domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Proxxon Pen Sander

Při stavbě P-47N 1/32 od Trumpeteru jsem se rozhodl vyzkoušet techniku zaškrabávaného kovového povrchu. Nebudu zabíhat do podrobností, pravděpodobně o problematice již všichni četli. Doposud modeláři, co znám, leští povrch ručně. Já se po pracném vyleštění ocasních ploch rozhodl, že si zkusím práci ulehčit a začal jsem hledat vhodnou mechanizaci.

Velmi rychle jsem zjistil, že leštit běžným Dremelem není možné, neboť povrch modelu se velmi rychle nataví. Hledal jsem dál a nalezl na stránkách Proxxonu brusku Pen Sander PS 13 a rozhodl ji vyzkoušet. Bruska je asi stejně velká jako vrtačka Proxxon, namísto vrtáku se do sklíčidla vsazuje celkem 8 tvarů výměnných brusných plastových nástavců, na které se lepí výrobcem dodávané výseky brusného papíru, opatřené na rubové straně podobným lepidlem jako samolepky. Já jsem však pro účely leštění nalepil vteřinovým lepidlem na trojúhelníkový a kruhový nástavec kus plsti.

Po běžném zaškrábání povrchu skalpelem jsem díl vyleštil uvedenými nástavci nejprve střední brusnou pastou na autolaky, pak jsem díl umyl, a pak znovu leštil jemnou pastou. Po umytí v ultrazvuku jsem jednotlivé díly vyleštil do vysokého lesku suchým kusem flanelu. S použitím Proxxonu PS 13 se doba leštění součástek zkrátila oproti ručnímu zpracování nejméně o 50%. Někteří modeláři si stěžují, že vyleštěný povrch plastu časem zmatní. Mýlí se, zmatní jen neodstraněný vosk z leštící pasty. Je vhodné použít brusné pasty bez obsahu silikonu a poctivě odmastit díly.

Brusku jsem původně koupil na leštění plechových povrchů, ale zjistil jsem, že zařízení je naprosto nedocenitelným pomocníkem při nejrůznějších konverzích, stavbách "netamigaw", či různých resinových modelů. Brusné nástavce se pohybují lineárně, cca 2 mm ze strany na stranu, což umožňuje velmi přesné broušení i na velmi malých plochách. Dokonce jsem si vyrobil z jednoho nástavce čtvercový "mikronástavec" oříznutím na rozměr cca 3x3mm a nalepením smirku vteřinovým lepidlem. Používám jej například na vybrušování stop po vyhazovačích v interiéru modelu mezi vylisovanými přepážkami a podélníky.

Původní výseky brusného papíru nepoužívám, neboť se velmi rychle zanášely. Namísto toho brousím téměř výhradně pod vodou smirkem hrubosti 240-600, který na nástavce lepím oboustrannou lepicí páskou.

Cena přístroje je okolo 600Kč, náhradní brusné nástavce stojí nelogicky skoro polovinu této částky. Přístroj vyžaduje buď původní trafo Proxxon (není obsahem dodávky), nebo jiné vhodné trafo, v mém případě zdroj z vyřazeného stolního PC. Jediné, co se mi na přístroji nelíbilo, je původní kroucená přívodní šňůra. Při jemné práci mi vadilo, že pořád někam táhla, takže jsem ji nahradil běžnou dvojlinkou.

Mnoho zdaru

Jan Kárník

 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)