domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Tmelení

Tahle e-mailová smršť vznikla mezi mnou a Markem Mincbergrem asi tak v březnu 2003. Dostali jsme nápad, že bychom tenhle rozhovor mohli použít jako netradiční článek o tmelení obecně. Myslím, že se v rozhovoru dá nalézt mnoho užitečných rad. Nuže, dost okecávání a hurá na to!

Hele, když neumíš tmelit málo, tak mám jednu dost složitou radu. Vezmi si dvě lepenky. Nalep je kolem spáry tak, aby vznikla mezi lepenkama škvíra cca 1,5 mm. No a pak to vytmel. Nech to zavadnout a pak to sloupni :-))) Je to složitý? Jo jinak s tím otíráním. Nechce to, aby štětička byla moc namočená v tom debondéru, spíše by měla být jen navlhčená. Určitě je lepší otírat příčně na spáru. Jo a pokud máš schod, tak to nejprve vybrus a vylešti bez tmelu a pak až přetmel výše uvedeným postupem. Jo, ten debondér mi fungoval perfektně na tmel od Tamiye.

Jakub


Tak jsem se k tomu dostal. No, to olemování tmeleného místa, to mě opravdu nenapadlo a vypadá to dobře. Vyzkouším. Myslím, že těm mejm levejm rukám by to mohlo docela pomoct. Jinak díky za tu radu se zakrýváním okolí pro tmelení. Funguje to SUPR. Dostaneš za to pusu na čelo :-). Jinak, nevím, jestli jsi zkoušel sebrat svý milý leštičku na nehty. Já je teď kupuji víc než ona. Tam, kde to jde, brousím s nima. Jednak máš na jednom klacíku 4 různý hrubosti až po nádherný leštění a jsou pěkně po sobe. Navíc jsou pružný a trochu se poddají oblouku, takže třeba na vrcholu trupu si z oblouku neuděláš rovinu, jako brousítkem. Taky se dobře drží. Fakt se mi s nima perfektně dělá, ale asi je znáš, co?

Marek

No já jsem toho přes víkend moc neudělal. V pátek jsem dotmelil toho Lloyda a myslel jsem si, že je to v pohodě. Dělal jsem to Gunze tmelem a bylo ho tam opravdu vrstvička. Asi po 2 hodinách (to už byl suchej) jsem to zbrousil. Jenže po stříknutí surfacerem jsem zjistil, že tam, kde se mi to zdálo perfektní jsou spáry. Tak jsem to zadělal surfacerem 500 na štětci a myslel, že to bude OK. Nechal jsem to hoďku zaschnout. Pak jsem to přebrousil, přeleštil a přestříkl 1000 a ty spáry se tam objevily zase. Sice výrazně menší, ale byly tam. Docela jsem z toho rozladěnej. Už jen proto, že jsem i při broušení hnul s maskou kabiny a trochu surfaceru si stříknul do ní. Není to taková katastrofa, ale nepotěší to. Chci se zeptat, čím teda tmelíš ty a jak t to jde? :-)

Jinak ještě jeden dotaz okolo base white 1000. Když použiju normálního surfacera, tak udělá nádhernej hlaďounkej povrch. Když ale stejně naředím (1:2,5 až 3) white 1000, tak je to na omak mnohem drsnější. Nevíš co s tím?

Marek


Jasně že vím. Chce to naředit mnohem víc a taky se to musí brousit jako Surfacer. Já tím bílým sajrajtem budu foukat celýho Fokouše. To by mělo pomoci barvám. No já, jsem teď využil Surfacer k totální rekonstrukci povrchu výlisků Fokouše. Povrch nahovno a kolem rytí byla hmota velmi nepříjemně zvednutá, takže po nastříkání Surfaceru, jsem to leštil namočenou 2000. Povrch je teď flekatej jako svině, ale je rovnej. Udělal jsem si na spodku na klapkách takový drápance pilníkem a ten Surf to perfektně opravil. Myslím si, že tohle je úplně geniální věc na horší modely. Práce je poněkud delší, ale výsledek se rovná vynaloženému úsilí!

