domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Barvy Mr. Paint

Představení nových barev

U našich východních sousedů na Slovensku se objevil zcela nový výrobce modelářských barev jménem Mr. Paint. Pozor, nejedná se o barvy z portfolia japonského výrobce GSI, i když jméno firmy vypadá obdobně. Společnost Mr. Paint je vlastně složenina iniciál jména výrobce, známého špičkového modeláře Reného Molnára, který tyto barvy také vyrábí.

Balení barev

Barvy jsou baleny ve velmi podobných, ne-li stejných skleničkách s plastovým víčkem, v jakých jsou prodávány kovové barvy Alclad II o obsahu 30 ml. Cena jednoho balení barvy se pohybuje kolem 4,50 Euro (cca 113 Kč). Jedná se o akrylové barvy a tyto jsou určeny pro nanášení pomocí stříkací pistole. Barvy mají velmi vysoký zápach (obdobně jako barvy Mr. Color) a proto je nutné během jejich nanášení používat respirátor a v průběhu práce také větrat. Pro ředění sám výrobce doporučuje ředidla určená pro barvy GSI Mr. Color, tedy GSI Mr. Color Thinner a GSI Mr. Color Levelling Thinner. Nicméně v lahvičkách jsou již barvy připraveny rovnou pro stříkání, takže samotné ředění prakticky není nutné. Taktéž lze vzájemně smíchat barvy Mr. Paint a barvy GSI Mr. Color, aniž by se barvy srazily.

Nabídka odstínů

Prozatím jsou na trhu tyto odstíny:

MRP-1 Russia turqoise cockpit (Mi-17, Mi-24, MIG-21, MIG-23, MIG-25)
MRP-2 Insignia red for US NAVY training and arctic camo
MRP-3 Super silver metalic
MRP-4 White / basic white
MRP-5 Black / basic black
MRP-6 Orange metalic (similar to Toyota 86)
MRP-7 Blue metalic (similar to Subaru BRZ)

Nabídka odstínů se průběžně rozšiřuje, což můžete sledovat na oficiálních stránkách výrobce na Facebooku (stačí si zadat jméno MR. PAINT).

Zdá se, že se výrobce bude specializovat spíše na moderní letectvo, protože odstín MRP-1 je určený pro moderní sovětské a ruské interiérové prostory. Před časem byla o tento odstín velká poptávka poté, co Eduard vydal jejich MIG-21 a EU zakázala vozit barvu GSI, kterou výrobce doporučoval ve stavebním návodě. Tohle byl myslím velmi dobrý a promyšlený krok. Stejné to je patrně v případě barvy MRP-3 Super silver metalic, která by mohla nahradit barvu Mr. Color C008, která se po zásahu EU, taktéž nedováží. Červená barva MRP-2 a bílá MRP-4 je zase skvělou volbou pro americké tréninkové stroje (kupříkladu T-2 Buckeye, T-28 Trojan a množství dalších výcvikových strojů). Bylo by velmi zajímavé, pokud by do budoucna výrobce připravil i barvy na československé, české a slovenské letectvo, to by bylo myslím zajímavé pro naše a slovenské modeláře.
Vedle leteckých odstínů naleznete portfoliu i dva odstíny pro závodní automobily, čímž začíná být nabídka velmi zajímavá nejen pro letecké modeláře.

Práce s barvami

K testování jsem obdržel první čtyři odstíny MRP-1 – MRP-4. O nutnosti používání respirátoru či odsávání a větrání jsem se už zmínil, toto je nutné a netýká se to pouze barev Mr. Paint. Na ochranu zdraví je nutné brát zřetel. Barvy mají zápach někde mezi barvami Mr. Color a kovovými barvami Alclad II. Zápach je velmi silný, takže slova o použití respirátoru jsou na místě.

