domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Stříkací pistole Blueline

Zcela jistě jste se již někde setkali se špičkovou německou stříkací pistolí Harder and Steenbeck Infinity. Samotná pistole má několik vymazlených vychytávek, jako je dvojitý doraz Quick fix a možnost nastavení tuhosti spouště. S pistolí se pracuje výborně, je lehká, dobře se drží a bez problémů s ní zvládnete jakékoli freehand kamufláže. Troufnu si tvrdit, že začínající modelář se snadněji naučí pracovat s takto precizním nástrojem, nežli s low endovými čínskými pistolemi, byť za pár stokorun.

Český e-shop www.airbrush-shop.cz využil potenciál stříkací pistole Infinity s cílem dostat pistoli mezi širší okruh zájemců a dle svých požadavků si nechal na základě originálních dílů Harder and Steenbeck sestavit vlastní model pro svůj prodej. Nejedná se tedy o kopii Infinity, jak by se mohlo zdát, ale o oficiální nový model sestavený přímo u výrobce výhradně pro zmíněný obchod. Při koupi pistole obdržíte zcela shodnou plastovou krabičku, ve které Harder and Steenbeck prodává i své modely. Vzhledem k tomu, že Blueline je s Infinity skoro shodná, v balení naleznete originální brožurku od Harder and Steenbeck (pro Evolution – využití pro rozstřel dílů) a přiložený list A4 s českým popisem stříkací pistole Blueline. Hlavním cílem je snížení výsledné ceny stříkací pistole, což se podařilo. S ohledem na konkurenci je takovýto krok pochopitelnou obchodní výhodou.

Popis stříkací pistole Blueline

Na první pohled upoutá změněný zadní kryt jehly v modré barvě se systém Quick fix, absence nastavení tuhosti spouště a vyleptaný název „Blueline“ na těle pistole. Ochranu jehly, vyčnívající ze vzduchové hlavy, zajišťuje proti ohnutí dvojice trnů, která je jednoduše nasunutá na vzduchovou hlavu. Oproti H&S Infinity, kterou vlastním, má Blueline pistole doplněné víčko na nádobku. Při dřívější koupi H&S Infinity „two in one“ v krabičce nebylo víčko ani pro 2 ml ani pro 5 ml nádobku. K testování jsem měl k dispozici od airbrush-shop.cz model Blueline solo s tryskou 0,2 mm, kde naleznete v základní výbavě právě zmíněné víčko na nádobku o objemu 2 ml. V nabídce obchodu je též víčko pro nádobku 5 ml. Část modelářů si nedokáže představit práci se stříkací pistolí bez víčka na nádobce, ale vše je hlavně o preferencích každého jednotlivého uživatele. V krabičce pro Blueline standardně naleznete též trn pro uchycení pistole do rychlospojky, nemusíte si tudíž trn samostatně dokupovat.

Jelikož se jedná o stříkací pistoli dvojčinnou, spoušť funguje klasicky dvěma směry. Stisknutím, tedy směrem dolů, spouštíte vzduch a tažením spouště dozadu pak regulujete množství barvy. S tímto způsobem jsem měl problém pouze při přechodu ze stříkací pistole Hansa 281 nebo Triplex (závisle dvojčinná spoušť – funguje jen tažením spouště směrem vzad s tím, že se plynule pouští vzduch a přidává barva) na klasickou dvojčinnou spoušť u vlastních pistolí Iwata HP-C Plus a později H&S Infinity. Nutno podotknout, že vše je hlavně o rutině. Dnes zcela jasně preferuji oddělenou dvojčinnou spoušť vzhledem k možnosti sušení vzduchem, kdy vlastně jen stisknu spoušť a spustím vzduch pro sušení právě nastříkané barvy.

Tryska je samocentrující a po odšroubování vzduchové hlavy se k ní dostanete. Díky teflonovému těsnění je jasné, že se nemusíte obávat agresivních čistidel a ředidel. Tryska je poměrně mohutná a nemusíte mít obavu z jejího poškození. Považuji za plus, že není tryska malá a šroubovací. S tak velikou tryskou se manipuluje dobře a nemusíte mít strach z jejího vdechnutí :-D

To, že Blueline oproti Infinity nemá nastavení tuhosti spouště není na závadu. Vlastně jsem tuto možnost u Infinity ani nikdy nevyužil, takže tuto drobnost rozhodně nepostrádám. Hlavní je fakt, že se Blueline při práci chová stejně jako Infinity a o to jde.

Stříkací pistole Blueline v ochranné krabičce Ergonomie pistole je solidní, dobře se drží Přední část Blueline je shodná s Infinity Přepracovaný Quick fix doraz funguje shodně jako ten na Infinity
Ochrana jehly na vzduchové hlavě spolehlivě zabrání ohnutí jehly při neobratné manipulaci Víčko na nádobku nedrží právě ideálně Porovnání pistolí Infinity (červená) a Blueline (modrá) Infinity má navíc oproti Blueline štelování tuhosti spouště
Dvojčinný doraz Quick fix funguje u obou pistolí stejně Odlišná je i aretace jehly pod krytem Vzhled vnitřností je prakticky totožný Samocentrující trysky 0,2 mm u Blueline a 0,15 u Infinity
Tímto způsobem lze Blueline "probublat" pro lepší vnitřní čištění Stisknutím dorazu Quick fix a jeho otáčením lze nastavit šířku stříkané linky Potáhnutím za doraz Quick Fix doraz uvolníte, opětovným stisknutím nastavíte předem nastavenou hodnotu  

Práce s pistolí Blueline

Blueline je o několik gramů lehčí nežli Infinity, ale v ruce se drží stejně příjemně. Model s tryskou 0,2 mm je ideální pro nanášení kamufláží s modelářskými barvami. Protože jsem zvyklý připravovat barvy přímo v kalíšku (nejdříve ředidlo a do něj vmíchat štětcem barvu), ocenil bych spodní část nádobky na barvu trochu širší, ale to je spíše zvyk z Iwaty HP-C plus. Už jsem si na to zvykl.

