domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   
měřítko 1/48 hodnocení
výrobce Minicraft Models 9/10
katalogové číslo #11651
počet dílů 50 plast, 11 čirých složitost
cena cca 800 Kč █ █

Cessna 172 SP OK-ELA

Nedávno mi do mého e-mailu přišla zpráva od jednoho z pilotů letecké školy Aviatický klub, že objevil můj web a že se mu moc líbí nejen modely zde uveřejněné, ale také různé tipy a triky. Bylo to milé a překvapivé, zvláště poté, co mi Roman nabídl věnovat nějaké modely a navíc zajistil od dalších členů Aviatického klubu velkou hromadu stavebnic pro naše mladé do našeho kaznějovského modelářského klubu.

Zajímavější ale bylo, že mi stavebnice osobně přivezl svým strojem – Cessnou 172 SP! Po přistání a vyložení stavebnic na nic nečekal a ve chvíli jsem seděl vedle něj přikurtovaný v sedačce na prahu rozletové dráhy letiště Líně. Cessna 172 SP byla jedním z veleúspěšných modelů a od roku 1956 až do ukončení výroby v roce 2008 jich bylo postaveno více jak 43000 kusů! Zážitek z asi půlhodinového letu byl velkolepý. Cessna v rukou zkušeného aviatika létala nádherně lehce a díky jeho hornoplošnému uspořádání je z letounu skvělý výhled vpřed i do boků.

Po přistání jsem si detailně prolezl a zdokumentoval tuhle konkrétní mašinu, tedy OK-ELA a dostal jsem zadání – postavit přímo tuhle Cessnu se kterou jsem letěl! Začal jsem se tedy pídit po stavebnicích a objevil čtvrtku od Minicraft Models. Původně jsem měl velikou obavu z toho, že bude stavebnice hrozná a že na ní nechám ruce...

Oříšek vzniknul při shánění stavebnice. V tuzemsku je jediný dodavatel, který měl ale jen plovákovou variantu Cessny, ale já potřeboval tu s kolovým podvozkem. Na pomoc přišel přímo pilot Roman, který díky jeho stykům s piloty, kteří létají dopraváky do Ameriky, sehnal dvě stavebnice přímo z USA. Získal jsem tedy dvě stavebnice #11635 Cessna 172 Tricycle Gear a #11651 Cessna 172 Civil Air Patrol. Stavebnice jsou zcela shodné, odlišné jsou jen stavební návody, obtiskové aršíky a samozřejmě také krabičky.

Výlisky jsou jemně negativně ryté včetně nýtů a díly jsou odstříknuty ze sněhobílého dobře opracovatelného plastu. Nýty se ztrácí na spodku a na vrchu trupu, takže to bylo nutno doplnit. Kokpit je skvěle vybavený, včetně přepážek, podlážek, sedaček a palubní desky s berany. Čiré díly jsou nádherně průhledné a zamrzí akorát stopy po vstřiku na bocích čelního skla. Stavebnice má velmi pěkně vybavený motorový prostor včetně makety motoru Lycoming IO-360-L2A. Samotná stavebnice je opravdu krásná, jenom s ohledem na velikost hotového modelu mi přijde poněkud drahá. Cena kolem 800 Kč za letadlo menší, nežli třeba takový P-51 mi přijde poněkud vysoká.

Abych byl schopen postavit mašinu OK-ELA, musel jsem se pustit do několika úprav stavebnice. Tou hlavní bylo zaslepení oválných oken ve stropě nad kokpitem a změna palubní desky z „budíkové“ na „LCD“. K tomu posloužili mé vlastní fotky a výchozím materiálem se staly destičky a profily Evergreen. V zadní části „Ely“ jsem nepoužil lavici a ponechal tam otevřený nákladový prostor, přesně dle skutečnosti.

Největším problémem celé stavebnice se pak stala skutečnost, že jsem nedokázal model vyvážit tak, aby stál sám na kolech. Takže nakonec mi nezbylo nic jiného, nežli do podvozkových kol navrtat dírky a vložit do nich drátky a jejich pomocí pak model napevno vlepit na podložku.

Aby bylo možno udělat „Elu“ tak, jak jsem si jí nafotil, bylo nutno vytvořit masky, kterými jsem následně vytvořil ornamenty na bocích trupu. Podle fotografií, které naleznete v samostatném walkaroundu, mi klubový kolega Černoch (díky kámo!) pomocí Corelu a klubového plotru nařezal ony ornamenty, včetně imatrikulace. Drobné nápisy pak byly vytvořeny jako tiskový dokument a ty na laserové barevné tiskárně vytištěny na obtiskový papír, určený pro laserové tiskárny.

Celý letoun je bílý, takže jsem se rozhodl dát celý základ černou barvou, aby byla bílá opravdu sytá. Ještě před bílou jsem ale nastříkal imatrikulace a klikyháky a pomocí přenosky umístil na své místo na modelu. Po této operaci pak už stačilo celý povrch opatřit celistvým nástřikem polomatnou bílou barvou. Decentní patinu jsem obstaral pomocí Tamiya Panel Line Accent Color Black a vlastně jsem pak už nic nelakoval a nechal to tak. Skutečný letoun je totiž dost ošpiněný nejen stopami po spalinách, ale také bahnem a prachem z rozletové plochy. No a náběžné hrany a celý motorový kryt zepředu je posetý hmyzem :-D
Model nakonec skončil jako dárek majiteli Aviatického klubu k jeho šedesátinám a podle zvěstí se snad i líbil :-)

Jakub "Kubrt" Vilingr

Minicraft models
Cessna 172 SP OK-ELA - walkaround
Aviatický klub

 

 

 

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)