domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Italské akrylové barvy MisterKit

Italské barvy MisterKit nejsou v tuzemsku zatím moc známé. Jedná se o vodou ředitelné akrylátové barvy a většinou vyrábí autentické odstíny na konkrétní letectva (243 odstínů). Jako jedni z mála se specializují na barvy určené na různá letectva první světové války. Z druhé světové války pak v nabídkovém portfoliu naleznete kupříkladu autentiky na Luftwaffe, USN/USAAF, RAF a z moderních pak kamuflážní barvy izraelského letectva a konkrétní odstíny na moderní proudové letouny sloužící v Itálii (Fiat G.91, M.B. 339 apod.).

Barvy jsou nabízeny ve větších plastových nádobkách o obsahu 26 ml. Po odšroubování víčka pod ním naleznete ochranné těsnění, které budete muset před použitím strhnout. Těsnění ale nevyhazujte a ponechejte ho uvnitř víčka, s ohledem na co možná nejtěsnější uzavření barvy. Cena barvy se pohybuje kolem 90 Kč (za 26 ml barvy, 3,46 Kč/ml), což v porovnání kupříkladu s nejrozšířenějšími barvami GSI Mr. Color (10 ml za cca 70 Kč, 7 Kč/ml) není vůbec špatné.

Barvy nemají prakticky žádný zápach. Při pídění se po originálním ředidle jsem neuspěl, takže jsem otestoval různá ředidla určená k ředění arylových barev:

  • Vallejo Thinner
  • Tamiya X-20A (bílé víčko)
  • GSI Mr. Hobby (Aqueous) Thinner
  • Testors/Model Master universal acrylic thinner
  • Lifecolor Thinner

První testování proběhlo za pomoci štětce a musím uznat, že při naředění pomocí ředidla Vallejo Thinner (asi 20% ředidla) se barva výborně natírala a rozlévala. Pokusná plocha pak zaschla asi za 15 minut. Barvu jsem natíral přímo na lesklý plast a musím uznat, že barva po zaschnutí slušně držela a seškrábl jsem jí pouze cíleně nehtem a musel jsem se docela snažit.

Pro stříkání jsem použil stejného ředidla, tedy Vallejo Thinner. Při pokusu nastříkat barvu přímo na plastik byla barva suchá asi do pěti minut a neměla tendenci schnout na jehle (přinejhorším lze přidat zpomalovač schnutí kupříkladu od Agamy, to využijete hlavně při stříkání fleků a hadů). K nanášení barev na model bych ale doporučil použití nějakého primeru. Na trhu jsou různé druhy, odzkoušel jsem bílý primer Lifecolor a skvělý bílý primer Vallejo (vyrábí se několik různobarevných alternativ primeru – test barev Vallejo Air naleznete v dohledné době v sekci Tipy&triky). Primerem myslím základovou barvu pod barvy kamuflážní nikoli surfacer (filler) pro tmelení povrchu!

Z pistole lze barvu vymýt samozřejmě ředidlem, kterým byla barva do pistole naředěna (první fáze) a na dočištění lze použít speciálních čističů akrylových barev a nebo lihu. Pro naředění ke stříkání jsem použil poměr asi 1:2 ve prospěch ředidla a tlak 0,80 bar.

Po nástřiku barev MisterKit přímo na bílý primer pak barvy drží naprosto spolehlivě a nemusíte mít obavu, že dojde ke stržení barvy při neopatrné manipulaci. Barvy jsou matné a vytváří krásný sametový povrch. Pro testování jsem měl k dispozici řadu USAS (3 odstíny) určenou na prvoválečná americká letadla.

Pídil jsem se také po vzrorníku barev, ale bohužel jsem nepochodil ani u dovozce ani na internetu. Nakonec jsem si stáhnul nabídku z e-shopu výrobce barev MisterKit, jednotlivé záznamy roztřídil dle jednotlivých výrobních řad a vytvořil samostatné vzorníky, které si můžete stáhnout v souboru .zip.
Výrobní řady barev MisterKit:

RAF – britské letectvo RAF, FAA, 26 odstínů
LW – Luftwaffe 1935-1945, 33 odstínů
USN – USAAF, USN, 30 odstínů
IAF – moderní izraelské letectvo, 7 odstínů
USAS – americké letectvo z první světové války (United States Air Service Colors), 3 odstíny
AC - ???? patrně základní odstíny (jsou zde i tři druhy laků), 30 odstínů
AH – Rakousko – Uherské letectvo z první světové války, 10 odstínů
AM – moderní italské letectvo (Fiat G.91, M.B. 339), 14 odstínů
BC – britské letectvo z první světové války, 13 odstínů
FC – francouzské letectvo (nejspíše druhá světová válka), 18 odstínů
FR – francouzské letectvo z první světové války, 12 odstínů
GC – německé letectvo z první světové války, 24 odstínů
IT – italské letectvo z první světové války, 7 odstínů
RU – ruské letectvo z první světové války, 5 odstínů
RM - ???, 10 odstínů
RMA - ???, 1 odstín
 

Jakub "Kubrt Vilingr

vzorníky barev ve ve formátu .pdf ke stažení v komprimovaném souboru .zip
Za poskytnuté vzorky děkuji dovozci, společnosti Nordland Models
barvy jsou baleny v plastových nádobkách s širokým víčkem po odšroubování praktického víčka se objeví nalisované těsnění, které musíte strhnout těsnění nevyhazujte a ponechte jej ve víčku barvy jsou husté asi jako mléko, není třeba je ředit více jak 1:2 ve prospěch ředidla
na barvách nenaleznete info o obsahu na internetu jsem objevil informaci o obsahu 26 ml, což velikostně odpovídá testovaná ředidla, která se s barvami stoprocentně kamarádí testované primery od Lifecoloru a Vallejo
   
barvy lze solidně natírat pomocí štětce natřená barva schne asi 15 minut a stříkaná kolem pěti    

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)