domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Tamiya Craft Tools

Japonská společnost Tamiya nabízí vedle špičkových modelů také různé nářadí. Pro svůj test jsem si pořídil kleště na ohýbání leptů a přímou pinzetu. Pojďme se mrknout, jak nářadí vypadá.

Bending pliers

Ohýbací kleště "Bending pliers" jsou určené pro práci s lepty. Svým způsobem lze tyto kleště použít jako náhradu za klasickou ohýbačku letů. Materiál, ze kterého jsou kleště vyrobeny je tvrdý a houževnatý. Dejte ale pozor, abyste kleště neupustili například ze stolu na dlažbu, mohlo by pak dojít k jejich poškození. Díky ostrým a zkoseným hranám lze provést prakticky jakékoli ohyby. Vynikající je špička kleští, kterou lze vytvarovat například různé leptané krabičky, i když jsou kleště relativně velké. Po stisknutí čelistí je po celé délce jednotná šířka, takže lept lze mezi ně velmi pevně uchytit.

Výborný je pryžový kruh mezi rukojetí, který vytváří jemný otvor a udržuje čelisti otevřené. Kleště se příjemně drží, díky použitému materiálu rukojetí. Samotné kleště mají skutečně široké spektrum použití. Určitou nevýhodou může být cena, která je poněkud vysoká a pohybuje se kolem 550,- Kč.
 

Bending pliers, ITEM 74067 Celkový pohled na kleště Dlouhé čelisti umožňují v ruce ohýbat například klapky Čelisti jsou dlouhé 50 mm
Kleště se výborně drží v ruce Špičkou lze tvarovat i složité tvary... ...i přes zdánlivou velikost čelistí... ...tvarování je otázkou několika chvilek...
...složitý tvar není vůbec žádnou překážkou. Ani dlouhé ohyby nejsou problémem. Pro dotvarování je vhodné použít například ocelové úhelníky pro přitlačení leptu ke kleštím.  

Bending Pliers Mini

Prakticky shodné kleště, jen s tím rozdílem, že jsou určeny na jemné lepty. Čelisti jsou úzké a jejich délka je 20 mm. Zpracování je opět skutečně precizní, jenom mne trochu zklamalo, že zde čelisti k sobě nedoléhají tak přesně, jako u větší varianty. Nicméně i tak fungují znamenitě při tvarování skutečně jemných a drobných leptů.
 

Bending pliers mini, ITEM 74084 Kleště mají krátké a ostré čelisti... ...které bohužel nedoléhají tak přesně, jako velké kleště 74067 Kleště se skutečně dobře drží v ruce a práce s nimi je velmi příjemná

Straight Tweezers

Rovnou pinzetu jsem si koupil přes e-shop takříkajíc naslepo, protože jsem potřeboval ostrou pinzetu. Skutečnost mne však zklamala, protože pinzeta nemá vůbec ostrý hrot. Jedná se o obyčejnou pinzetu, která je použitelná pro uchopování větších dílků, ale například pro drobné lepty není moc vhodná. Takže pro mne to bylo zklamáním a musím se podívat po nějaké skutečně přesné a ostré pinzetě.
 

Rovná pinzeta ITEM 74004 Pinzeta není moc vhodná pro přesné práce, protože nemá moc ostrou špičku Gumová trubička ochrání hrot pinzety před poškozením  

Kleště od společnosti Tamiya jsou skutečně kvalitním výrobkem a ve své dílně je používám často. Za mne je skutečně vřele doporučuji.

Jakub "Kubrt" Vilingr

Nářadí jsem pro test koupil v obchodě Modelplasticshop.sk

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)