domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Strašně strašný jednolitý povrch...

Zkoušeli jste někdy nabarvit model, který je například v olivovce tak, aby nebyl plochý? Vždycky jsem si myslel, že něco takového je opravdu velmi pracné a složité. Protože jsem viděl při práci J. M. Villalbu na soutěži Modellbrno a delší dobu již sleduji na webu práci excelentních modelářů Chrise Wauchopa a Andrewa Dextrase, nechal jsem se jejich prací inspirovat a pokusil jsem se vyzkoušet zase něco jiného. Všichni tři používají velmi promakaný způsob patinování pomocí stříkací pistole. Nebudu zastírat, že jsem níže popsaný postup vymyslel úplně sám, pouze jsem si od každého něco vypůjčil, dodal něco svého a vzájemně všechny tyto postupy propojil.
Vše jsem si odzkoušel na krásném modelu AH-64D Longbow Apache v měřítku 1/48 od japonské Hasegawy. Naučil jsem se pracovat v převážné míře se špičkovými barvami GSI Aqueous Hobby Color. Barvy standardně ředím speciálním ředidlem se zpomalovačem schnutí Mr. Levelling Color Thinner. Všechny barvy ředím minimálně poměrem 1:1 a více ve prospěch ředidla.
Barvení jsem začal černou barvou tire black. Je to perfektní odstín, protože se jedná o černou barvu, která ale není sytě černá. Spíše bych ji přirovnal k vyšísované černé barvě. Naředil jsem ji v poměru 1:1,5 ve prospěch ředidla a provedl velice hustý preshading přes veškeré nýtové řady a spáry paneláže. Stejnou barvou jsem pak nastříkal černé plochy na křídle a na VOP. Myslím, že obtisk by nevypadal tak přesvědčivě jako vypadá nástřik. Konkrétně černé plochy na křídle a VOP jsem navíc ve středech panelů zesvětlil přidáním kapičky bílé barvy a dalším doředěním na poměr zhruba 30% barvy a 70% ředidla. Nástřik preshadingu a černých ploch jsem nechal do druhého dne dokonale zaschnout. Plochy, které měly být černé jsem vymaskoval Tamiya páskou.
Přesně podle návodu jsem připravil kamuflážní barvu ze 30% černé H12 a 70% olive drab H78. Odstín jsem si připravil do prázdné skleničky od barvy GSI. Pro namíchání jsem použil injekční stříkačku, kdy jsem z originálního odstínu olive drab natáhl 7 ml barvy a z černé 3 ml a vše vstříknul do připravené skleničky. Vznikající směs stačilo dokonale rozmísit a tím byla připravena hlavní kamuflážní barva k barvení. Tentokrát jsem použil ředící poměr 1:2 ve prospěch ředidla. Dodržet přesný poměr ředění je velice jednoduché. Stačí používat injekční stříkačky. Nejprve vždy natáhnu potřebné množství ředidla a dotáhnu konkrétním množstvím barvy. Vše dokonale rozmíchávám přímo ve stříkačce a posléze se i připravená barva jednodušeji dávkuje do stříkací pistole. Tuto směs jsem s citem nastříkal při tlaku 50 KPa na preshading tak, aby černá jemně prosvítala (ale byla zplna překryta olive drab) a středy panelů zůstaly výrazně světlejší. Výsledkem byl perfektní povrch, který už nevypadal tak ploše, ale přeci jen tomu ještě něco chybělo. Povrch jsem opět nechal zaschnout do dalšího dne.
Pak jsem využil zbytek originálního odstínu olive drab H78 a naředil jej poměrem 30% barvy a 70% ředidla. Touto velice řídkou směsí jsem pak nastříkal všechny středy panelů a tam, kde má model větší rovné plochy, jsem stříkal ledabyle drobné hady a flíčky pro rozbití jednotvárnosti celého povrchu. Výsledek byl o dost lepší, ale přeci jen to ještě něco chtělo. Využil jsem nápadů již zmíněných pánů a použil patinovací systém převzatý od Chrise Wauchopa a připravil si směs z barev Tamiya v poměru dva díly černé a jeden díl červenohnědé barvy. Směs jsem naředil pomocí isopropylalkoholu, což jsem okoukal od J. M. Villalby, a na celý vrtulník nastříkal drobné a hlavně nepravidelné hádky a flíčky přesně podle stylu práce Andrewa Dextrase. Patinovací směs z barev Tamiya jsem naředil isopropylakoholem v poměru 10% barvy a 90% ředidla. Tuto směs jsem poté stříkal pod tlakem 50 KPa. Výsledkem byl velice zajímavý a rozmanitý povrch.
Další operací se stal nástřik lesklého laku GSI Super Clear II opět ředěný Mr. Color. Levellig Thinnerem v poměru 1:3 ve prospěch ředidla. Pokud tento lak naředíte standardním modrým ředidlem Mr. Color Thinner, pak se směs bohužel srazí! Na takto připravený povrch jsem nanesl pomocí Mr. Mark Setteru obtisky a pomocí Mr. Mark Softeru je posléze i změkčil. Pozor, za žádných okolností nesmíte zaměnit obtiskové vodičky! Musí být přesně v tomto pořadí. Obtisky jsem nechal zaschnout do druhého dne a opět je přestříknul lesklým lakem pro sjednocení. Jedním z posledních kroků se stalo napuštění spár řídkou olejovou barvou a po jejím asi třídenním schnutí sjednocení povrchu lakem GSI Super Clear Flat. S povrchem jsem byl velmi spokojený, ale abych vytáhnul nýty a tmavý nátěr, ještě jsem provedl drybrush olejovou barvou olivová zeleň. Drybrush většinou provádím jako úplně poslední krok pro zvýraznění povrchových detailů.

 

fotogalerie postaveného modelu

 

hustý preshading černou barvou první sjednocující nástřik namíchané "hello drab"    
zalakovaný povrch připravený na wash oleji      
drybrush olejovou barvou olivová zeleň     povrch vrtulníku zalakovaný finálním lakem

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)