fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Intrepid Sea, Air & Space Museum

Druhou naší zastávkou na exkurzi po světových muzeích je letadlová loď CV-11 Intrepid. Ta byla natrvalo zakotvena v New Yorku u mola 86 a přeměněna v muzeum na podzim roku 1982. Cesta k muzeu je jednoduchá a podrobný popis je uveden na webových stránkách muzea. Vstupné je přiměřených 24 USD a věřte, že nebudete litovat ani jeden dolar. Kromě letadlové lodi a letadel na její palubě a v hangárech je možné prohlédnout si diesel-elektrickou ponorku USS Growler (SSG-577) a Concorde (British Airways). Od července 2012 bude otevřená nová expozice s raketoplánem Enterprise.

Do ponorky Growler se nedostane jen tak někdo. Před ponorkou je papundeklovej model průlezu a kdo neproleze tudy, tak má smůlu. Uvnitř jsou vidět hangáry pro střely SSM-N-8 Regulus a ostatní prostory pro posádku. Prohlídka je s průvodcem.

Vlastní prohlídka Intrepid se dá rozdělit na 2 části. Na přistávací a vzletové palubě jsou k vidění letadla a vrtulníky (namátkou Lockheed A-12, Tomcat, Falcon, Kfir, Mig-17,...) a vnitřní prostory. Letadlová loď jde projít od špičky s masivními kotevními řetězy až po velitelský můstek. V hangárech jsou panely popisující kariéru Intrepid za 2. světové války, spolupráci na americkém vesmírném programu (výlov kabiny Gemini 3 s Johnem Youngem a Gussem Grissomem). Dále jsou k vidění další letadla (Fury, Avenger, Skyhawk) a vybavení pilotů na amerických letadlovkách. Expozice je doplněná simulací útoku kamikaze. Celé je to pojaté „po americku“, takže chvíli má člověk pocit, že do lodi opravdu něco narazilo a vypukl požár. Umělý kouř doprovází kvílení sirény, křik raněných, oranžové záblesky.... velice sugestivní zážitek. Z muzea se vychází obchodem se suvenýry a netušil jsem, na co všechno se dá umístit logo CV-11.

Pokud budete mít cestu do Nového Yorku, tak si udělejte čas přibližně 3 hodiny. Intrepid stojí za to!
 

autor 312 Karl, 20. 1. 2014
webové stránky muzea Interpid
Intrepid Sea, Air & Space Museum
USS Intrepid (CV-11)
USS Growler (SSG-577)
SSM-N-8 Regulus
Celá galerie z Interpid na Rajče.cz

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2016 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)