domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Ohýbačka leptů

S lepty už pracuji skoro od doby, kdy Eduard a Extratech přišel s prvními sadami na náš trh. Opravdu jsem si zvykl s nimi, pracovat, vždyť tak jemné a přesné detaily bych sám doma zvládnul jen velmi, velmi těžko. Na ohýbané spoje jsem většinou používal ostrou pinzetu, ploché přesné kleštičky a nebo jsem se vše snažil ohýbat pomocí kovového úhelníku. Nebylo to špatné, ale rozhodně se nedalo hovořit o ohýbání do přesného pravého úhle. Ohyb mi vždy vytvořil těsně za místem ohybu nepatřičnou vybouleninu.
Není to tak dlouho co se na trhu začaly objevovat různé pomůcky pro ohýbání leptů. Poprvé jsem se se specializovanými ohýbačkami setkal na soutěži v britském Telfordu v roce 2004. Problém byl hlavně v tom, že se takový nástroj pohyboval v rozmezí 30-60 liber podle velikosti. Je pravda, že nástroj „Etch Mate“ je opravdu „the best“, ale finanční náklady na její pořízení jsou pro mne vážně nepřijatelné. Takové peníze mi bylo líto obětovat za podobného pomocníka, i když mi bylo jasné, že je více než užitečný. Nedlouho po návratu z Telfordu jsem si ale koupil podomácku vytvořenou ohýbačku od kamaráda z Ostrova Jirky Martínka. Sice jsem jednorázově zaplatil něco kolem sedmi stovek, ale při porovnání ceny například s dvěma sadami od Eduardu vím, že cena za ohýbačku je jednorázovou záležitostí a dokud jí nezničím, tak s ní budu pracovat. Naopak ty dvě sady leptů od Edy padnou na dva modely a hotovo. Jirkova ohýbačka je velmi robustní a pevný nástroj. Má základnu vyrobenou z ocelového tálu síly 7 mm a velikosti 80*100 mm. Na této základně je na okraji uprostřed upevněn šroub a na něm je na ocelových kolících s pružinkami nasunutý další ostrý ocelový díl síly 5 mm a rozměru 37*100 mm. Ohýbání probíhá zatočením matky na šroubu, který přitiskne vrchní ostrý díl k základně a podrží ohýbaný lept. V tuto chvíli stačí vzít vystřižený lept a ten upnout do ohýbačky. Pohyblivá část ohýbačky má na jedné straně pět oválných zářezů a mezi nimi jsou čtyři různě široké jazyky. Díky těmto jazykům je velice jednoduché během chvíle velice přesně naohýbat jakoukoli rozloženou krabičku z leptů. Na protější straně od výřezů má ohýbačka na celou délku jednotnou plochu, která je perfektní pro přesné tvarování rozměrných leptů, jako například kompletních klapek modelů letadel. Kdo někdy zkoušel v ruce zkompletovat klapky, moc dobře ví, že stačí chvíle a vytvoříte vrtuli a ne přesnou plochou klapku. Musím uznat, že při tvarování klapek Focke Wulfu Fw 190 D-9 v měřítku 1/32 šlo vše jako po másle. Větší váha ohýbačky je velmi prospěšnou vlastností právě pokud jí používáme jako třetí ruku. Už mnohokrát jsem tuto vlastnost využil i při lepení delších spojů. Pomocí ohýbačky vždy stačí díl ohnout, zakapat řídkým sekundovým lepidlem a utáhnout čelist. Je tedy pravda, že při pádu ohýbačky ze stolu je tříštivá zlomenina nártu víc než pravděpodobná.... Ještě než jsem si pořídil ohýbačku, byl jsem k jejímu nákupu velmi skeptický. Proč bych měl vyhazovat sedm kil za něco, co je vlastně jen pomocníkem. No jo, ale po prvních pokusech s ohyby se mi na mysli vyjevila jedna větička – JAK JSEM TO MOHL PŘEDTÍM DOKÁZAT BEZ OHÝBAČKY??? Musím říci, že takový nástroj je krutě návykový. Dnes už bych asi nedokázal poskládat nějakou leptanou krabičku bez takového pomocníka.

 

     

Detaily ohýbačky

Ohýbačka typ 1 Ohýbačka typ 1 Ohýbačka typ 1 Ohýbačka typ 2
Ohýbačka typ 2 Ohýbačka typ 2 Ohýbačka typ 2 Ohýbačka typ 2
 
Ohýbačka typ 2 Porovnání ohýbaček Porovnání ohýbaček  

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)