Až přilepím křídlo k trupu a vytmelim to všechno, tak už to asi nebudu foukat Surfacerem, ale rovnou Base White s tím, že jí naředím cca 1:5 a nakonec hodně opatrně vyleštím.

Jakub


Já když stříknu surfacera tak na 1:2 - 2,5 tak je lesklej jak psí kulky. Když jsem ho leštil 2000 s vodou, tak jsem to zdrsněl!!! Fakt. Surfacera brousím jen tam, kde upravuju, jinak ho nechávám jak je. Je fakt na omak hlaďoučkej. Netroufám si odhadnout, jak by to vypadalo po 1200...

No právě s tím zatahováním škrábanců (nebo spár) mám problémy. Stříknu lehce všechno surfacerem, kde najdu vryp, stříknu hustěji. Spára se zakryje. Nechám zaschnout, spára tam je furt (mluvím o opravdu malých spárách třeba mírné propadnutí tmelu a pod). Tak to zlehka přebrousím, spára se zmenší, ale je stále. Znovu stříknu atd. Tohle opakuju tak 3-4 krát, ale furt to tam je. Sice malinký, ale je. Kolikrát to tak trvá tobě? Jinak si to VELMI pochvaluju - perfektní sjednocení povrchu, hlaďoučký. Ukáže to faktický spáry a ty optický (tmelení sekunďákem) schová. Velmi se mi to líbí, ale s tím tmelením furt trochu bojuju....

Marek


No, když je ten povrch fakt hnusnej, tak to leštím tou dvoutisícovkou až na plast. No a ten Surfacer ti zůstane jenom v těch drápanečkách. Dyť já jsem si přidělal práci tím, že jsem odtokovou hranu křídla obrousil trochu hrubším pilníkem. Ten nastříkanej Surfacer jsem obrousil až na hmotu a zůstal mi jen v těch drápancích. Takhle mám připravenej povrch. Až přilepím křídlo a budu to mít vytmelený, tak to místama fouknu znova surfacerem a znova vyleštím, ale ne už tolik, jako, když jsem zpravoval ty velké plochy. Oni se s tím Surfem dají dělat fakt nevídaný kouzla. No pokud je hnusnej povrch a vím, že to potřebuju srovnat, tak to ředím nasurovce 1:2 a pak dokonale rozleštim 2000 šmirglem

Jakub


Hm, asi dělám něco blbě, když mi i po přeleštění sůstávájí džuzny. Ale nejspíš chyba rukou. Jakže ten surfacer ředíš. 1:4? Mě totiž v těch dírách nezůstane, ale má chuť se jako vytáhnout ven do okolí...

Marek


Nechávám to tak 10 minut zaschnout, prostě, než vyčistím pistol a dávám jenom jednu vrstvu. Při stříkání se to nesmí rozlejvat. A stříkej to spíše slabším tlakem, jinak toho budeš mít půlku ve vzduchu...

Jakub


Zkusím. Dělám to tak 1:2,5. Zahustím a budu trošku jinak šmirglovat. Kolik tak míváš vrstev? Moc-li to necháváš vytvrdnout (5 minut (předpokládám) hodina, den)? Tak to je dobře, ale co když mi to spáru nezaplní? Hele sorry, že se tak blbě ptám, ale chci prostě být dokonalý... :)

Marek


No já to většinou vytmelím Tamiyou a vyleštím. Pak to fouknu Surfacerem a zlehka přeleštím, abych zjistil, kde jsou propadlinky a podobně. No a pak už jenom opravuju drobnosti Gunze White Putty. Jinak to s tou dokonalostí naprosto chápu. Já ze sebou pořád a pořád nejsem spokojenej... Už se mi ty modely i začínaj líbit, ale stejnak to pořád není ono...

