domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

50. Shizuoka Hobby show – největší modelářská show v Japonsku

Když jsem se před více než rokem přemístil na čas do „Země vycházejícího slunce“, vůbec jsem si neuvědomil, že se stěhuji do Mekky modelařiny. Navíc jsme se manželkou „uhnízdili“ hned vedle prefektury Shizuoka, kde mají sídlo Tamiya, Hasegawa i FineMolds a kde se navíc každý rok odehrává jedna z největších modelářských show na světě.

Letošní jubilejní padesátý ročník Shizuoka Hobby Show uprostřed května přilákal rekordní návštěvu, a tak se již hodinu před otevřením výstavních místností tísnily před branami obrovské haly v centru Shizuoky stovky nedočkavců, čekajících ovšem spořádaně ve frontě, jak je v Japonsku zvykem.

Samotná show je tradičně rozdělena na tři hlavní části – prezentaci modelářských firem, expozici klubů z celého Japonska a bleší trh. Vzhledem k tomu, že prezentaci využívají všechny japonské společnosti především k výprodeji svých skladů, vyplatilo se zamířit nejprve tam. S australským kamarádem Adamem jsme se neomylně vydali ke stánku obklopeném největší masou lidí. Pro mne bylo opravdu velkým překvapením, že se v něm vyprodávaly české modely – AZModel, MPM a RS Models za neuvěřitelně směšné ceny. Japonci je brali po pěti, neodolal jsem a přihodil také pár krabic, i když kupovat v Japonsku české modely mi přišlo hodně zvláštní. Trochu zklamání přinesly stánky „megavýrobců“ Tamiya a Hasegawa, kde se novinky prezentovaly především textově (znaky kanji jsou pro mne ovšem stále španělskou vesnicí) a ani nabídka modelů ke koupi nepřevýšila běžně zásobený japonský modelářský obchod.

O to větší zážitek však nabídla v pořadí již 22. přehlídka téměř dvou set modelářských klubů z celého Japonska. Ani ne tak kvalitou provedení, z E-dayů a Modelbrna jsem zvyklý na naprostou špičku, ale především rozmanitostí typů i měřítek a nápady na dioramata, kterými jsou Japonci doslova posedlí. Navíc jsem si připadal jako velká celebrita, protože po tradičním dotazu „where are you from“ a odpovědi Čeko – každý z Japonců rozjasnil tvář a ukazoval pyšně modely, které spáchal ze stavebnic Special Hobby (A5M4 Claude jsem viděl asi desetkrát), Eduard, MPM, Pavla a dalších. Česká modelařina má prostě v Japonsku svůj zvuk a stavebnice se tady doslova vyvažují zlatem. Pro porovnání „second hand“ nabízí staré MPM nebo dokonce Směr za dvojnásobnou cenu než novinky „domácí“ Hasegawy.

Hlavní hvězdou přehlídkové části byl určitě Miguel „Mig“ Jimenez, které přiletěl ukázat Japoncům něco ze své „španělské školy“. Po dva dny trpělivě vysvětloval chipping, wash a další techniky a samozřejmě i předváděl svoje mistrovství, které u publika vyvolávalo obdivné vzdychání stejně jako Migův velmi ztepilý španělský doprovod. Společně jsme se slzou v oku zavzpomínali na Brno, kde se Miguel už dvakrát také objevil, a hlavně na české pivo. Doufám, že za rok se tam oba sejdeme.

autor článku:  Marek Hovorka, Japonsko

 

   

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)