domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  walkaround  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Uschi van der Rosten

Burnishing agent for. PE Parts and Brass Barrels (natural Gun metal)

Uschi Van Der Rosten je obchodní značka špičkového německého modeláře Alexe Glasse. Jeho stavby a materiály jsou skutečně zajímavé a v budoucnu se jeho produktům budu věnovat i nadále.

Nyní jsem se vrhnul do testování přípravku na černění mosazných soustružených hlavní a fotoleptů, které nejsou pokoveny (u leptů Eduard se stříbrným pokovením chemie nefunguje). Jedná se o chemikálii modrého zabarvení, která dokáže zoxidovat a chemicky začernit mosazné detaily do odstínů, mezi námi modeláři označovaném jako „gun metal“.

Jak s přípravkem pracovat?

Ideální je pořídit si nějakou odolnou nádobku, nejlépe kovovou. Pro tento účel se mi skvěle osvědčily kovové nádobky od diabolek. Hlubší část kulaté krabičky používám pro chemikálii a nízké víčko pak používám pro neutralizaci a stabilizaci začerněného dílu pomocí destilované vody.

Do nádobky si odliji trochu modré chemikálie a do ní pomocí pinzety vložím mosazný doplněk (je jedno zda fotolept, nebo soustruženou hlaveň či pitotku). Pomocí štětce s přírodním vlasem pomáhám rozprostřít po povrchu mosazného dílu chemikálii, aby se dostala do všech zákoutí a detailů.

Před chemickou reakcí se vyhněte jakémukoli kontaktu rukou s povrchem mosazného dílu. Díky potu by na povrchu mosazného dílu mohla vzniknout stopa (otisk prstu, daktylka), na kterou chemikálie nezareaguje. Tudíž, s nově koupeným doplňkem (například soustružená hlaveň) manipulujte vždy buď v chirurgických latexových rukavicích, popřípadě striktně pouze pomocí pinzety.

Chemická reakce trvá asi 2 - 3 minutky. Během této reakce se modrá průhledná kapalina změní na černou, neprůhlednou zakalenou kapalinu. Během reakce si pomáhám štětečkem a fotolepty navíc otáčím.

Jedná se o chemikálii, proto pracujte buď venku, případně v dobře větrané místnosti. Rozhodně není od věci použití polomasky (respirátoru) pro zabránění vdechování výparů z chemikálie.

Jakmile reakce proběhne a díly jsou prokazatelně začerněné, vhodím je do nádobky s destilovanou vodou. Tam dojde k neutralizaci povrchu a může se stát, že se do vody začnou drolit drobné šupinky vzniklé z chemické reakce.

Po osušení dílů pomocí papírové kuchyňské utěrky zjistíte, že díl pouští výraznou černou stopu, proto ještě využijte měkký suchý hadřík a jím povrch začerněného dílu vyleštěte. Získáte tak skutečně realisticky vypadající kovový povrch hlavně zbraně i bez použití jakékoli barvy.

Pokud je mosazný díl složený z více dílů, je lepší jej sestavit, poté očistit například acetonem a teprve poté provést chemickou reakci černění. V případě, že byste chtěli provést opravné černění, například po sestavení dílů, výsledek ale nebude dobrý a černění se nemusí uchytit. Proto je lepší chemickou reakci provést až po kompletaci dílu.

Závěrečné hodnocení použitelnosti

Použití chemického barvení pro fotolepty, soustružené hlavně a další mosazné doplňky je mnohem přínosnější pro výsledný dojem, protože na rozdíl od barvy nedojde k možnému zalití detailů barvou. Výhodu chemického barvení pochopíte v případě, že budete mít kupříkladu prvoválěčné kulomety Spandau, případě jakékoli jiné vícedílné s perforovanými plášti. Barvení uvnitř dutých dílů je mnohdy nemožné, ale v případě použití této chemikálie máte jistotu, že bude „nabarveno“ vše.
 

soustružený Spandau od Master model je lepší zkompletovat a až pak černit černící médium pro mosaz kovová nádobka od diabolek je pro černění vhodná nalijte trochu černidla do nádobky na mosazné soustružené hlavně
takto vypadá tekutina před začátkem chemické reakce pro lepší rozprostření chemikálie použijte štětec s přírodním vlasem po proběhlé reakci zneutralizujte mosazné díly destilovanou vodou pomocí štětce pomožte neutralizaci
hlavně osušte papírovou kuchyňskou utěrkou nakonec je vyleštěte pomocí měkkého hadříku výsledek - zahloubení bude nutné dobarvit barvou, tam se médium nedostalo při pokusu o druhý krok se už chemikálie znovu nechytila na zabroušená místa, proto je lepší celek zkompletovat a teprve poté použít černidlo
     
vzhled hlavní je skutečně realistický      

 
Výrobky Uschi van der Rosten můžete koupit u kitcentrum.cz

 

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2014 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)