Jakub


Tobě se Tamiya nevydroluje? A dáváš ji naráz, nebo propadliny (mě docela pracuje) děláš až po surfaceru?

Marek


Nevydroluje, jenom někdy. Vydroluje se, když je ten tmel starej a tudíž více vysušenej. Mě pomáhá odebrat trochu tmelu a zahodit a až potom tím tekutějším a tudíž čerstvým tmelem to dotmelit. Jinak ten Surfacer je už jenom na to konečný doleštění. Pokud máš nějaký rejpance, tak ty musíš nejprve vytmelit třeba bílým tmelem. A já už jsem se s ním tyky naučil dělat. On u víčka vždycky ztvrdne poněkud více než by měl, no a já to seškrábnu a tmelim až tou pastou zpod "víčka". A funguje to suprově! Asi udělám fotky toho rozpracovanýho Fokouše, abys věděl, o čem mluvím!

Jakub


Jo, na to s tím odškrabáváním od tuby jsem už taky přišel. Jen u tý Tamiye musím asi trošku víc. Jinak - jak dlouho ji necháváš zaschnout - myslím jak hluboké tmelení a mírné a to i vzhledem k k propadání. To byla asi poslední otázka.

Jinak jsem přišel na to, v čem byla chyba. V mejch olšovejch ručičkách – nebrousil jsem ten sufacer šmilrglem 2000 až na plast. Bál jsem se a to brousit víc a díky tomu tam ty spáry zůstávaly.

Marek


Když mám opravdu velkou jámu, tak tam dám destičky, pak to obrousím a pak až to vytmelím. Jinak pokud narvu do moc velký díry hodně tmelu (Tamiyi) tak se to propadá jako svině a výsledek je příšernej. Mimo to mi to rozleptá plastik a pak to schne třeba i tejden. Ale pokud se ho dává opravdu tenká vrstvička, tak to spraví 2 hodiny. Jo ale nejlépe je ten tmel nechat vyzrát do druhýho dne.

Jakub


Já mám většinou úzké a hluboké spáry. A na tahání nití a tyčinek jsem moc línej :-) Asi mi někdy dáš prakticou školu :-) Prostě až budeš u mě a budu mít něco rozdělanýho, tak řekneš, co a jak tmelit. Myslím, že by to nebylo marný trochu ukázat i na E-Dayi. A vůbec, proč neudělat nějaký workshopy, jako mají umělci :-)))))

Marek


Tyjo, kdyby sis nechal všechny tyhle naše majly, tak to můžeš vydat knižně (co a jak s tmelem) :-))) :o) :-)))

Jakub


Proč si myslíš, že to dneska píšu. Kniha se bude jmenovat "Tmel – přítel modeláře" nebo "Vše, co jste chtěli vědět o tmelu, ale báli jste se zeptat" . :)))) Ale je fakt, že nějaká taková škola fíglů pro mladé modeláře by někde bodla. To, co píše Šoler v ABC jaksi nestíhá dobu a možnosti, v REVI se tvoje (a i jiných v Novinkách) článků nedostanou k tolika lidem a o fóru taky kluk z vesnice moc neví. Ale třeba právě E-Day by byl v tomhle ohledu dobrej.... Mimochodem, o těch leštítkách na nehty jsem ti už psal, co?

Marek


Já jsem o tom už začal uvažovat dávno. Napadlo mě, že bych buď přidal novou rubriku, nebo upravit stávající rubriku nápady. Upravil bych článek o použití tmelu a debondéru, patinován pistolí, tmelení a podobně. Možná, že máš taky nějaký fígle a mohli bysme dát hlavy dohromady a vymyslet něco. Na stránkách mám k dispozici dohromady 50 MB a zaplněnou mám stěží půlku, protože si na fotkách dávám záležet, aby nebyly moc velký, ale aby se na ně dalo koukat.

Jakub

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)