes) jedním ze základních nářadí modelářského kufříku. V tomto článku bych Vás rád seznámil s jehlovými pilníky Bahco Oberg.

Narazil jsem na ně při jedné z návštěv v prodejně Hornbach. V nenápadných krabičkách bylo v nabídce celkem 8 tvarů – obdélníkový (č. 300), obdélníkový zašpičatělý (č. 301), trojúhelníkový (č. 302), čtvercový (č. 303), půlkulatý (č. 304), oválný (č. 305), kulatý (č. 307) a nožovitý (č. 308) + plastová rukojeť. Při bližším prozkoumání jsem neváhal a i přes vyšší cenu je pořídil (jeden kus stojí od cca 120,- do 150,- Kč). Při porovnání s jinými pilníky, kde celá sada vyjde na 100,- až 200,- Kč je ale cena celkem pochopitelná, řemeslné zpracování je na úplně jiné úrovni.

Každý pilník je označen číselným kódem, kde první trojčíslí značí tvar (viz výše), druhá číslovka délku a třetí hrubost (pro příklad 300-14-2). Všechny mnou uvedené mají délku 14 cm a hrubost č. 2 - jemný. Podle katalogu se vyrábějí ještě délky 16 cm a 18 cm a hrubosti 0 - polohrubý, 1 - střední a 4 - velmi jemný. Mimo těchto natištěných čísel, je na konci stopky ještě vyražena číslovka 2, zřejmě opět označení hrubosti.
 

Teď podrobněji k jednotlivým tvarům:

Obdélníkový, resp. obdélníkový zašpičatělý
Plocha čepele má dvojitý sek, boky jednoduchý. U tohoto pilníku vidím jediný nedostatek – sek je na všech čtyřech stranách, občas by se hodilo, kdyby jedna z bočních stran sek neměla (např. pro začišťování koutů hranatých otvorů). V tomto provedení je ale naštěstí vyráběn nožovitý (viz níže).
 

Trojúhelníkový

Má tvar rovnostranného trojúhelníku, všechny strany mají dvojitý sek. Směrem ke špičce se zužuje.
 

Čtvercový

Všechny plochy mají dvojitý sek. Směrem ke špičce se zužuje.
 

Půlkulatý

Všechny plochy mají dvojitý sek. Směrem ke špičce se zužuje.
Výhodný na větší rádiusy.
 

Oválný

Po celém obvodu má dvojitý sek. Směrem ke špičce se zužuje.
Vhodný na různé rádiusy. Výhodou je, že u něj nehrozí vypilování zářezu ostrou hranou, kterou má půlkulatý pilník.
 

Kulatý

Povrch má dvojitý sek. Směrem ke špičce se zužuje.
Špička je opravdu hodně tenoučká (0,5 mm), skvělý pilník.
 

Nožovitý

Má tvar klínu, plochy s dvojitým sekem, užší hrana s jednoduchým sekem, širší hrana je bez seku. Směrem ke špičce se zužuje. U mně jeden z nejpoužívanějších.
 

Rukojeť

Kdo je zvyklý u jehlových pilníků na rukojeť, má možnost ji samostatně dokoupit. Upevnění pilníku je snadné – stopka se do rukojeti jednoduše vsune, napruží a zasune nadoraz. Více prozradí fotografie. Mně například rukojeť moc nevyhovuje a s pilníky pracuji bez ní.
 

Závěr

Závěrem bych jen poznamenal, že není asi potřeba pořizovat všechny tvary. Nejčastěji používám nožovitý, kulatý a plochý. Méně často ostatní tvary. Pokud se pro ně ale vyskytne použití, jsou všechny skvělými pomocníky.

Pilníky lze zakoupit v síti prodejen Hornbach (v ostatních hobbymarketech jsem na ně nenarazil), případně v nějakém e-shopu.
 

Petr Štěpaník

obchodní dům Hornbach

 

   

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)