Spoušť Blueline je měkká a i při delší práci člověk nepociťuje křeče v prstech. A o to jde. Pokud používám rychleschnoucí akrylové barvy (typu lacquer například), pak lze model nastříkat třeba za jedno odpoledne. Dle zkušeností s již zmíněnou Iwatou je práce s Blueline/Infinity mnohem příjemnější díky výrazně měkčí spoušti. To oceníte hlavně při tvorbě složité flekaté kamufláže (například druhoválečná Luftwaffe, nebo italské a maďarské letectvo) a při tvorbě měkkých přechodů. V případě stříkání hadů tak jednodušeji napojíte přerušenou linii a pohodově jí plynule navážete dále.

Dvojčinný Quick fix doraz

Quick fix doraz je skvěle vymyšlený systém, který se ovládá obdobně jako propiska. V první fázi stisknete doraz prstem a ten se zacvakne tak jako u obyčejné propisky. Jeho otáčením si nastavíte šířku stříkané linky a můžete se do toho pustit. V momentě, kdy budete potřebovat využít sušení, nebo prostříknout trysku větším proudem barvy a vzduchu, jen uchopíte doraz a tahem jej zase vycvaknete a tím se zruší nastavená šířka linky a máte tak volný posun jehly a spouště. Pro další pokračování opět jen stisknete doraz a máte zpět dříve nastavenou šířku stříkané linky. Tohle je skutečně revoluční záležitost vyvinutá u Harder and Steenbeck a i mne, zapřisáhlého odpůrce dorazů, opětovně přivedla k občasnému využití dorazu. Tato vlastnost je rozhodně příjemná.

Víčko na nádobce je trochu zlamáním, protože nedrží právě ideálně na nádobce. Už jsem si zvykl, že víčko na Infinity není a tak mi nechybí, nicméně někteří modeláři ho vyžadují. Aby víčko lépe drželo je možné okraj nádobky potřít barvou, která pomůže nádobku přidržet. Samozřejmě čerstvou barvou, to je jasné. Pak víčko drží slušně a hlavně plní svůj účel.

Čištění stříkací pistole

Blueline má stejně jako Infinity nádobku šroubovací a lze jí dle potřeby čištění odšroubovat. Pokud vlastníte i 5 ml nádobku, klidně jí můžete za nádobku o objemu 2 ml zaměnit. U větší nádobky je trochu problém, že je blízko spouště a můžete o ní brnkat během práce. Zadní modrý kryt lze odšroubovat a pak se hned dostanete k aretačnímu šroubku, který drží jehlu pro práci. Po jeho povolení pak můžete jehlu vytáhnout z pistole ven.

I když se zdá, že čištění tzv. „probubláním“ není možné díky ochranným trnům na vzduchové hlavě použít, opak je pravdou. Při opatrném stisknutí trnů z boku, mezi ukazováček a palec, znemožníte vycházení barvy a vzduchu skrze trysku. Po stisknutí spouště pro spuštění vzduchu dojde ke zmíněnému „probublání“ ředidla nebo čistidla a lépe tak dojde k pročištění útrob pistole.

Dejte ale pozor na správné utažení vzduchové hlavy. Pokud je tato jen mírně poolená, táhne se tudy vzduch a dochází k probublávání vzduchu v nádobce a z pistole nelze vystříkat ani barvu, ani ředidlo, takže vždy kontrolujte pečlivé utažení vzduchové hlavy (samozřejmě prsty, nikoli kleštěmi!).

Kamufláž Liberatoru stříkaná barvami Mr. Paint a stříkací pistolí Blueline Liberator od Hasegawy fotografovanů v průběhu barvení I měkký přechod lze nastříkat od ruky Patinování povrchu pistolí Blueline

Závěr

Pistole je skutečně kvalitní, jen práce s ní je nebezpečně návyková, stejně jako u Infinity. Pistole je ideální pro tvorbu kamufláží a lze jí využít pro modely v měřítcích od 1/144 do klidně 1/24. S ohledem na originální díly H&S se nemusíte obávat toho, že neseženete náhradní díly, což je výborné. Teoreticky vzato, v případě použití přestavovací sady třeba na trysku 0,4 pro Infinity bude tato přesně pasovat i na Blueline. Za mne mohu po intenzivním dvouměsíčním testování s klidným srdcem Blueline doporučit.

Klady

- lehkost pistole
- ergonomie
- doraz Quick fix
- samocentrující tryska
- možnost odšroubování nádobky na barvu a záměnu za větší
- možnost použití přestavovací sady na jinou trysku (Infinity)
- kompatibilita s náhradními díly Harder and Steenbeck
- nižší cena oproti Infinity
 

Zápory

- špatně držící víčko na nádobce
 

Jakub „Kubrt“ Vilingr

 

Za poskytnutý testovací vzorek děkuji e-shopu www.airbrush-shop.cz

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)