domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

LIFECOLOR, BARVY NA VODNÍ BÁZI

Lifecolor jsou italské netoxické barvy na vodní bázi. Baleny jsou v plastových nádobkách o obsahu 22 ml barvy a jsou cítit jako český vodou ředitelný Balakryl. Barvy je možné koupit jak samostatně, tak ve specializovaných sadách autentických odstínů. Pro svou recenzi jsem měl k dispozici German WWII Luftwaffe Set I. Sada obsahuje odstíny RLM 70/71/65/02/79 a 80. Sadu je možné použít pro letouny opatřené segmentovou kamufláží barev RLM 70/71/65 (například stíhači Bf 109 do přelomu roku 1939/1940, bombardovací letouny prakticky po celou dobu války jako Do 17/215/217, Ju 87 Stuka, Ju 88, He 111 a podobně). Pro stíhací stroje od přelomu let 1939/1940 je možné využít odstíny RLM 71/02/65 (například Bf 109 E/F, Fw 190 A-1 – 3 prvních sérií). Do pouštního prostředí určené odstíny RLM 79 a 80 bohužel postrádají spodní barvu RLM 78, která je ale součástí sady 2 spolu s dalšími odstíny RLM 74/75/76/81 a 82.
Lifeclorky je možné ředit pouze originálním ředidlem, nebo destilovanou vodou. Při pokusu naředit barvu jakýmkoli jiným ředidlem se stopovým množstvím lihu se barva nenávratně srazí a rozpadne. Tedy při použití ředidel od GSI, Tamiye, Valleja a podobně. Barvy je vhodné ředit v poměru 1:1, protože při větším poměru už barva skoro nekryje a je potřeba stříkat velké množství tenkých vrstev. Po nástřiku je barva suchá na povrchu zhruba za 15 minut a povrch je sametově matný. Úplně proschlá barva je pak po několika hodinách. Vodní ředidlo se totiž vypařuje velmi pomalu a dokud není barva opravdu dokonale zaschlá je náchylná na poškození .
Při nástřiku barvy přímo na plastik barva kryje až po několikáté vrstvě. Plastik musí být dokonale odmaštěný a při stříkání je potřeba povrch nejdříve lehce poprášit a poté přidávat několik tenkých vrstev. Jako nejvhodnější řešení je patrně stříkání Lifecolorek na základ nastříkaný například matnou barvou Tamiya. Pak není potřeba stříkat více vrstev a barva slušně kryje.
Barvy jsou matné a při stříkání „freehand“ se tvoří na přechodu dvou barev nechtěný rozprach. Tento rozprach je možné eliminovat přidáním zpomalovače schnutí od Agamy, který ve spojení s barvami Lifecolor funguje znamenitě. I při použití zpomalovače je však velmi obtížné zbavit se zbytečného přeprášení do druhé barvy. Použití zpomalovače je potřeba vždy, aby barva neschnula na jehle stříkací pistole. Pro stříkání Lifecolorek se mi mnohem více osvědčilo použití trysky 0,35 mm. Při stříkání s pistolí s tryskou 0,25 mm barva na jehle zasychala mnohem rychleji a častěji pistole plivnula nechtěný pucek. Jako nejvhodnější tlak pro stříkání se osvědčila hodnota 50 – 80 KPa.
Zajímavou alternativou je ředění barev Lifecolor pomocí akrylového laku Sidolux. Při naředění Sidoluxem, se v mnohém zlepší vlastnosti barev. Jakmile je tato barva naředěna Sidoluxem v poměru 1:1, je možné přidat ještě 1 díl akrylového ředidla X-20A od Tamiye a zpomalovače od Agamy bez toho aby se směs srazila. O něco se také sníží prášivost barev a zlepší se i mechanické vlastnosti barvy. Další výhodou je pak mnohem lepší kryvost barvy už při prvním nástřiku a to i když se barva stříká na plastik.
Jako velkou výhodu barev Lifecolor vidím v absenci jakéhokoli zápachu. Na druhou stranu je pravda, že je složité eliminovat prášení barvy při stříkání bez šablonování. Barvy Lifecolor dodržují velice slušně odstínovou věrnost. Například při porovnání odstínů RLM 70 a 71 se stejnými odstíny od GSI, vypadá Lifecolor mnohem přesvědčivěji i v porovnání s dobovými fotografiemi.

Nový přepracovaný článek na barvy Lifecolor
Workshop na barvy Lifecolor (video)

 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)