domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

A ZASE TO LEŠTĚNÍ...

Oni ti Japonci jsou kluci šikovní a co chvíli je možné objevit v nabídce GSI novou lehce použitelnou pomůcku pro naše modelářské postižení. Tentokrát se jedná o 3 druhy leštících a brusných utěrek GT36 Mr. Griding cloth. Říkáte si, proč by měl modelář vyhazovat svých těžce vydělaných stotřicet vočí za takovou pitomost, když má doma starou flanelku od táborových ohňů? Pokusím se tedy zalobovat ve prospěch GSI. Balíček obsahuje celkem 3 utěrky velikosti 93 x 210 mm. Každá ze třech utěrek má svou barvu – tmavě růžovou, bleděmodrou a béžovou dle jemnosti. No jo, ale balení je popsáno pouze sypaným čajem, takže jsem se musel obrátit na kolegu japanologa, který mi onen sypaný čaj pomohl identifikovat následovně:

  • jemnost 1000 – tmavě růžová barva
  • jemnost 2000 – bleděmodrá barva
  • jemnost 3000 – béžová barva

Díky určení jemnosti jednotlivých utěrek, jsem mohl začít s testováním. Z každé utěrky jsem si nastříhal zhruba 2 cm široké pruhy a vrhnul jsem se na zaschlou nastříkanou barvu. Postupným hlazením od nejhrubší tkaniny, tedy tmavě růžové po nejjemnější béžovou, se mi podařilo dosáhnout opravdu perfektně hladkého povrchu.
K čemu je tedy toto zdržování dobré? Uvědomme si, že při stříkání jakýchkoli barev se na povrchu chtě nechtě vytvoří mikroskopický prach. Většina z nás je navyklá stříkat větší množství vrstev barev, laků a podobně a nevyhneme se prostě jemné krupičky v povrchu. Krupička je na povrchu zřejmá většinou v pohledu proti světlu a i když jste pracovali co možná nejpečlivěji, v povrchu je tento nešvar stále poznat. Právě pro potlačení tohoto nechtěného jevu jsou určeny zmíněné utěrky. Stačí vždy jemně zahladit zaschlou vrstvu barvy nebo laku. Utěrky si lehce poradí s povrchem a bez poškrábání pomohou jednoduše dosáhnout dokonale hladkého povrchu. Leštící tkaniny totiž nezanechávají v barvě či laku žádné stopy po broušení a navíc si poradí s onou mikroskopickou krupičkou. Brousit či leštit je možné prakticky cokoli, nejenom barvy. S velkým úspěchem se mi podařilo mimo nastříkaných barev perfektně vyhladit krycí plechy modelu odlité z PUR, povrch nastříkaný různými druhy stříkacích tmelů, plastové díly... Zajímavé je, že utěrkami se povrch vyhlazuje nasucho, což u smirkových tzv. „waterproof“ papírů nelze. Utěrky jsou opravdu všestranně využitelné a jejich kvality se ještě znásobí při použití leštících tekutin GSI Fine Compound a GSI Super Fine Compound. Pokud vlastníte například model soudobé proudové stíhačky, dejme tomu takovou F-16 s vypouklou kabinou kde výrobce tento díl vylisoval spolu s pozitivní linkou uprostřed kabiny, pak je kombinace leštících utěrek a Compoundů dokonalou volbou. Pozitivní linku stačí nejprve jemně obrousit klasicky postaru smirkovým papírem jemnosti 800 – 1200 pod vodou. Po hrubém odstranění nechtěné linky, je pak až trestuhodně jednoduché uvedení kabinky do křišťálové průhlednosti. Do takové průhlednosti, kterou neměla ani kabinka ze stavebnice, byť mohla být sebekvalitněji vylisovaná. Tak co, je to zbytečnost nebo ne?

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)