Vzhledem k tomu, že barvy jsou určeny pro nanášení stříkací pistolí a jsou již rovnou naředěné, pak před samotným barvením nezapomeňte perfektně promíchat barvu ve sklínce ještě před otevřením barvy. Uvnitř se nachází kulička, která pomůže dokonalému promísení pigmentu a pojiva. Nestačí ale jen letmé protřepání v ruce, před každým použitím barvy je nutné opravdu intenzívní protřepávání. Klidně dvě minuty v kuse. Nejlépe pomůže sevření sklínky s barvou palcem a ukazováčkem a sevření oběma rukama s intenzivním protřepáním. Přes skleničku musí být vidět dokonalé promísení všech složek barvy. Ze skleničky do stříkací pistole můžete barvu přenést pomocí lékařské 2 ml stříkačky. Stříkačka se ideálně vejde do nádobky s barvou. Po odšroubování víčka jej odložte na podložku, neotáčejte ho. Barva pak nenateče na těsnění a zajistíte si tak dokonalou těsnost balení s barvou. Pro čištění pistole jsem použil ředidlo GSI Mr. Levelling Thinner a Tamiya Lacquer Thinner.

Základ modelu by měl být odmaštěný a nejlépe také opatřený nástřikem stříkacím tmelem (surfacerem), aby bylo zajištěno perfektního přilnutí barev k povrchu. Dbejte na to, aby nebyl povrch mastný a aby z něj byly odstraněny veškeré nečistoty a aby byl perfektně vyleštěný. Pod světlé a pastelové odstíny (interiérová zelená, červená apod.) nezapomeňte dát celistvý nástřik základové bílé barvy (MRP-1), aby bylo dosaženo správného odstínu té konkrétní barvy. Pokud takové barvy nastříkáte na šedivý základ, pak je zcela jisté, že se barvy odstínově mírně změní. Pod kovové odstíny (Silver super metalic) je pak výhodné použít lesklý černý základ (MRP-5).

Barvy mají velice jemný pigment a pokud je podklad modelu dobře připraven, pak barvy výborně kryjí. Po nástřiku jsou do deseti minut suché. Barvy jsou lesklé a nástřik dokáže udělat vynikající hladký povrch. Barvy jsou taktéž imunní vůči patinovacím přípravkům na enamel bázi. Ideální barva podkladu je bílá. Stačí nastříkat na stříkací tmel (surfacer) odstín MRP-1 a tuto barvu použít jako sjednocovací nástřik. Na takovém základě pak budou světlé odstíny výborně vykreslené.

Závěr

Musím říci, že mne barvy velice potěšily. Pracuje se s nimi výborně. Mě osobně vadí jejich silný zápach, ale to sám mohu eliminovat použitím respirátoru. Kvalita povrchu je vynikající, stejně jako bezproblémová práce. Myslím, že se panu Molnárovi podařilo dodat na trh vynikající výrobek a sám se těším na další rozšiřování sortimentu, zvláště budou-li k dispozici odstíny na naše či slovenské letectvo.
 

Jakub "Kubrt" Vilingr, 9. 4. 2013

Facebook profil Mr. Paint

Za poskytnuté vzorky zasílám můj dík slovenskému obchodu Prospektor Shop!

testované odstíny Mr. Paint testovací kus křídla byl nazákladovaný stříkacím tmelem ze spreje Mr. Primer Surfacer šedé barvy, vrchní barvy jsou testované víčko v této pozici neznečistí těsnění, stříkačkou nanáším barvu do pistole nastříkané čipy jednotlivých odstínů
pokusné stříkání jednotlivých odstínů MRP-1 Russia Turquoise cockpit MRP-1 v porovnání s barvami AKAN "Izumrudnyj 73005, Izumrudnyj vybledlý odstín 763006 MRP-2 Insignia red for US NAVY - Training and arctic camo
MRP-2 nastříkaná na bílá základ a na olivový plast. Rozdíly netřeba komentovat MRP-3 Super silver metalic. Vlevo čip bez základu, vpravo na černém lesklém základu MRP-4 White, basic white - základová bílá, kterou je možno použít pro velmi světlé odstíny  

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)