domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Ztenčování odtokových hran křídel

Každý obor plastikového modelářství má nějaká svá úskalí a specifické problémy. U modelů letadel jsou to například nemodelově tlusté odtokové hrany křídel. Je dáno buď konstrukcí kitu, nebo technologickými omezeními, která jsou spojená s lisováním plastů. Modelář má pak dvě možnosti, buď to nechat, nebo odtokovou hranu ztenčit. V tomto článku bych rád předvedl jednu z možností úpravy, kterou používám.

Pro ukázku jsem použil model Zlínu Z-50 v měřítku 1/48 od AZ Modelu. Už samotné poloviny mají odtokové hrany neúměrně tlusté a při jejich přiložení je výsledek až nepřijatelný.

Při práci postupuji následovně:

  1. Styčné plochy dílů křídla v místech odtokové hrany zúžím frézkou (nebo zaškrabáním skalpelem, když není frézka k dispozici). Ztenčování hrany se pak provádí lépe – není totiž potřeba odbrušovat tak velkou plochu. Lépe se ztenčování i koriguje.
     

  2. Odtokové hrany nabarvím černým lihovým fixem – tento krok je jednoduchý a při práci velice užitečný. Hrana je totiž lépe vidět a nesplývá se okolním plastem. Začernění používám i u ztenčování jiných dílů, např. krytů motoru atp.
     

  3. Část délky brousítka přelepím páskou. Tato úprava má jednoduché vysvětlení.Při broušení odtokové hrany hrozí, že styčná plocha nebude v jedné rovině se styčnou plochou náběžné hrany, což může vyústit ve dva nežádoucí stavy. Prvním stavem je škvíra na odtokové hraně, kterou je následně potřeba zatmelit a s tloušťkou pak budeme možná na stejné hodnotě jako před ztenčováním. Druhým stavem je sice krásně tenká odtokovka, ale hodně úzká styčná plocha – tento spoj může při další manipulaci s modelem prasknout. Ve fázi barvení asi nemusím popisovat modelářovo nadšení :)
     

  4. Teď je tedy jasné, proč je brousítko z části přelepené – páska zbroušení náběžné hrany a tuto styčnou plochu využijeme k vedení brousítka. Tím si udržíme styčnou plochu odtokovky v jedné rovině s náběžkou. Ještě je potřeba si dát pozor, abychom nepřelepenou plochou brousítka přece jen nepřejížděli i náběžnou hranu. Občasné „ujetí“ ale až tak nevadí.

Postup je to možná zbytečně složitý, ale vyvarujeme se různých problémů.

Petr Štěpaník, KPM Prosek Panthers

KPM Prosek Panthers

 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)