domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Laky Microscale

Microscale je kalifornský producent obtisků, chemie a dalšího modelářského vybavení, který se na trhu pohybuje už mnoho let. Tuzemským modelářům jsou důvěrně známé skvělé obtisky a vodičky (set + sol) pro jejich umisťování.

Nyní se k nám dostávají i tři druhy laků – matný, lesklý a polomatný (MI-3 Micro Coat Flat, MI-4 Micro Coat Gloss, MI-5 Micro Coat Satin). Laky jsou baleny v plastových lahvičkách a pro ředění je určena voda (nejlépe destilovaná). Laky prakticky nezapáchají a v lahvičce mají mléčnou konzistenci, jak hustotou, tak svým zabarvením. Lahvičky mají obsah 1 fl. oz., což by mělo být dle přepočtu 29,6 ml (americké běžné jednotky).

Postupně jsem testoval všechny tři typy laků. Laky schnou relativně rychle, do deseti minut jsou zaschlé, ale doporučuji je ponechat minimálně 2-3 hodiny proschnout. Laky vytvářejí perfektní hladký povrch. Lesklý lak není po zaschnutí na dotek jakoby gumový, jako u některých konkurenčních lesklých laků. Pro ředění lze použít vedle destilované vody i ředidla určená na barvy na vodní bázi, jako jsou kupříkladu Testors Universal Acrylic Thinner, ředidlo Lifecolor, či ředidlo pro barvy Vallejo.

Při použití destilované vody schnou laky poněkud déle, nicméně výsledek je po zaschnutí shodný, jako při použití již zmiňovaných ředidel. Tyto laky by se neměly skladovat naředěné, takže doporučuji vždy naředit potřebné množství laku přímo v pistoli. Je to prosté – do nádobky stříkací pistole nakapejte trochu ředidla a do něj vlijte lak. Pomocí štětce pak promíchejte lak přímo v nádobce stříkací pistole. Na začátku stříkání pak nejdříve trochu odstříkněte, protože půjde první trochu čistého ředidla. Až poté na model.

Ředění doporučuji opravdu střídmé. Odhadem maximálně asi tak 5-10% ředidla do laku. Prostě použijte spíše minimum ředidla pro lepší klouzání laku z pistole a omezení schnutí laku na trysce (i když jsem nezaregistroval, že by měl lak tendenci na jehle zasychat).

Kupříkladu u lesklého laku větší ředění způsobí nemožnost nastříkat lak zcela lesklý. Při pokusu nastříkat lak neředěný, se po zaschnutí na povrchu vytvořila hladká sklovina. Ředění se vyplatí u matného a polomatného laku, ale v minimálním množství, jak jsem se již zmínil. Povrch je pak nádherně jednolitý a hladký.

Laky na mne udělaly velmi příznivý dojem a rozhodně se nebojím je doporučit, vzhledem k otestovaným výsledkům.
 

Jakub "Kubrt" Vilingr

web Microscale
Za poskytnuté vzorky bych chtěl poděkovat společnosti Nordland Models, kteří laky Microscale na náš trh dovážejí.

všechny testované laky - lesklý, polomatný a matný balení laků je ideální a víčko dobře těsní nabarvený a vypatinovaný kokpit Fw 190 zalakovaný matným lakem - lak je imunní vůči účinkům olejových barev při testování lesklého laku se více osvědčilo lak neředit, pak byl dokonale lesklý
 
tato ředidla se mi osvědčila při pokusu o ředění laků:
Testors, Lifecolor, Vallejo
zalakovaný kokpit Focke Wulfu Fw 190 v měřítku 1/72 F6F-3 Hellcat
Eduard 1/72
polomatný lak
 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)