domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   
měřítko 1/48 hodnocení
výrobce Hasegawa 7/10
katalogové číslo 9401
počet dílů 87 plast, 6 čirých složitost
cena 500 Kč █ █

Messerschmitt Bf 109 G-6/R6

Snad nejznámějším německým letadlem je bezesporu Messerschmitt Bf 109 G-6. Co si budeme nalhávat verze G-6 byl vyráběna v obrovských sériích, takže jsem si jí prostě musel taky postavit. Vybral jsem velmi zajímavou mašinu Antona Hackla z východní fronty, navíc v subvariantě G-6/R6, která označovala dvojici 20 mm kanónů MG 151/20 v gondolách pod křídlem.
Model jsem vybral od Hasegawy, protože je velice přesný a vrhnul se do stavby. Veškerou paneláž na modelu jsem prohloubil střepem ze žiletkové pilky a krytky pomocí ostré rycí jehly a příslušných šablonek. Již jsem se zmínil, že je model velice přesný, beztak jsem ale musel doplnit několik linek na vršku křídla, podle solidních výkresů z českého vydání šestidílné publikace od AJ Pressu.
Model si také zaslouží vyšperkovat, když už je tak pěkný. Pořídil jsem si sadu leptů od Eduardu určenou pro model Bf 109 G-6 od Hasegawy, odlévaný kokpit od Airesu a odvrtané výfuky od nějakého zahraničního producenta odlévaných dílů. Kombinací zmíněných doplňků jsem dosáhl opravdu dobré úrovně detailů, takže jsem vylepšil podvozkové šachty, kokpit, výfuky i s plechy nad nimi, podvozkové nohy a všechny chladiče (v křídle a pod motorem).
Barvení jsem si zase pořádně užil. Použil jsem barvy GSI Aqueous Hobby H, konkrétně odstíny RLM 74/75/76/04/21. Ředění obsataralo ředidlo GSI Mr. Color Levelling Thinner v poměru cca 2-3:1 ve prospěch ředidla. Barvy jsem nanášel stříkací pistolí Iwata HP-C Plus při tlaku cca 50 barů. Nejdříve jsem nastříkal žluté doplňky na čistě bílém základě a následně bílý ocas tentokrát na černý základ, aby byla bílá opravdu jasná. Po zaschnutí a vymaskování jsem nastříkal nejprve spodek odstínem RLM 76 na šedý základ ze surfaceru s tmavě šedým preshadingem přes spáry. Model jsem po nástřiku umístil na špejle a umístil do špalíku polystyrénu a vrhnul jsem se na vrchní kabátek z odstínů RLM 74/75. Opět jsem stříkal od ruky bez maskování na základ ze Surfaceru s preshadingem tmavě šedivou barvou. Úplně nakonec jsem nastříkal RLM 76 na boky a na tmavý základ teprve teď tvořil fleky. Jak se tento "inverzní" postup vydařil můžete posoudit na přiložených fotografiích pod článkem.
Patinu jsem provedl jak jsem zvyklý v rychlém sledu - lesklý lak Sidolux, obtisky, lesklý lak Sidolux, wash olejovými barvami, finální lak. Tohle mi v poslední době opravdu vyhovuje a s výsledkem jsem spokojený. Je to takový můj standardní výstup, který není zase až tak od věci :-)

 

 

 

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)