domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   
měřítko 1/72 hodnocení
výrobce Směr (série Hi-tech) 7/10
katalogové číslo art. 0889
počet dílů 126 plast, lepty složitost
cena cca 144 Kč █ █

Iljušin Il-2

Použité barvy

  1. vrchní plochy Model Master 2122 Russian Topside Green
  2. spodní plochy Model Master 2126 Russian Underside Blue
  3. vrtule matná černá Tamiya XF 1
  4. interiérová Model Master 2121 Russian Underside Gray
  5. matná bílá Tamiya XF 2

Patina

Ne každý zvládá patinu pomocí olejových barev a v době, kdy jsem stavěl tohoto Iljušina, jsem ani já s olejovými barvami nedokázal vypatinovat model. Jenže se mi hrozně líbila zimní kamufláž na tomto snad nejznámějším sovětském stroji. V té době jsem ještě nedokázal s pistolí dělat ani zdaleka tak jako dnes a o nějakém preshadingu, natož pak postshadingu jsem neměl ani ponětí. Jenom jsem chtěl mít obstojně vypadajícího Sturmovika.
Model od Směru je moc pěkný a navíc v sérii Hi-tech stavebnice obsahuje malou planžetu leptů. Dohromady jsem Il-2 slepil asi za týden, protože nebylo potřeba skoro nic tmelit. Prostě taková pohodová stavba.
Kamufláž jsem nastříkal skvělými syntetickými barvami Modelmaster - jednoduše zezhora zelený odstín a odspodu bledě modrý. A po dokonalém vyschnutí barev jsem se vrhnul na zimní kamufláž. Na jeden zátah jsem jí nastříkal matnou bílou barvou Tamiya XF 2 naředěnou opravdu hodně pomocí originálního ředidla. Barvu jsem nestříkal jako plochu, ale vystříkával jednotlivé panely. Některé silněji, jiné jen trochu. Výsledkem se stal nejednotný povrch, se kterým jsem byl velmi spokojený. Jak jsem se již zmiňoval, s olejovými barvami jsem neměl vůbec žádné zkušenosti. Bylo mi jasné, že zimní nátěr musel být velmi omšelý a také jednotlivé panely byly různě olétané. Patinu jsem provedl pomocí obyčejných vodovek, které mi zůstali ještě ze základní školy. Vytvořil jsem si zašpiněnou vodu a tou vypatinoval nástřik bílou akrylátovou Tamiyou. Tenkým štětcem stačilo napustit spáru a tu posléze roztáhnout vatovým tampónem ve směru letu. Další panely a spáry stačilo dopatinovat nastrouhanými uměleckými křídami Toison D´Or. Vím, že to není žádná "hi-tech" technologie, ale i tak model vypadá velice slušně a dokonce jsem s tímhle modelem vyhrál i tři soutěže. Prostě ne vždy musí být model jako omalovánka, ale pokud je čistě postavený, pak i tohle dokáže oslovit.

 

     

 

 

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)